Pogoda, którą mamy w ostatnich dniach, sprzyja wiosennym porządkom w przydomowych ogródkach oraz na działkach rekreacyjnych.
- Zgodnie z aktualnie obowiązującym na terenie gminy Rawicz regulaminem utrzymania czystości i porządku, na właścicieli nieruchomości nałożony został obowiązek prowadzenia selektywnego zbierania poszczególnych grup odpadów, w tym odpadów biodegradowalnych. Z obowiązku tego wynika zakaz spalania odpadów roślinnych, w tym skoszonej trawy, liści gałęzi itp - informuje asp. sztab. Beata Jarczewska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu. - Przypominamy, że osoba, która spala odpady w ogrodzie, na działce itd. może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 zł. Oznacza to, że sprzątając swój ogród, nie można pozbyć się pozostałości roślinnych spalając je w ognisku - dodaje.
Policjantka przypomina, że w gminie Rawicz działa Stacja Przeładunkowa Odpadów Komunalnych. Mieści się przy ul. Zwierzynieckiej 1 - pomiędzy Rawiczem a Sarnową.
- W przypadku nieruchomości tzw. zamieszkałych przyjmuje odpady biodegradowalne, w tym również odpady z ogrodów. W związku z tym spalanie odpadów powstałych po letnich/jesiennych porządkach jest zupełnie niezasadne i oczywiście zabronione - dodaje policjantka.
Są także nieruchomości niezamieszkałe, wśród nich znajdują sie ogródki działkowe.
- Właściciel nie może udać się z bioodpadami do Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych. O umożliwienie segregacji, w tym bioodpadów muszą zadbać prezesi zarządzający ogródkami działkowymi. Na ich barkach ciąży ustawienie wymaganych pojemników/kontenerów, gdzie powinno się składować segregowane odpady. Oczywiście wiąże się to z kosztami związanymi z ich opróżnianiem. Działkowcy mogą również skorzystać z rozwiązania, jakim jest kompostownik - zauważa policjantka.
Do zakazu spalania bioodpadów nie zastosował się niedawno mieszkaniec Goliny Wielkiej.
- Mężczyzna do palących się gałęzi dorzucił też inne śmieci, w tym z tworzywa sztucznego. Za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem - podsumowuje policjantka.