W sali portretowej rawickiego ratusza odbyło się seminarium poświęcone 70 - leciu zbrodni katyńskiej. Kierowane było przede wszystkim do młodzieży, by im przybliżyć te tragiczne wydarzenia. \r\nGłównym pomysłodawcą uroczystości był Piotr Bruder, archiwista ZK w Rawiczu. On też wystąpił z prelekcją „Straż więzienna w okresie II Rzeczpospolitej w latach 1918 - 1939”. Przybliżył młodzieży organizację i pracę służby więziennej, ze szczególnym podkreśleniem śmierci 4 strażników w Katyniu.
\r\nBartosz Kuświk (IPN Poznań) wygłosił multimedialny wykład „Zbrodnia Katyńska w polityce mocarstw”. Nakreślił międzynarodowe realia przed 1939 rokiem i późniejsze reperkusje okupacji niemiecko - radzieckiej. Duża część jego wystąpienia poświęcona była fałszowaniu historii przez ówczesne władze radzieckie, jak również bierności państw zachodnich.
\r\nWyrok śmierci na 15 tys. 546 na polskich oficerów z obozów jenieckich w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, których pochowano w Katyniu, Miednoje i Charkowie, wydał osobiście Józef Stalin 5 marca 1940 r. NKWD zamordowało także 7305 Polek i Polaków aresztowanych we wschodnich województwach Rzeczypospolitej, włączonych w 1939 r. do radzieckich republik Białorusi i Ukrainy. Akta osobowe wszystkich zabitych jeńców i więźniów były przechowywane w moskiewskim archiwum KGB - następczyni NKWD i poprzedniczki FSB - do marca 1959 r. By zatrzeć ślady zbrodni, kazał je wtedy zniszczyć przywódca Związku Radzieckiego Nikita Chruszczow. W latach 90. udało się na podstawie innych dokumentów odtworzyć listę rozstrzelanych jeńców. Wtedy wypłynęła też tzw. ukraińska lista katyńska odnaleziona w archiwach odziedziczonych po KGB przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Jest to spis akt osobowych Polaków zabitych przez NKWD na Zachodniej Ukrainie. Sporządzono go jesienią 1940 r., gdy całość akt przekazywano z Kijowa do Moskwy. Na liście ukraińskiej jest 3435 nazwisk.
\r\nLista osób, które zginęły w Katyniu, a związanych pośrednio lub bezpośrednio z ziemią rawicką obejmuje 92 nazwiska. Są na niej żołnierze, policjanci, strażnicy więzienni, absolwenci i kadra Korpusu Kadetów, oficerowie rezerwy i absolwenci Seminarium Nauczycielskiego.
\r\nZamordowanym zapalono symboliczne trzy znicze, które następnie zostały zaniesione na rawicki cmentarz ustawione pod krzyżem katyńskim.
\r\nJednym z punktów seminarium był konkurs wiedzy o zbrodni katyńskiej. Rywalizowało 7 dwuosobowych drużyn z ZSZ, Gimnazjum w Sierakowie, I i II LO oraz Gimnazjum nr 1 z Rawicza. Po zaciętej rywalizacji z dogrywką, zwyciężyła drużyna sierakowskiego gimnazjum, którą tworzyli Martyna Taciak i Bartosz Zakrzewski.
\r\nZ okazji seminarium Poznański Oddział IPN udostępnił wystawę „Zbrodnia Katyńska”, przygotowaną przez Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. (WJ)