Reklama

Protest rolników w powiecie rawickim [FILMY, FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: D. Bela

Protest rolników w powiecie rawickim [FILMY, FOTO] - Zdjęcie główne

foto D. Bela

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości [FILMY, FOTO]

Z flagami Polski i hasłami zawieszonymi na ciągnikach rolnicy wyjechali na drogę krajową nr 36. Protestujący mówią "Nie dla piątki Kaczyńskiego". 

Najpierw projektem zmiany w ustawie o ochronie zwierząt zajął się Sejm. Po przyjęciu 17 września nowelizacji przez izbę niższą Parlamentu, przez kraj przetoczyły się pierwsze rolnicze protesty. Branża grzmiała, że zmiany - m.in. wprowadzenie zakazu uboju rytualnego na cele eksportowe oraz hodowli zwierząt futerkowych - to cios dla polskiego rolnictwa. 

Szkodliwe zapisy tej ustawy mogą doprowadzić do upadku dziesiątek tysięcy gospodarstw w Polsce, jak również kłopotów firm dostarczających rolnikom maszyny, wyposażenie, czy pasze. Nie mam żadnych wątpliwości, że ustawa w obecnym kształcie jest zła - mówił pod koniec września Łukasz Rojda, szef rady powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Rawiczu.

Rolnicy wyszli na ulice - także Warszawy - by przed procedowaniem ustawy w Senacie przekonać polityków do odrzucenia projektu. Senatorowie nad dokumentem pochylili się 14 października. Ustawy nie odrzucili. Wprowadzono natomiast poprawki - m.in. wykreślono ograniczenia dotyczących uboju rytualnego drobiu i wydłużenie okresu przejściowego dla zaprzestania uboju rytualnego (dla celów zarobkowych) do 31 grudnia 2025 roku oraz wygaszenia hodowli zwierząt futerkowych - do 31 lipca 2023 roku. Wykreślono też zapis o większych kompetencjach organizacji prozwierzęcych oraz określono zasady, na jakich właścicielom likwidowanych działalności miałyby być wypłacane rekompensaty.

Za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami głosowało 76 senatorów, 11 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu.Teraz dokumentem ponownie zajmie się Sejm. 
  
Wobec takiego obrotu sprawy, rolnicy zapowiedzieli kolejne protesty.

Dzisiejsza zbiórka manifestujących odbyła się na parkingu przy klasztorze na Goruszkach. Stamtąd protestujący wyjechali na krajową "36-tkę". Najpierw udali się do Sobiałkowa. Tam nakręcili wokół stawu i jadą do Ronda Sarnowskiego im. Jerzego Zelka. Wtedy ich akcja ma się zakończyć. 

Galeria zdjęć: TUTAJ

Karolinki - początek protestuKarolinkiSobiałkowo

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy