Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Opublikowano:
Autor:

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Na rawickim cmentarzu, przy głazie „Polski Walczącej”, zainaugurowano obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Głównymi organizatorami uroczystości byli: Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski Gminy Rawicz, Komitet Powiatowy PiS, Rawicki Klub „Gazety Polskiej” i Służy Więzienne. Wartę honorową pełnili harcerze, a przy obelisku płonęły znicze. Uroczystość prowadził Roman Trawiński, a gościem specjalnym był poseł PiS - Jan Dziedziczak.

W swoim wystąpieniu zaakcentował, że walkę o niepodległą Polskę prowadzili przede wszystkim ludzie młodzi, ginąc dla przyszłych pokoleń. I to, jak podkreślił, trzeba uszanować i o tym pamiętać. Są to bowiem wzorce patriotycznych zachowań. Pamięci o bohaterach nie służy, jego zdaniem, mniejsza liczba godzin lekcji historii w szkołach.

W imieniu organizatorów głos zabrała Urszula Taraska. Nawiązała do tradycji walki wyzwoleńczej i podkreśliła obowiązek pamięci o tych, którzy w tej walce oddali życie. Przypomniała, że przez rawickie więzienie, które było stalinowską kaźnią, w latach 1945-1956 przewinęło się ponad 19 tys. więźniów. Udokumentowanych jest 201 przypadków śmierci w więzieniu, a 140 osób było więźniami politycznymi. Urszula Taraska wspomniała tych najbardziej znanych jak: Kazimierz Pużak, Stanisław Skalski, Władysław Siła-Nowicki czy Wiesław Chrzanowski.

Roman Trawiński przypomniał sylwetkę płka Łukasza Cieplińskiego- „Pługa”. W tym roku minęła 64. rocznica jego zamordowania. Wspólną modlitwę poprowadził ks. kanonik Wojciech Prostak, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania N.M.P. Po złożeniu kwiatów przez delegacje samorządowe, organizacje polityczne, społeczne i młodzież, nastąpiła część artystyczna. Zebrani usłyszeli piosenki z tekstami więźniów, napisane do znanych melodii, jak np. „Czerwone maki” oraz wiązanki wierszy.

Kwiaty złożono również pod obeliskiem w Sierakowie, upamiętniającym ofiary terroru hitlerowskiego i stalinowskiego, zamęczonych w rawickim więzieniu w latach 1939-1956.

Po mszy w kościele farnym, pod murem więzienia odbył się „Apel Poległych”, który odczytał kpt. Piotr Bruder. Wygłosił również prelekcję o Centralnym Wiezieniu w Rawiczu, utworzonym w 1945 r. Podlegało bezpośrednio Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego, a osadzano w nim przede wszystkim więźniów politycznych.

Klamrą spinająca całość był występ chóru im. Karola Kurpińskiego z Sarnowy, pod batutą Jerzego Dudka. Z ramienia starostwa całość uroczystości przeprowadził Kacper Kwiatkowski. (WJ)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE