Reklama

Reklama

Personel szpitala będzie się mógł szczepić w pierwszej kolejności

Opublikowano: śr, 16 gru 2020 19:01
Autor:

Personel szpitala będzie się mógł szczepić w pierwszej kolejności - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Personel rawickiego szpitala będzie zaszczepiony przeciwko koronawirusowi  w pierwszej kolejności. Nasza lecznica znalazła się wśród 509 szpitali węzłowych wyznaczonych do przeprowadzenia akcji szczepień. Jak to będzie wyglądało i w jakiej kolejności będą przeprowadzane szczepienia?

Ministerstwo zdrowia przedstawiło listę ponad pięciuset szpitali węzłowych, które w pierwszej kolejności zaszczepią swój personel, a także pracowników innych jednostek, między innymi szpitali, przychodni i aptek. Należy pamiętać, że szczepienia są bezpłatne i dobrowolne.

Rząd ma już wstępny kalendarz dalszych szczepień. Niektóre etapy będą krótkie, inne potrwają całymi miesiącami. Plan zakłada, że wszystkich Polaków - 31 mln dorosłych osób - uda się zaszczepić do początku 2023 roku - o ile tempo dostaw od producentów się nie zwiększy.

Fazy "0" i I

Pierwszy etap szczepień wśród pracowników służb medycznych ma trwać od dwóch tygodni - do maksymalnie miesiąca. Akcja zacznie się od tych, którzy są na pierwszej linii frontu - między innymi pracowników oddziałów COVID-owych, Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, ratowników medycznych.

Do tego etapu do szczepień zaproszeni będą również pracownicy Domów Pomocy Społecznej, Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy w placówkach medycznych. Ta część - nazywana fazą 0 - zacznie się najprawdopodobniej na przełomie stycznia i lutego.

Najprawdopodobniej w kolejnym miesiącu, czyli w marcu, szczepionki zaczną trafiać do seniorów. Będzie to I faza akcji. Zaszczepione zostaną osoby powyżej 60. roku życia, pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej i służby mundurowe. Według założeń rządu potrwa to mniej więcej pół roku.

Ministerstwo zdrowia zakłada, że dwa pierwsze etapy - „0” i „I” - uda się skończyć maksymalnie do wakacji. Z kolei do końca wakacji mają zostać zaszczepieni wszyscy chętni nauczyciele. Termin wiąże się z możliwością uruchomienia szkół od 1 września.

Faza II

Później, do końca roku, będą szczepione osoby w wieku poniżej 60. roku życia (od 18. do 59 lat), które mają choroby przewlekłe. To II faza akcji. O tym, kogo zaliczyć do tej grupy decydować będą lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej (rodzinni).

Faza III

Ostatnia - „III faza” szczepienia ma przypaść na przełom 2021 i 2022 roku. Wtedy do kolejki ustawią się przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych obostrzeniami. W tym samym czasie szczepionka będzie wędrować do pozostałych Polaków - poniżej 60. roku życia. Jak wynika z informacji money.pl, rząd najprawdopodobniej zdecyduje się na podział ze względu na wiek. Najpierw osoby 50+, później 40+, później 30+ i tak do 18+.

 

Jeżeli w ciągu miesiąca uda się zaszczepić około 1 miliona osób, to podanie preparatu przeciwko koronawirusowi wszystkim dorosłym Polakom zajęłoby około 30 miesięcy, czyli 2 i pół roku (od lutego 2021 do sierpnia 2023). Czy ten plan uda się zrealizować zależy przede wszystkim od liczby chętnych oraz od sprawności dostaw szczepionki przez producentów.

Każdy musi przyjąć dwie dawki szczepionki. Przerwa między jedną a drugą powinna wynieść 3-4 tygodnie.

 

Szpitale węzłowe 
Ministerstwo zdrowia podało listę 509 tak zwanych szpitali węzłowych, w których przeciw COVID-19 będzie szczepiony personel medyczny i niemedyczny.

Wśród nich jest Szpital Powiatowy w Rawiczu. W naszej lecznicy możliwość zaszczepienia będzie miał cały personel - medyczny, administracyjny i pomocniczy oraz personel przychodni i aptek z terenu powiatu. Dane personelu medycznego i niemedycznego, który wyrazi chęć zaszczepienia będą zbierane do niedzieli - 20 grudnia. Szczepienia powinny ruszyć po nowym roku.


Szczepienia medyków mają potrwać nie dłużej niż miesiąc, szczepienia chętnych seniorów maksymalnie do przyszłych wakacji, a później na liście są nauczyciele, którzy będą zachęcani do szczepienia przed 1 września. Młodzi dorośli Polacy najprawdopodobniej na szczepienie przeciwko koronawirusowi będą musieli czekać do przełomu 2021 i 2022 roku.

Poza szpitalami węzłowymi szczepienia będą prowadzone przez sieć punktów (przychodni), które zgłosiły chęć ich prowadzenia przystąpienia do akcji.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (22)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +0 / -2

  Poldek

  Szczepionka to dobrodziejstwo. Tych antyszczepionkowych bzdur w komentarzach nie da się czytać, zero wiedzy naukowej w nich.

 • rok temu | ocena +9 / -2

  ???????????????????????????

  Skoro z Covidu 19 nie pobrano i nie zbadano żadnego szczepu, to skąd kur.a macie na to szczepionkę? Dlaczego nikt nie chce brać odpowiedzialności za powikłania? Jesteście ciemniakami i królikami doświadczalnymi. Za jakiś czas będziecie gryźć piach a inni się obłowią. Ludzie, obudźcie się

 • rok temu | ocena +5 / -1

  Gx

  Takie wielkie założenia a połowa społeczeństwa w sądarzach deklaruje że się zaszczepi.

 • rok temu | ocena +2 / -6

  Med

  Fajnie, chętnie sie zaszczepie :)

 • rok temu | ocena +6 / -2

  SETH

  Niestety, ale znając nasz "wspaniały" rząd i ich umiejętności organizacji, to podane terminy wyrażone w miesiącach należy podmienić na latach.. Druga kwestia, to gdzie będą te szczepionki przetrzymywane w Rawiczu, skoro by je były skuteczne, to muszą być magazynowane w minus 70 stopniach Celsjusza?

 • rok temu | ocena +5 / -9

  Moj przyjaciel chyba gej

  U nas w robocie jest taki jeden debil co stęka że to za czasów platformy był zmuszony wyjechać za chlebem za granicę ,ale 500 plus też mu się nie podoba bo to jest ponoć dla dzieciorobow zasiłek tylko w tym wszystkim zapomina że jest starym kawalerem ,a jak już się masz 38 i więcej i nic nie teges to czyżby ciepły

 • rok temu | ocena +10 / -15

  sekretarz

  Unikanie szczepień może mieć tragiczne konsekwencje. Wiele ludzi odejdzie z tego Świata. Epidemia z tego powodu szybko nie ustąpi, zaraza i przedłużające się ograniczenia do świadczeń lekarskich spowodują wiele zgonów .

 • rok temu | ocena +11 / -14

  Po co

  Ale po co szczepionka dla tych durni ze strajku kobiet,? Przecież oni są za kultem śmierci więc po co im szczepionka. Skoro są za mordowaniem nienarodzonych dzieci to po co mają ratować samych siebie. Po co

 • rok temu | ocena +11 / -6

  Joanna Dark

  Lemopart roznosi koronawirusa i pierwsza się zaszczepi ale na wściekliznę;)

 • rok temu | ocena +9 / -10

  Kolo

  Artykuł ma dużo niaktualnych danych. Antyszczepionkowcy w akcji, ale już ich nie uświadamiam dzięki temu prędzej się zaszczepie

 • rok temu | ocena +8 / -3

  gh

  brak słów na to wariactwo.