Powiatowe Centrum Usług Wspólnych w Rawiczu ogłosiło przetarg na modernizację mostu dojazdowego do budynków Domu Pomocy Społecznej w Osieku wraz z nadzorem inwestorskim. Zadanie dofinansowane jest z Programu Rządowy Fundusz Polski Ład – Program Odbudowy Zabytków w kwocie 500 tys. zł. Wykonawcy mogą składać swoje oferty do 9 września 2023 r.
Jedyny dojazd do Domu Pomocy Społecznej w Osieku
Most zlokalizowany jest na fosie w parku zespołu pałacowo-folwarcznego w Osieku (gmina Pakosław). Jak napisano w dokumentacji przetargowej, stanowi on jedyny dojazd do Domu Pomocy Społecznej w Osieku.
- Most jest obiektem jednoprzęsłowym (...). Jego długość całkowita wynosi 24 m. Sklepienie łuku o grubości około 50 cm wykonane jest z cegieł. Dolna powierzchnia sklepienia jest otynkowana. Podpory obiektu wykonane są jako masywne pełnościenne kamienne ściany posadowione prawdopodobnie bezpośrednio. Ściany czołowe oraz ściany boczne podpór wykonane są jako kamienne z nieregularnych bloków kamiennych o różnych wymiarach. Ściany boczne podpór wykonane są pod kątem do osi podłużnej obiektu w ten sposób, że obiekt rozszerza się obustronnie od tylnych części ścian czołowych podpór do końców obiektu. Na ścianach bocznych obiektu obustronnie wykonstruowane są ceglane otynkowane
arkadowe barier. Nawierzchnia jezdni na moście i na dojazdach od obiektu wykonana jest z mieszanek mineralnoasfaltowych - czytamy w opisie mostu.
Co trzeba naprawić na moście w Osieku?
Zakres planowanych prac ma objąć roboty przygotowawcze i rozbiórkowe. Będzie to rozbiórka nawierzchni mineralno - asfaltowej jezdni na moście i na dojazdach, odkucie luźnych, odspojonych i skorodowanych tynków na barierach ceglanych, słupach bramy, słupach i murach ogrodzenia, odkucie luźnych, odspojonych i skorodowanych tynków na sklepieniu, rozbiórka elementów stalowych przęseł, odkucie luźnych i odspojonych kamiennych fragmentów podpór.Firma, która podejmie się tego zadania będzie musiała także dokonać gruntownego remontu i naprawy mostu, m.in. wzmocnienia wszystkich elementów, uzupełnienia ubytków, wymiany konstrukcji nawierzchni jezdni, a także zabezpieczenia wszysytkich jego części.
W związku z tym, że obiekt znajduje się na trasie jedynego dojazdu do DPS-u zakres prac związany z wykonaniem płaszcza wzmacniającego sklepienie, montażu geomembrany oraz wykonania podbudów nad sklepieniem, należy wykonać w możliwie jak najkrótszym czasie.
- Stan mostu nie powoduje konieczności zamknięcia obiektu dla ruchu, ale zalecane jest ograniczenie nośności do czasu wykonania prac modernizacyjnych - przypominają włodarze powiatu rawickiego.