Obchody rozpoczęły się występem przedszkolaków, który wywołał wiele radości i wzruszeń wśród zgromadzonych gości.
Pokazano także prezentacje multimedialne przypominające historię przedszkola - tych, którzy do niego uczęszczali i którzy w nim pracowali. Przygotowano także wystawę zdjęć i kroniki, dokumentujące bogatą historię placówki. Nie zabrakło wspomnień, gratulacji i życzeń.
Przedszkole w Miejskiej Górce w okresie międzywojennnym
Historia wychowania przedszkolnego w Miejskiej Górce sięga okresu międzywojennego. Według danych z 1935 r. w mieście przy obecnej ul. Sportowej znajdowała się „Stacja Opieki nad Dzieckiem”, prowadzona przez siostry zakonne Elżbietanki. Była to tzw. „ochronka”, do której w tym czasie uczęszczało 117 dzieci w wieku od kilku miesięcy do trzech lat, finansowana przez oddział Czerwonego Krzyża w Rawiczu.Tuż po zakończeniu II wojny w 1946 roku w tym samym budynku „Caritas” zorganizowało przedszkole, nad którym ponownie przejęły opiekę siostry Elżbietanki. Na początku lat sześćdziesiątych przedszkole zostało przejęte od sióstr zakonnych i funkcjonowało jako jedno-oddziałowe Państwowe Przedszkole nr 1 w Miejskiej Górce.
Przy ulicy Paderewskiego przedszkole działa od 75 lat. Było placówką zakładową cukrowni
Pod koniec lat czterdziestych dyrekcja i Rada Zakładowa Cukrowni Miejska Górka, podjęła decyzję o utworzeniu zakładowego przedszkola, do którego będą uczęszczały dzieci pracowników tego zakładu. 5 września 1950 r. odbyło się uroczyste otwarcie dwu-oddziałowego przedszkola z siedzibą przy obecnej ul. Paderewskiego 26. Placówka przyjęła nazwę Przedszkole Zakładowe przy Cukrowni Miejska Górka.Przedszkole organizowało wycieczki dla dzieci, które podróżowały wozami konnymi, lub samochodami ciężarowymi do Poznania, Pawłowic, Jutrosina, Sobiałkowa, Gostkowa, Zielonej Wsi. Gościło dzieci z Jutrosina i Dubina, organizując wspólne zabawy i poczęstunek.
- W uroczystościach organizowanych przez przedszkole zawsze uczestniczyli przedstawiciele dyrekcji i rady zakładowej Cukrowni. Uroczyste akademie, na których dzieci prezentowały program artystyczny dla rodziców i pracowników Cukrowni byłybardzo upolitycznione. Odbywały się z okazji rocznic rewolucji socjalistycznej w Rosji, święta górników, 21 grudnia obchodzono urodziny J. Stalina, choinkę noworoczną, dzień kobiet, 1 maja (w tym dniu przedszkole pełniło dyżur, aby wszystkie matki mogły uczestniczyć w pochodzie pierwszomajowym), dzień dziecka - czytamy w historii przedszkola.
W 1961 roku cukrownia przeprowadziła gruntowny remont placówki. Utwardzono kostką brukową część terenu przy budynku, a na placu zabaw urządzono trawniki z ławeczkami. Urządzono też umywalnie i ubikacje wewnątrz budynku, adaptując na ten cel część budynków gospodarczych. Ze względu na opóźnienia w pracach remontowych, tego roku przedszkolacy rozpoczęli swoje zajęcia dopiero 5 września. Od tego roku po raz pierwszy do Przedszkola „Cukrowniczego” przyjęto dzieci pracowników innych zakładów pracy działających na terenie miasta. Powołano też komisję kwalifikacyjną, która przyjmowała dzieci tylko matek pracujących, ponieważ liczba dzieci zgłaszanych do przedszkola gwałtownie rosła.
Do roku 1975 przedszkole było administrowane przez Zarząd Ekonomiczno-Administracyjny Szkół w Rawiczu. Od 1976 r. zadanie to przejął Dyrektor Szkoły Gminnej w Miejskiej Górce. Obsługę finansowo- księgową prowadziła Cukrownia w Miejskiej Górce.
Od 1984 r. nadzór nad przedszkolem przejął Inspektor Oświaty i Wychowania przy Urzędzie Miasta i Gminy w Miejskiej Górce.
W 1988 roku Cukrownia Miejska Górka, a właściwie Cukrownie Leszczyńskie -Przedsiębiorstwo we Wschowie zrezygnowała z obsługi finansowo-księgowej naszej placówki, na rzecz Kuratorium Oświaty. Przedszkole przyjmuje nazwę Przedszkole nr 2 w Miejskiej Górce. Obsługę finansowo-księgową przejął Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół przy Urzędzie Miasta i Gminy w Miejskiej Górce.
Przedszkole w Miejskiej Górce w strukturach gminy
Od dnia 1 stycznia 1992 roku, zgodnie z ustawą o systemie oświaty, organem prowadzącym przedszkole jest Gmina Miejska Górka. W tym roku nastąpiły także zmiany w organizacji placówki. Nadzorem dyrektora Przedszkola nr 2 zostały objęte oddziały przedszkolne w Niemarzynie, Sobiałkowie i Woszczkowie.Kolejna zmiana w organizacji przedszkola nastąpiła od 1 września 1995r. Uchwałą Rady Miejskiej utworzono publiczną placówkę przedszkolną pod nazwą „Przedszkole w Miejskiej Górce”, łącząc działające na terenie miasta dwa przedszkola: Przedszkole nr 1 i Przedszkole nr 2. Stanowisko dyrektora dla nowo powołanej placówki, po raz pierwszy wyłoniono w drodze konkursu.
W roku szkolnym 1996/97 oddziały przedszkolne w Rozstępniewie, Woszczkowie i Sobiałkowie przeszły pod nadzór dyrektorów szkół. Od roku szkolnego 2001/2002 oddział przedszkolny w Zakrzewie został zlikwidowany, ze względu na bardzo małą liczbę dzieci.
Przedszkole w Miejskiej Górce zmieni siedzibę
Przedszkole cały czas ma główną siedzibę przy ul. Paderewskiego i warunki lokalowe cały czas były największym minusem placówki. Nie chodziło tylko o niewielką przestrzeń, ale lokalizację obiektu przy bardzo ruchliwej ulicy.
- Życzeniem moim i wszystkich pracowników jest zorganizowanie w Miejskiej Górce takiego przedszkola, które spełniałoby pod każdym względem standardy Unii Europejskiej i stanowiło chlubną wizytówkę naszego miasta – Miejskiej Górki - pisała kilkanaście lat temu była dyrektor przedszkola Danuta Chalecka.
To marzenie wreszcie się spełnia. Wkrótce przedszkole rozpocznie działać w nowej siedzibie przy ulicy Marii Konoponickiej. W obiekkcie będzie się mieścić także gminny żłobek i stołówka.