Reklama

Duża podwyżka dla radnych i burmistrza

Opublikowano: pon, 29 lis 2021 19:00
Autor:

Duża podwyżka dla radnych i burmistrza - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Burmistrz Grzegorz Kubik ma nową pensję. Będzie zarabiał 18 tys. 117 zł brutto. To jest o ponad 7,5 tys. zł brutto więcej niż do tej pory. Uchwałę o zmianie wynagrodzenia wymusiły nowe przepisy.

W 2018 roku, gdy rozpoczynała się aktualna kadencja samorządu, wydane zostało rozporządzenie, na mocy którego uposażenia włodarzy obniżono o 20%. Teraz, z kolei, w życie weszły przepisy, które skutkują znacznymi podwyżkami. Jako pierwsi w powiecie uchwałę o zmianie pensji przyjęli radni rady miejskiej gminy Rawicz na dzisiejszej sesji. 

Podstawy

Zanim radni przedyskutowali propozycję pensji burmistrza, radca prawny Maciej Świerzewski przytoczył podstawy prawne uchwały. Jak mówił, nastąpiła zmiana wielokrotności kwot bazowych, od których zależy wysokość pensji. - Zmieniły się również wskaźniki wynagrodzenia wójtów i burmistrzów. Zostały podniesione znacząco. Określono też minimalne wynagrodzenie, które ustalono w wysokości 80% maksymalnych stawek - tych ustalonych przez radę ministrów - objaśniał radca. Jak podkreślił, zgodnie z przepisami nowe uposażenie obowiązuje od sierpnia i za ten czas trzeba będzie je wypłacić. 

Propozycja przewodniczącego

Autor propozycji podwyżki - przewodniczący rady miejskiej - Marek Przybylski - sugerował, by uposażenie burmistrza podnieść jednak do 90% maksymalnych stawek. Wyjaśnił, że jeśli radni przychylą się, to burmistrz będzie zarabiał 18 tys. 117 zł brutto.

- To nie jest ani maksymalna, ani minimalna podwyżka, ale tzw. złoty środek - mówił przewodniczący, zastrzegając, że jego propozycja nie „wzięła się z sufitu”. - Zrobiłem analizę wysokości wynagrodzenia burmistrza w odniesieniu „historycznym”, wróciłem do 2010 roku i do kadencji poprzedniego burmistrza oraz do stawek prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (…)  -  wyjaśniał przewodniczący.

Przypomniał, że kilka lat temu włodarzom dość mocno obniżono pensje, a w przypadku szefa gminy Rawicz było to mniej o 13%. Jak mówił Grzegorz Kubik zarabiał mniej niż jego poprzednik w 2010 roku.  - Dzisiaj jest szansa naprawienia tej niesprawiedliwości - stwierdził Przybylski.

- Urząd burmistrza to jest wielka odpowiedzialność. Nie patrzmy przez osobę, ale przez urząd. To ogrom pracy, to kierowanie największym „przedsiębiorstwem” w naszej gminie. Chciałbym dobitnie zaznaczyć, że dzisiaj 6 tys. 197 zł to jego pensja, która wpływa na konto, i ja jestem tym zażenowany - skwitował przewodniczący. 

Opinie radnych

W dyskusji nad wysokością podwyżki dla burmistrza wzięło udział kilkoro radnych.

- Rozmowa na temat wynagrodzeń na pewno nie jest komfortowa i na pewno nie dla pana burmistrza. To nie są łatwe tematy. Uważam, że burmistrz powinien zarabiać godne pieniądze, ale jest zawsze jakieś „ale” - powiedział radny Jacek Gwizdek podkreślając, że wcześniejsza decyzja ustawodawcy o znacznej obniżce była polityczna i nie powinna zapaść. - Teraz znów zapadła decyzja w tej sprawie i też jest ona polityczna, a opinię publiczną oburza skala podwyżki, którą się proponuje, więc pewnie i tak się nam oberwie - zaznaczył, dodając, że jego zdaniem podwyżka powinna wynieść 80% maksymalnej wartości. 

Z propozycją tą zgodzili się radni Karol Białecki i Jan Puślecki oraz Mariusz Suchanecki.

- Nie sposób nie zgodzić się z radnym Jackiem Gwizdkiem, bo jego argumenty są głosem rozsądku. (...) Uważam, że na chwilę obecną burmistrz zarabia nieadekwatnie do zadań i to bez względu na to, czy ktoś z jego działaniami się zgadza, czy nie. To wynagrodzenie jest zdecydowanie za małe, ale głos rozsądku mówi, że podwyżka do 80% wystarczy - powiedział z kolei radny Jacek Hajnce.

Z argumentacją Marka Przybylskiego, by podwyżka sięgnęła jednak 90% maksymalnej wartości zgodził się natomiast radny Paweł Jóska.

- Za dobrą pracę, trzeba dobrze wynagradzać. To jest też praca 7 dni w tygodniu 24 na dobę, co ma wpływ na życie prywatne - wyliczał. 

Większość „za”

Mimo odmiennych zdań, radni ustalili, że najpierw przystąpią do głosowania nad projektem uchwały z propozycją przewodniczącego, a jeśli ona „nie przejdzie”, to wówczas złożą formalny wniosek, by rozważyć jednak wzrost do 80% maksymalnej wartości. Większość radnych jednak była za uchwałą w przedstawionej treści. Zgodnie z nią obecna pensja burmistrza wynosi 18 tys. 117 zł brutto (16 tys. 239 zł 60 gr plus dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 18 % wynagrodzenia zasadniczego).

Więcej też dla radnych

Zmieniła się nie tylko pensja włodarza gminy. Miesiąc temu w życie weszła i obowiązuje już podwyżka dla radnych, przewodniczących osiedli i sołtysów.

Obecnie dieta rawickich radnych wynosi  1.127 zł  (wcześniej 705 zł).

Radni pełniący funkcję wiceprzewodniczącego rady lub przewodniczącego komisji otrzymują uposażenie w wysokości  1.610 zł (wcześniej 1 tys. 7zł).

Dieta przewodniczącego to 3 tys. 220 zł brutto (wcześniej 2 tys. 13 zł)

Zmieniły się także diety przewodniczących rad osiedli i sołtysi. Nowa stawka to 966 zł (wcześniej 604 zł).

  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (24)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 miesiące temu | ocena +58 / -3

  program "koryto+"

  Czego narzekacie, my stale mamy duże podwyżki np. haraczu za śmieci, to im się też jakieś duże podwyżki należały.

  • 2 miesiące temu | ocena +33 / -0

   Obserwator

   Chamstwo niby inteligentnych ludzi osiągnęło Zenitu, gratuluję dobrego samopoczucia

  • 2 miesiące temu | ocena +54 / -1

   Chłop

   Program koryto bez dna

 • 2 miesiące temu | ocena +59 / -1

  Jan

  Ludzie przy korycie bez honoru - grabić do końca ile się da

 • 2 miesiące temu | ocena +72 / -3

  Irena

  Fontanna z niedźwiedziem - felerna, zejścia z plant - można zabić dziecko i siebie, rynek - betonoza, budki warzywne na rynku - jak straszydła, ścieżki rowerowe - wiecznie poprawiane,....Gdzie te sukcesy, za co te podwyżki i skąd na to pieniądze ! A za chwilę mieszkańcom mającym 2 tys. /mies. dowalą wyższe podatki. Jak można być tak bezczelnym... Rozwiń

  • 2 miesiące temu | ocena +4 / -26

   Do Ireny

   Irena ty idź do lekarza. Piszesz takie bzdury. To pierwszy burmistrz,który tak dużo zrobił dla Rawicza. W końcu nie jest wstyd kogoś tu zaprosić. Czy tego nie widzisz . Ale fakt możesz nie widzieć,bo masz oczy zaślepione polityką,podobnie jak i radni,którzy gadają na burmistrza a sami korzystają na tej podwyżce a niektórym z nich nic się nie należy... Rozwiń

   • 2 miesiące temu | ocena +9 / -0

    Leszek

    Oj Tam Oj Tam. TAK jak bym słyszał cytat z mistrza Bareji. "łubu dubu niech żyje nam......"

 • 2 miesiące temu | ocena +35 / -1

  Asdas

  Rozumiem, ale bez przesady ..

 • 2 miesiące temu | ocena +22 / -9

  Szydło

  „Te pieniądze mu się po prostu należały” .

  • 2 miesiące temu | ocena +27 / -0

   Kolega kolegi

   Bo trzymać palec nie powiem gdzie to trzeba umieć....

 • 2 miesiące temu | ocena +53 / -0

  Nam biedakom pozostaje kupić sznur i poszukać mocnej gałęzi na drzewie . Człowiek ma dosyc

  I gdzie my żyjemy a potem się dziwią że na szczęśliwej,życzliwej czy na kadeckiej pałacyki filantropi pobudowali. W pisdu z tym Rawiczem . Miały powstać nowe zakłady i co jest? Hengsta postawili a roboty jak nie było tak nie ma. Prąd,gaz,śmieci po nowym roku znowu w górę. Źle się dzieje na świecie i dawno wojny światowej nie było bo ku temu to dąży

  • 2 miesiące temu | ocena +2 / -24

   jaro

   roboty nie ma ??????kto chce pracować to pracuje i taka jest prawda...... codo prądu , gazy spokojniePan od wyborów , nie jaki Sasin pomoże co do smieci nie tylko w Rawiczu drożeją...niestety......

   • 21 dni temu | ocena +0 / -0

    Rawiczanka

    TAk pracy jest dużo ale za jaka stawke .Ludzie ja wiem mozna mozna pracowac za miskę ryżu i za ananasy.Ci co pracują za ananasy madruja się ze wszedzie drożyzna i niema co zabardzo narzekać, ale co ma zrobić ten co pracuje za miskę ryżu. Oto jest pytanie

 • 2 miesiące temu | ocena +28 / -0

  prosty człowiek

  Dlaczego podnoszą sobie pensje? Przecież Glapiński i inni pismeni mówią, że wyższa inflacja jest przejściowa i ich rozdawnictwo nie ma z tym nic wspólnego.

 • 2 miesiące temu | ocena +50 / -0

  eld

  Złodzieje

 • 2 miesiące temu | ocena +54 / -0

  Kowalski

  Czyli podwyżki dla wszystkich: dla siebie - pensji, dla nas - podatków.

 • 2 miesiące temu | ocena +52 / -1

  wyborca

  I co im możemy zrobić ? Nic. Robią co chcą. Burmistrz i tak miał bardzo duże zarobki w porównaniu z zarobkami, jakie mają w Rawiczu zwykli ludzie. To jest po prostu nieprzyzwoite jeśli normalni ludzie za dobrą i ciężką prace dostają 2,5 tyś a burmistrz bierze z budżetu miasta tak duże pieniądze.

  • 2 miesiące temu | ocena +4 / -32

   Fachowiec 5000+

   Ludzie którzy mają fach w ręku, niekoniecznie od razu po studiach, nie zarabiają 2.5 tys. tylko dużo wiecej. Czasy kiedy było po równo dla wszystkich, bez względu na wiedzę i zaangażowanie, na szczęście już się skończyły. Nikt nikomu nie zabrania podnosić swoich kwalifikacji i zmieniać pracy, ani tym bardziej startować w wyborach.

 • 2 miesiące temu | ocena +36 / -1

  Qwerty

  Proponuję: - zamknąć całą gospodarkę - straszyć ludzi 24/h - zakazać wychodzenia z domu - podwyższyć ceny gazu, węgla oraz prądu o 300% (na początek) - podwyższyć ceny żywności o kolejne 50% (dotrudnić wterynarzy do wykrywania ASF i ptasiej grypy) - podwyższyć stopę procentową o kolejne punkty aby Kowalski nie miał na spłatę kredytu i stracił... Rozwiń

 • 2 miesiące temu | ocena +57 / -2

  ds

  w innych gminach radni i burmistrzowie rezygnują z podwyżek...

  • 2 miesiące temu | ocena +2 / -11

   ertgh

   W których?

 • 2 miesiące temu | ocena +44 / -1

  Mieszkaniec

  A człowiek pracuje za 2200 zł miesięcznie i to pracuje uczciwie nie to naprawdę jakieś nieporozumienie

 • 2 miesiące temu | ocena +67 / -3

  pppppp

  Zrujnowali miasto dostali podwyżkę wszystko robione z kredytów kto to spłaci ale jest nadzieja że przy wyborach podziękujemy za wszystkie podwyżki.Skandal!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!