Reklama

Pamiętają o ojcu Euzebiuszu Huchrackim. "Dni Euzebiańskie" w Sanktuarium św. Franciszka z Asyżu na Goruszkach

Opublikowano: pon, 9 maj 2022 20:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Sanktuarium św. Franciszka z Asyżu na Goruszkach odbyły się „Dni Euzebiańskie” upamiętniające dawnego gwardiana klasztoru, ojca Euzebiusza Huchrackiego.

"Dni Euzebiańskie" miały na celu wspólną modlitwę, pogłębienie wiedzy o kandydacie na ołtarze i rozszerzanie kultu ojca Euzebiusza - co jest warunkiem koniecznym do zakończenia trwającej beatyfikacji zakonnika. Wydarzenie trwało cały weekend. Rozpoczęło się w piątek, 6 maja 2022r., uroczystą mszą święta.

W intencji gwardiana modlono się także w sobotę, a po nabożeństwie zorganizowano grill w ogrodzie klasztornym.

W niedzielę, z kolei obchody rozpoczęły się od wykładu o ojcu Huchrackim. Była też msza, a po niej koncert, podczas którego wystąpiły chóry: Miriam, im. Karola Kurpińskiego, Koło Śpiewu im. Bolesława Dembińskiego oraz Chór Palestrina. Trzydniowe obchody zakończyły się poczęstunkiem.

Kim był Euzebiusz Huchracki?

Euzebiusz Huchracki miał 56 lat, gdy zginął. 36 lat spędził w zakonie i 29 lat w kapłaństwie.

Gdy w Polsce wybuchła II wojna światowa, Euzebiusz Huchracki był gwardianem Klasztoru Franciszkanów Mniejszych na Goruszkach w Miejskiej Górce. Zginął za wiarę. Pamięć o nim wśród zakonników i mieszkańców Miejskiej Górki jest nadal żywa. Jego imię noszą m.in. lokalne Warsztaty Terapii Zajęciowej.

Były gwardian jest jednym z 122 Sług Bożych, wobec których 17 września 2003 rozpoczął się proces beatyfikacyjny drugiej grupy polskich męczenników z okresu II wojny światowej.

Tablica została przywieszona na murach zamku Hartheim, który w czasie wojny hitlerowcy przekształcili w miejsce kaźni. Widnieje na niej napis w języku polskim i angielskim: „Sługa Boży Ojciec Euzebiusz Huchracki (1885-1942). Gwardian Sanktuarium Franciszkanów w Karolinkach, gmina Miejska Górka, Polska. Zginął za wiarę i Ojczyznę 6 maja 1942 roku. Alkoven, 6 maja 2021r. Fundatorem tablicy są mieszkańcy Miejskiej Górki.”

Ojciec Euzebiusz Huchracki kilka lat temu został patronem Warsztatów Terapii Zajęciowej w Miejskiej Górce

W 2018 roku na budynku WTZ odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą ojcu Huchrackiemu. List z wiadomością o tym wydarzeniu wysłano wówczas nawet do papieża Franciszka.

- Dzień 11 maja zapisze się w historii naszych warsztatów jako jeden z najważniejszych - zaznaczyła Anna Hejducka, prezes Stowarzyszenia Dzieci i Osób Niepełnosprawnych podczas uroczystości nadania placówce imienia ojca Euzebiusza Huchrackiego.

Wzięli w niej udział, oprócz podopiecznych i pracowników WTZ licznie zaproszeni goście, m.in. ojciec prowincjał Antonin Brząkalik, gwardian zakonu braci mniejszych na Goruszkach - ojciec Grzegorz Czepiel oraz zakonnicy, ksiądz proboszcz parafii pw. św. Mikołaja - Piotr Świerczyński, władze gminy, powiatu oraz przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń współpracujących z warsztatami.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy