reklama

Nowe zasady w szpitalnej izbie przyjęć

Opublikowano:
Autor:

Nowe zasady w szpitalnej izbie przyjęć - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Kwalifikacja pacjentów, która będzie się odbywać na podstawie ustalonych przez personel objawów klinicznych. Tzw. TRIAGE, który zastosowano tylko w kilku placówkach powiatowych w Polsce, obowiązuje na rawickiej izbie od dzisiaj.

Inicjatorem wprowadzenia tego rozwiązania w Rawiczu jest lek. Kamil Koszela, który ze szpitalem współpracuje od stycznia tego roku. Trzy dni w tygodniu pełni dyżury w izbie przyjęć.

- Pacjent po przybyciu na izbę i zarejestrowaniu się otrzyma odpowiedni status - wyjaśnia lekarz. Jakie będą poszczególne statusy pacjentów?

- Status czerwony - najpilniejszy, w takich przypadkach - pomoc będzie udzielana natychmiastowo. Żółty oznaczać będzie, że pierwszy kontakt z lekarzem nastąpi w czasie do 60 minut. Kolor zielony natomiast oznaczać będzie, że pomoc nie jest potrzebna pilnie. W takich przypadkach czas oczekiwania może wynieść do 3 godzin - mówi Koszela. Jak zaznacza, każdy pacjent, oprócz tych przyjmowanych natychmiast, otrzyma „kartonik” w odpowiednim kolorze.

- Priorytet czerwony obejmuje stany zagrożenia życia, zatrzymanie krążenia, zawał serca,udar, urazy czaszkowo-mózgowe, stany nieprzytomności. Priorytet żółty to będą dzieci z urazami,czy pacjent ze złamaniem czy dużą raną. Priorytet zielony to tak naprawdę większość przypadków, która trafia do izby przyjęć. Drobniejsze urazy, skręcenia, stłuczenia, niewielkie rany - tłumaczy lekarz. - Ale to też oczywiście zależy od stanu pacjenta, bo pacjent z bólem brzucha może być albo priorytetem czerwonym albo żółtym albo zielonym. To wszystko ocenimy na miejscu, w momencie przyjmowania chorego. Wówczas pielęgniarka lub ratownik medyczny na podstawie odpowiednich parametrów zakwalifikuje chorego do danego priorytetu.

Doktor Koszela przypomina również, że w izbie udziela się niezbędnej pomocy chorym w stanie zagrożenia życia lub zdrowia i tym, którzy doznali urazu w dniu zgłoszenia się do niej. Nie wykonuje się badań, które może zrealizować lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

- Całe przedsięwzięcie ma na celu usprawnienie funkcjonowania izby przyjęć i podjęcie działań wobec pacjentów, zgodnie z priorytetami klinicznymi - zaznacza Zbigniew Sycz, wiceprezes szpitala i dyrektor ds. medycznych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE