Reklama

Duża podwyżka dla radnych i burmistrza

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Duża podwyżka dla radnych i burmistrza - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Burmistrz Grzegorz Kubik ma nową pensję. Będzie zarabiał 18 tys. 117 zł brutto. To jest o ponad 7,5 tys. zł brutto więcej niż do tej pory. Uchwałę o zmianie wynagrodzenia wymusiły nowe przepisy.

Reklama

W 2018 roku, gdy rozpoczynała się aktualna kadencja samorządu, wydane zostało rozporządzenie, na mocy którego uposażenia włodarzy obniżono o 20%. Teraz, z kolei, w życie weszły przepisy, które skutkują znacznymi podwyżkami. Jako pierwsi w powiecie uchwałę o zmianie pensji przyjęli radni rady miejskiej gminy Rawicz na dzisiejszej sesji. 

Podstawy

Zanim radni przedyskutowali propozycję pensji burmistrza, radca prawny Maciej Świerzewski przytoczył podstawy prawne uchwały. Jak mówił, nastąpiła zmiana wielokrotności kwot bazowych, od których zależy wysokość pensji. - Zmieniły się również wskaźniki wynagrodzenia wójtów i burmistrzów. Zostały podniesione znacząco. Określono też minimalne wynagrodzenie, które ustalono w wysokości 80% maksymalnych stawek - tych ustalonych przez radę ministrów - objaśniał radca. Jak podkreślił, zgodnie z przepisami nowe uposażenie obowiązuje od sierpnia i za ten czas trzeba będzie je wypłacić. 

Propozycja przewodniczącego

Autor propozycji podwyżki - przewodniczący rady miejskiej - Marek Przybylski - sugerował, by uposażenie burmistrza podnieść jednak do 90% maksymalnych stawek. Wyjaśnił, że jeśli radni przychylą się, to burmistrz będzie zarabiał 18 tys. 117 zł brutto.

- To nie jest ani maksymalna, ani minimalna podwyżka, ale tzw. złoty środek - mówił przewodniczący, zastrzegając, że jego propozycja nie „wzięła się z sufitu”. - Zrobiłem analizę wysokości wynagrodzenia burmistrza w odniesieniu „historycznym”, wróciłem do 2010 roku i do kadencji poprzedniego burmistrza oraz do stawek prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (…)  -  wyjaśniał przewodniczący.

Przypomniał, że kilka lat temu włodarzom dość mocno obniżono pensje, a w przypadku szefa gminy Rawicz było to mniej o 13%. Jak mówił Grzegorz Kubik zarabiał mniej niż jego poprzednik w 2010 roku.  - Dzisiaj jest szansa naprawienia tej niesprawiedliwości - stwierdził Przybylski.

- Urząd burmistrza to jest wielka odpowiedzialność. Nie patrzmy przez osobę, ale przez urząd. To ogrom pracy, to kierowanie największym „przedsiębiorstwem” w naszej gminie. Chciałbym dobitnie zaznaczyć, że dzisiaj 6 tys. 197 zł to jego pensja, która wpływa na konto, i ja jestem tym zażenowany - skwitował przewodniczący. 

Opinie radnych

W dyskusji nad wysokością podwyżki dla burmistrza wzięło udział kilkoro radnych.

- Rozmowa na temat wynagrodzeń na pewno nie jest komfortowa i na pewno nie dla pana burmistrza. To nie są łatwe tematy. Uważam, że burmistrz powinien zarabiać godne pieniądze, ale jest zawsze jakieś „ale” - powiedział radny Jacek Gwizdek podkreślając, że wcześniejsza decyzja ustawodawcy o znacznej obniżce była polityczna i nie powinna zapaść. - Teraz znów zapadła decyzja w tej sprawie i też jest ona polityczna, a opinię publiczną oburza skala podwyżki, którą się proponuje, więc pewnie i tak się nam oberwie - zaznaczył, dodając, że jego zdaniem podwyżka powinna wynieść 80% maksymalnej wartości. 

Z propozycją tą zgodzili się radni Karol Białecki i Jan Puślecki oraz Mariusz Suchanecki.

- Nie sposób nie zgodzić się z radnym Jackiem Gwizdkiem, bo jego argumenty są głosem rozsądku. (...) Uważam, że na chwilę obecną burmistrz zarabia nieadekwatnie do zadań i to bez względu na to, czy ktoś z jego działaniami się zgadza, czy nie. To wynagrodzenie jest zdecydowanie za małe, ale głos rozsądku mówi, że podwyżka do 80% wystarczy - powiedział z kolei radny Jacek Hajnce.

Z argumentacją Marka Przybylskiego, by podwyżka sięgnęła jednak 90% maksymalnej wartości zgodził się natomiast radny Paweł Jóska.

- Za dobrą pracę, trzeba dobrze wynagradzać. To jest też praca 7 dni w tygodniu 24 na dobę, co ma wpływ na życie prywatne - wyliczał. 

Większość „za”

Mimo odmiennych zdań, radni ustalili, że najpierw przystąpią do głosowania nad projektem uchwały z propozycją przewodniczącego, a jeśli ona „nie przejdzie”, to wówczas złożą formalny wniosek, by rozważyć jednak wzrost do 80% maksymalnej wartości. Większość radnych jednak była za uchwałą w przedstawionej treści. Zgodnie z nią obecna pensja burmistrza wynosi 18 tys. 117 zł brutto (16 tys. 239 zł 60 gr plus dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 18 % wynagrodzenia zasadniczego).

Więcej też dla radnych

Zmieniła się nie tylko pensja włodarza gminy. Miesiąc temu w życie weszła i obowiązuje już podwyżka dla radnych, przewodniczących osiedli i sołtysów.

Obecnie dieta rawickich radnych wynosi  1.127 zł  (wcześniej 705 zł).

Radni pełniący funkcję wiceprzewodniczącego rady lub przewodniczącego komisji otrzymują uposażenie w wysokości  1.610 zł (wcześniej 1 tys. 7zł).

Dieta przewodniczącego to 3 tys. 220 zł brutto (wcześniej 2 tys. 13 zł)

Zmieniły się także diety przewodniczących rad osiedli i sołtysi. Nowa stawka to 966 zł (wcześniej 604 zł).

  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy