Reklama

Szamba pod lupą urzędników. Kontrole już od kwietnia

Opublikowano: 21 lutego 2021 15:30
Autor: Honorata Dmyterko | Zdjęcie: adobe stock

Szamba pod lupą urzędników. Kontrole już od kwietnia | foto adobe stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do części mieszkańców gminy Pakosław trafiły pisma z prośbą o aktualizację informacji, kto na swojej posesji ma szambo albo przydomową oczyszczalnię ścieków. Od kwietnia urzędnicy zapowiadają kontrole.

Reklama

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku, gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków oraz dokonywania okresowej jej aktualizacji. - Ostatnie uaktualnienie miało miejsce u nas kilka lat temu - mówi Kamila Grembowska z pakosławskiego Referatu Gospodarki, Rolnictwa i Budownictwa.

Obowiązkiem gminy jest także kontrola rachunków potwierdzających wywóz nieczystości ciekłych z nieruchomości nieskanalizowanych.

- Kontrole podejmiemy po pierwszym kwartale 2021 roku - dodaje Kamila Grembowska.

Przypomina, że uchylanie się właściciela od tych obowiązków podlega karze grzywny. - Będzie także skutkowało podjęciem stosownych działań administracyjnych - zaznacza urzędniczka.

Według regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Pakosław, właściciele nieruchomości mają obowiązek zapewnić utrzymanie czystości i porządku poprzez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci lub w przypadku, gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażyć nieruchomość w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię.

- Dodatkowo, właściciele posesji nieskanalizowanych mają obowiązek opróżniania zbiorników bezodpływowych, tzw. szamb z częstotliwością gwarantującą, że nie nastąpi wyciek ze zbiornika, wynikający z jego przepełnienia - tłumaczy Kamila Grembowska.

Wywozić trzeba nie rzadziej niż raz na kwartał.

Ponadto właściciele posesji zobowiązani są do przedstawienia dowodów uiszczania opłat oraz umów dotyczących faktu korzystania z usług opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, wykonywanych przez przedsiębiorców posiadających stosowne zezwolenie.

- Na naszym terenie są to Wodociągi Gminne z Pakosławia - dodaje urzędniczka.

Więcej na ten temat w Życiu Rawicza

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 dni temu | ocena +0 / -0

  sos

  Zamiast kontroli niech się lepiej postarają o środki na wymianę piecy, tak jak jest w gminach ościennych a nie wywalają 100 tyś. na wiatę

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -2

  Czyt

  Dokładne kontrolę zrobić dużo mają szamba i dzurami w dnie szamba i wszystko leci do gleby

  • 2 dni temu | ocena +0 / -0

   ola

   donosiciel

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -2

  DAŁNY

  Macie swój pis