Reklama

Papież mianował nowego biskupa pomocniczego Archidiecezji Poznańskiej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archidiecezja Poznańska

Papież mianował nowego biskupa pomocniczego Archidiecezji Poznańskiej - Zdjęcie główne

Ks. Jan Glapiak | foto Archidiecezja Poznańska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Z Górki Duchownej pochodzi nowy biskup pomocniczy Archidiecezji Poznańskiej. Dziś papież Franciszek mianował na tę funkcję ks. Jana Glapiaka, przewodniczącego referatu prawnego kurii metropolitalnej w Poznaniu. Ojciec Święty przydzielił mu stolicę tytularną Bisica.

Reklama

Jan Glapiak urodził się 26 grudnia 1959 roku w Lesznie. Sakrament chrztu św. przyjął w rodzinnej parafii w Górce Duchownej 10 stycznia 1960 r. Ukończył Szkołę Podstawową w Górce Duchownej oraz II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Lesznie.

W latach 1978-1984 studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Pracę magisterską pisał z dziedziny prawa kanonicznego.

24 maja 1984 r. z rąk arcybiskupa Jerzego Stroby przyjął święcenia kapłańskie w katedrze poznańskiej. Był wikariuszem w Wieleniu n. Notecią i w parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Poznaniu. W latach 1989-1993 odbył studia specjalistyczne z prawa kanonicznego na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie, uzyskując stopień naukowy doktora.

Po powrocie ze studiów ks. dr Jan Glapiak był wicedyrektorem Księgarni Świętego Wojciecha (1993-1995), ojcem duchownym w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu (1995-1996), a następnie - w latach 1996-2002 - kanclerzem kurii metropolitalnej w Poznaniu. Był także rzecznikiem prasowym kurii.

Od 2002 r. jest przewodniczącym referatu prawnego, dyscypliny sakramentów i sakramentaliów kurii ketropolitalnej. Pełni funkcję Delegata Biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży. W 2001 r. został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej, a w 2010 r. - kanonikiem gremialnym Kapituły Metropolitalnej w Poznaniu. Duchowny znany jest ze szczególnej czci do Matki Bożej i z rozkrzewiania kultu maryjnego, jest archidiecezjalnym duszpasterzem wspólnot Żywego Różańca. Pomaga w duszpasterstwie w parafii pw. św. Marka na os. Czecha w Poznaniu.

Jest autorem publikacji „Sakramenty i inne ważne sprawy”, „Praktyczny przewodnik po przepisach prawa kanonicznego”, a także przewodnika po sanktuarium w Górce Duchownej i książek o tematyce różańcowej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE