"Dni Euzebiańskie" miały na celu wspólną modlitwę, pogłębienie wiedzy o kandydacie na ołtarze i rozszerzanie kultu ojca Euzebiusza - co jest warunkiem koniecznym do zakończenia trwającej beatyfikacji zakonnika. Wydarzenie trwało cały weekend. Rozpoczęło się w piątek, 6 maja 2022r., uroczystą mszą święta.
W intencji gwardiana modlono się także w sobotę, a po nabożeństwie zorganizowano grill w ogrodzie klasztornym.
W niedzielę, z kolei obchody rozpoczęły się od wykładu o ojcu Huchrackim. Była też msza, a po niej koncert, podczas którego wystąpiły chóry: Miriam, im. Karola Kurpińskiego, Koło Śpiewu im. Bolesława Dembińskiego oraz Chór Palestrina. Trzydniowe obchody zakończyły się poczęstunkiem.
Kim był Euzebiusz Huchracki?
Euzebiusz Huchracki miał 56 lat, gdy zginął. 36 lat spędził w zakonie i 29 lat w kapłaństwie.
Gdy w Polsce wybuchła II wojna światowa, Euzebiusz Huchracki był gwardianem Klasztoru Franciszkanów Mniejszych na Goruszkach w Miejskiej Górce. Zginął za wiarę. Pamięć o nim wśród zakonników i mieszkańców Miejskiej Górki jest nadal żywa. Jego imię noszą m.in. lokalne Warsztaty Terapii Zajęciowej.
Były gwardian jest jednym z 122 Sług Bożych, wobec których 17 września 2003 rozpoczął się proces beatyfikacyjny drugiej grupy polskich męczenników z okresu II wojny światowej.
Dbają o jego rychłą beatyfikację. Zawiesili tablicę na murach zamku Hartheim
Ojciec Euzebiusz Huchracki kilka lat temu został patronem Warsztatów Terapii Zajęciowej w Miejskiej Górce
W 2018 roku na budynku WTZ odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą ojcu Huchrackiemu. List z wiadomością o tym wydarzeniu wysłano wówczas nawet do papieża Franciszka.
- Dzień 11 maja zapisze się w historii naszych warsztatów jako jeden z najważniejszych - zaznaczyła Anna Hejducka, prezes Stowarzyszenia Dzieci i Osób Niepełnosprawnych podczas uroczystości nadania placówce imienia ojca Euzebiusza Huchrackiego.
Wzięli w niej udział, oprócz podopiecznych i pracowników WTZ licznie zaproszeni goście, m.in. ojciec prowincjał Antonin Brząkalik, gwardian zakonu braci mniejszych na Goruszkach - ojciec Grzegorz Czepiel oraz zakonnicy, ksiądz proboszcz parafii pw. św. Mikołaja - Piotr Świerczyński, władze gminy, powiatu oraz przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń współpracujących z warsztatami.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.