Reklama

Reklama

Powstanie Wielkopolskie - jedyny tak duży, zwycięski zryw

Opublikowano: ndz, 27 gru 2020 11:20
Autor:

Powstanie Wielkopolskie - jedyny tak duży, zwycięski zryw - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Powstanie Wielkopolskie, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku, było jedynym udanym tak dużym zrywem w naszej historii. Doprowadziło do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski.

Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była wizyta w Poznaniu wybitnego pianisty, męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego. Jego przyjazd 26 grudnia był okazją do zorganizowania manifestacji patriotycznej.

27 grudnia 1918 roku Polacy gromadzili się pod budynkiem, w którym zatrzymał się Paderewski. Niemcy zorganizowali kontrpochód, jego uczestnicy zniszczyli po drodze siedzibę Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej - legalnej polskiej władzy państwowej, uznanej przez Polski Sejm Dzielnicowy.
W gotowości bojowej czekały polskie oddziały Służby Straży i Bezpieczeństwa oraz Straży Ludowej. Przed godziną 17. padł pierwszy strzał - wybuchło powstanie.

Ostateczne zwycięstwo Wielkopolan przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.
Według kierownika Zakładu Historii Wojskowej Instytutu Historii UAM w Poznaniu, Zbigniewa Pilarczyka, powstanie zakończyło się sukcesem dzięki dobrej organizacji zrywu, ale także wysokiej samoorganizacji wielkopolskiego społeczeństwa.

źródło: dzieje.pl

W tym roku w Rawiczu uroczystosci upamiętniające 102 rocznicę wybuchu Powstania ograniczą się do złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy obelisku powstańców na rawickim cmentarzu oraz na cmentarzu w Zielonej Wsi. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +2 / -0

  Niestety

  Niestety są zakłamania dotyczące gen. Muśnickiego i Piłsudskiego , parę dni temu w TVP Historia był film i program na temat Powstania WLKP , o dziwo to Piłsudski chcąc ratować powstanie skierował gen MUŚNICKIEGO do walki [ co nie jest prawdą , ponieważ Piłsudski nienawidził jego i skierował Muśnickiego , licząc , że padnie powstanie i będzie wino... Rozwiń

 • rok temu | ocena +5 / -6

  prawda

  Trzeba dodać że nimcy w większości sami się poddawli bo wyczuli zmiany i nie chcieli ginąć za monarchów , takie są fakty zapisane w księgach historii .

 • rok temu | ocena +13 / -0

  BARTEK

  Żeby tylko PIS nie przypisywał tego zrywu i zwycięstwa PIŁSUDSKIEMU ......

 • rok temu | ocena +11 / -2

  analityk

  CHWAŁA BOHATEROM

 • rok temu | ocena +10 / -3

  1918

  Wielkopolska siła ma moc