Reklama

Policja podpowiada jak zachować się przy spotkaniu z agresywnym psem

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Policja podpowiada jak zachować się przy spotkaniu z agresywnym psem - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Co jakiś czas słychać o pojawiających się problemach z agresywnymi psami. Niedawno informowaliśmy o takim w Jutrosinie. Policja podpowiada kto, według przepisów, jest odpowiedzialny za takiego psa, jak zachować się kiedy spotkamy agresywne zwierze na ulicy oraz jakie są obowiązki właściciela czworonoga.

Nigdy nie wiemy co spotka nas na ulicy. Niestety, część z nas będzie miała wątpliwa przyjemność napotkania na agresywnego psa. Warto wcześniej wiedzieć kto za niego odpowiada prawnie, gdzie zgłaszać przypadki złego traktowania zwierzęcia lub błąkające się bezpańskie psy. Czy wiemy jak zachować się w przypadku zagrożenia ze strony agresywnego zwierzęcia oraz jakie obowiązki ma właściciel czworonoga? 

Za psa odpowiada właściciel!

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt utrzymując zwierzę domowe, mamy obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Jeżeli zwierzę jest trzymane na uwięzi, to nie może ona powodować u niego urazów ani cierpień oraz musi mu zapewnić możliwość niezbędnego ruchu.

Jeśli podejrzewamy, że właściciel niewłaściwie traktuje zwierzę powinniśmy zgłaszać ten fakt Policji lub w Urzędzie Miast lub Gminy. A jeśli na tym terenie działają stowarzyszenia zajmujące się pomocą zwierzętom, można to przekazać im.

Jak przekazuje Policja, w większości przypadków czworonogi mają swoich właścicieli, a pojawiające się „bezdomne psy”, to głównie zwierzęta nie odpowiednio dopilnowane lub zabezpieczone przez właściciela. 

W przypadku, gdy właściciel wałęsającego się psa jest znany, należy fakt ten zgłosić Policji, która ma prawo nałożyć mandat na nieodpowiedzialnego właściciela zwierzęcia - przekazuje podinsp. Sławomir Waleński, oficer prasowy KPP w Miliczu.

Policjant tłumaczy, że czynnikiem wskazującym na to, że zwierzę nie posiada właściciela może być między innymi fakt pojawiania się go o tej samej porze w danej okolicy. Tłumaczy, że takie przypadki są szczególnie liczne w okresie godowym zwierząt lub w przypadkach stałego dostępu do pożywienia. Wówczas całe watahy psów potrafią „pilnować” danego obszaru. Niekiedy sytuacja ta trwa do tygodnia albo i dłużej. 

Bezdomny pies - gdzie zgłaszać ?

Sławomir Waleński informuje, że miasto czy gmina ma ustawowy obowiązek podęcia interwencji za pośrednictwem podmiotu, z którym ma podpisaną umowę, wyłapania zwierzęcia i odwiezienia go do schroniska. Przypadki faktycznie bezdomnych psów (nieagresywnych) należy zgłaszać w godzinach pracy urzędów miasta lub gminy lub całodobowo telefonicznie do Policji. Dodaje, że przekazując zgłoszenie należy podać miejsce przebywania zwierzęcia w danej chwili, określić ilość zwierząt oraz ich wielkość. 

Wpłynie to niewątpliwie na jakość i skuteczność podejmowanej interwencji - podkreśla policjant.

Przypadki psów agresywnych, atakujących przechodniów, szczególnie jeśli wystąpi niebezpieczeństwo pogryzienia, należy natychmiast zgłaszać na Policję, która podejmując interwencję, powiadomi też lekarza weterynarii, działającego na zlecenie Miasta lub Gminy lub podmiot działający na jej rzecz, a ten przy pomocy specjalnego sprzętu schwyta zwierzę. W zależności od sytuacji przebada i pozostawi zwierzę na obserwacji lub od razu odwiezie do schroniska. 

Agresywny pies - jak się zachować?

Policja podpowiada jak zachować sie w sytuacji, kiedy napotkamy na agresywne zwierzę. 

  • Stań, nie uciekaj. 
  • Nie patrz psu w oczy.
  • Nie okazuj strachu.
  • Nie odwracaj się, zwłaszcza jeśli jest duży, bo gdy skoczy na Ciebie, może przewrócić.
  • Stań do psa bokiem, na lekko rozstawionych nogach. To pozwali Ci utrzymać równowagę.
  • Staraj się później przyjąć pozycję żółwia. Ochronisz te części ciała, które zwykle atakuje pies.

Właścicielu, pamiętaj o obowiązkach

Posiadanie psa jest nie tylko użyteczne i przyjemne. Właściciel czworonoga musi pamiętać, że posiadanie psa wiąże się także z obowiązkami. Poza zapewnieniem mu odpowiednich warunków lokalowych i żywieniowych właściciel ma obowiązek prowadzić psa, poza swoimi posesjami, na smyczy. Nie wolno wprowadzać psów i innych zwierząt do obiektów użyteczności publicznej chyba, że w obiekcie taki zakaz nie obowiązuje. Zwierzęta powinny być pod stałym dozorem oraz nie wolno wprowadzać psów na teren placów zabaw. 

Jednocześnie w celu ochrony przed zagrożeniem dla ludzi przypominamy, że utrzymywanie zwierząt domowych nie może być szkodliwe dla innych osób - dodaje policjant.

Policjanci interweniują

Jak przekazuje Sławomir Waleński, policjanci podczas codziennej służby niejednokrotnie interweniują w związku ze zdarzeniami z udziałem zwierząt. Są to zgłoszenia dotyczące między innymi utrudniania zamieszkiwania z uwagi na głośne ujadanie, zaśmiecanie terenów przeznaczonych do wspólnego użytku, w tym placów zabaw, ale również pogryzień. 

Pamiętajmy, że wiele tego typu spraw można załatwić na bazie sąsiedzkiej rozmowy, ale zawsze kiedy metoda ta zawiedzie lub czyn ma charakter przestępstwa lub wykroczenia, należy natychmiast powiadomić Policje, tak aby funkcjonariusze mogli szybko i skuteczne wykonać czynności - podsumował policjant.

 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy