Postępują prace rewitalizacyjne na plantach. Aktualnie najbardziej widoczna jest wymiana nawierzchni na alejkach na nawierzchnię mineralną.
Podczas prac na odcinku między Pomnikiem Żołnierza a Szkołą Podstawową nr 3 odkryto gruz, prawdopodobnie przywieziony tam przez Niemców w czasie II wojny światowej, który pochodził z likwidacji cmentarza żydowskiego. Część gruzu to prawdopodobnie rozkruszone nagrobki oraz fragmenty murów zburzonej synagogi.
- Te macewy* zostały wtedy zmielone i wysypane na planty - mówił burmistrz Grzegorz Kubik podczas poniedziałkowej konferencji. - Już wcześniej zapytaliśmy odpowiednie organy - konserwatorów i fundację żydowską - jak postąpić z takimi zabytkami.
Wierzchnią warstwę plant zabezpieczono. Będzie ona przesortowana i zostaną wybrane fragmenty, które wskazują, że pochodzą z cmentarza lub wyburzonej rawickiej synagogi.
Co dalej z wybranymi zabytkowymi odłamkami?
- Jest pomysł, by w przyszłości te fragmenty umieścić w gabionach, czyli koszach z metalowej siatki, a następnie przenieść je na teren byłego cmentarza żydowskiego - kończy burmistrz.
Macewa – żydowska stela nagrobna, najczęściej w formie pionowo ustawionej, prostokątnej płyty kamiennej lub drewnianej (od XIX w. także żeliwnej) zwieńczonej linią prostą, trójkątem, półkolem lub dwoma odcinkami koła. Górną jej część wypełnia płaskorzeźba, dolną zaś inskrypcja (epitafium)