Reklama

Przedsiębiorcy mogą zatrudnić osadzonych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zakład Karny, archiwum

Przedsiębiorcy mogą zatrudnić osadzonych - Zdjęcie główne

Więźniowie nie tylko pracują, ale także zdobywają nowe kwalifikacje | foto Zakład Karny, archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakład Karny w Rawiczu zaprasza przedsiębiorców do nawiązania współpracy w zakresie zatrudnienia osób pozbawionych wolności.

Zakład Karny w Rawiczu informuje, że dysponuje pomieszczeniami, zlokalizowanymi na terenie jednostki, w których możliwe jest zatrudnienie osadzonych. Wolny obiekt ma powierzchnię około 1300m² - jest możliwość jego podziału. Posiada instalację centralnego ogrzewania, elektryczną i wodno - kanalizacyjną, z zorganizowanym zapleczem socjalnym i sanitarnym.
 
Dokładniej chodzi o obiekt znajdujący się na wewnętrznym dziedzińcu placówki, w którym działalność prowadzi tzw. gospodarstwo pomocnicze, czyli Mazowiecka Instytucja Gospodarki Budżetowej Mazovia. Zajmuje się ono, między innymi produkcją mebli.
 
 
- W ostatnim czasie bardzo ograniczyło ono swoją działalność, dlatego nie wykorzystuje całej powierzchni. Są to pomieszczenia w pełni przystosowane do prowadzenia produkcji - stąd nasza oferta do ewentualnych zainteresowanych osób - wyjaśnia mjr Ewa Szulc, rzecznik prasowa Zakładu Karnego w Rawiczu. Dopowiada, że chodzi o zatrudnienie osadzonych, którzy nie mogą opuszczać terenu więzienia.
 
- Zgodnie z obowiązującymi przepisami, z tytułu kosztów zatrudnienia, przedsiębiorca zatrudniający osoby pozbawione wolności otrzymuje ryczałt w wysokości 35% wartości wynagrodzeń przysługujących zatrudnionym osobom. Po spełnieniu określonych warunków, może ubiegać się o dotację lub pożyczkę  - dodaje rzecznik.
Ewa Szulc przypomina również, że zatrudnianie osób z wyrokami to jednocześnie realizacja rządowego programu „Praca dla więźniów”. Na koniec grudnia w rawickim zakładzie karnym przebywało 739 osadzonych. Zatrudnionych było 365 osób - z czego 87 odpładnie, a 278 nieodpłatnie.
 
Obecnie zatrudnieni świadczą prace dla Mazowieckiej Instytutycji Budżetowej Mazowia (branża meblarska i ślusarska). Część wieźniów wykonuje prace związane z bieżącym funkcjonowaniem zakładu, czyli obsługa pralni, łaźni, kuchni, biblioteki, magazynów, kotłowni oraz prace remontowe. 
 

Korzyści dla przedsiębiorców zatrudniających osoby pozbawione wolności:

  • osobie pozbawionej wolności, zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy, przysługuje wynagrodzenie zapewniające osiągnięcie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, przy czym wynagrodzenie naliczane jest proporcjonalnie do faktycznie przepracowanych godzin,
  • brak potrzeby zawierania indywidualnych umów o zatrudnieniu osób pozbawionych wolności,
  • pracodawca zwolniony jest z obowiązku stosowania przepisów prawa pracy (z wyjątkiem przepisów dotyczących czasu pracy oraz bhp),
  • pracodawca jest zwolniony z obowiązku odprowadzenia składki chorobowej za zatrudnioną osobę pozbawioną wolności, osadzony podlega tylko ubezpieczeniu rentowemu, emerytalnemu i wypadkowemu,
  • zatrudniający ma prawo wnioskowania o zmianę miejsca i rodzaju pracy lub wycofanie osoby pozbawionej wolności z zatrudnienia, bez zachowania formy i terminów przewidzianych w prawie pracy,
  • możliwość uzyskania dofinansowania działań - prowadzonych w celu tworzenia nowych miejsc pracy dla osadzonych lub ochrony już istniejących, ze środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy,
  • korzystanie z darmowej ochrony obiektów produkcyjnych - zlokalizowanych na terenie ścisłym jednostki organizacyjnej Służby Więziennej.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 65/546-85-59 lub 65/546-85-09.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE