Reklama

PAK będzie likwidował odwierty. Dlaczego?

Opublikowano:
Autor:

PAK będzie likwidował odwierty. Dlaczego? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin S.A. planuje likwidację odwiertów i studni badawczych na terenie gmin Miejska Górka i Krobia.

W minionym tygodniu do Urzędu Miejskiego w Miejskiej Górce wpłynęło obwieszczenie marszałka województwa, w którym zawiadomił o prowadzonym postępowaniu na wniosek PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin S.A. Spółka planuje bowiem likwidację odwiertów i studni w wioskach gminy Miejska Górka: Rozstępniewie, Roszkówku, Sobiałkowie, Oczkowicach, Dłoni, Kołaczkowicach oraz miejscowościach w powiecie gostyńskim: Nieparcie, Karcu, Ziemlinie, Ciołkowie, Gogolewie, Rogowie i Chwałkowie.

W departamencie środowiska urzędu marszałkowskiego w Poznaniu dowiedzieliśmy się, że rozpoczęcie procedury związanej z likwidacją odwiertów nie oznacza, że robotnicy lada dzień pojawią się na polach.

- Trudno powiedzieć, kiedy dojdzie do faktycznej likwidacji otworów. Postępowanie dopiero zostało wszczęte - informuje Radosław Prałat z urzędu marszałkowskiego. 

Czyżby planowana likwidacja odwiertów miała zamknąć sprawę ewentualnej budowy kopalni odkrywkowej na tym terenie?

- Jak wynika z otrzymanych dokumentów, w tej chwili inwestor nie jest zainteresowany uzyskaniem koncesji na wydobywanie węgla i nie planuje podejmowania działań inwestycyjnych związanych z eksploatacją złoża węgla brunatnego „Oczkowice” - informuje burmistrz Karol Skrzypczak tłumacząc, że dlatego właśnie PAK zdecydował o likwidacji otworów obserwacyjnych i studni. Jednak w rozmowie z przedstawicielem Zespołu Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin S.A. (PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin jest jedną ze spółek tej grupy kapitałowej) dowiadujemy się:

- PAK jako kopalnie i w ogóle grupa kapitałowa ZE PAK S.A. jest żywotnie zainteresowana pozyskiwaniem jakichkolwiek złoży z paliwem na węgiel brunatny, które opalają nasze elektrownie. W związku z tym, na dzień dzisiejszy dalej jesteśmy zainteresowani tymi złożami. Nie wykluczamy pozyskiwania węgla z tego terenu do celów górniczych - mówi Maciej Łęczycki, rzecznik prasowy ZE PAK S.A.

Zapytany o to, dlaczego w takim razie PAK Górnictwo złożyło do urzędu marszałkowskiego projekt likwidacji odwiertów i studni, twierdzi, że obecnie nic więcej na ten temat nie może powiedzieć.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE