reklama

Ósma rocznica śmierci Józefa Stasiaka

Opublikowano:
Autor:

Ósma rocznica śmierci Józefa Stasiaka - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Dzisiaj (13 lipca), mija ósma rocznica śmierci Józefa Stasiaka. Był cenionym regionalistą, dziejopisarzem i działaczem społecznym, całym sercem kochał ziemię rawicką. \r\nJózef Stasiak urodził się 19 lutego 1922 r. w Gladbeck w Westfalii (Niemcy). Gdy miał trzy lata rodzina wróciła do ojczyzny i osiedliła się w Bojanowie. Tam ukończył szkołę powszechną i Państwową Średnią Szkołę Rolniczą. Lata okupacji spędził w Sowinach i Trzeboszu, pracując w rolnictwie.

Po zakończeniu II wojny światowej Józef Stasiak rozpoczął pracę urzędnika w Powiatowym Urzędzie Ziemskim, a następnie w Starostwie Powiatowym w Rawiczu w Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa. Po kilku latach powierzono mu sprawy ,,kultury powiatowej” i okazało się to jego żywiołem. Kultura zyskała na długie lata swojego oddanego animatora.

Józef Stasiak pełnił także funkcję sekretarza Zarządu Powiatowego Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich (współdziałało ono z powiatami Wałcz i Trzebnica), przez szereg lat był przewodniczącym Zarządu Powiatowego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Był także jednym z inicjatorów powołania do życia pod koniec 1945 r. Rawickiego Kolejowego Klubu Sportowego, którego długie lata był sekretarzem. Wiele lat działał także w Związku Młodzieży Wiejskiej.

Józef Stasiak z powodzeniem brał udział w konkursach na wspomnienia i pamiętniki dotyczące m.in. historii i dziejów miasta czy ziemi rawickiej. W 1980 r. w konkursie o zasięgu krajowym ogłoszonym przez poznański ,,Nurt” pracą ,,Gdy wszystko było pierwsze” zdobył trzecie miejsce. Za wspomnienia ,,Życie codzienne w okupowanych miastach i wioskach województwa leszczyńskiego” uzyskał pierwsza nagrodę. Był także autorem kilku scenariuszy i widowisk historycznych m.in. z okazji odsłonięcia pomnika T. Kościuszki w Rawiczu ,,Jeszcze Polska nie zginęła na Ziemi Rawickiej”

Przez 17 lat działał w amatorskim ruchu kulturalnym miasta Rawicza jako prezes Towarzystwa Przyjaciół Rawicza. Realizował w pełni dewizę Towarzystwa ,,Rawicz - miasto od innych droższe” oraz robocze hasło ,,Wszystko co rawickie - w legendzie i baśni, historii i dniu codziennym - nie jest nam obce”.

Za swoją działalność oraz osiągnięcia Józef Stasiak otrzymał szereg odznaczeń, wyróżnień i dyplomów m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal 40-lecia PRL, Zasłużony Działacz Kultury. (WJ)



Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE