Uczcili patrona Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu
Specjalnie przygotowana akademia została podzielona na dwie części. Jedna dotyczyła patrona szkoły - Stefana Bobrowskiego. Uczniowie przygotowali krótką scenkę poświeconą pamięci patrona ZSZ w Rawiczu. Krótka lekcja historii została zilustrowana historycznymi fotografiami oraz filmem o pojedynku Stefana Bobrowskiego, który zakończył się jego śmiercią.Za przygotowanie tej części uroczystości odpowiedzialne były nauczycielki historii - Renata Balcerek oraz Agata Statoczniuk.
Odznaczyli przyjaciół rawickiej "zawodówki"
Drugą - równie ważną - częścią akademii było uhonorowanie przyjaciół szkoły. Statuetką uhonorowano nowych przyjaciół szkoły - Komendę Powiatową Policji w Rawiczu oraz firmę Legutko. Dołączyli oni do zacnego grona firm i instytucji wspierających rawicką "zawodówkę".Po oficjalnej części doszło do odsłonięcia tablicy poświęconej przyjaciołom szkoły. W głównym budynku przygotowano tabliczki z logotypami firm wspierącymi ZSZ. Po ich odsłonięciu zaproszeni goście udali się na poczęstunek przygotowany przez uczennice technikum żywienia i usług gastronomicznych.
- Dzisiejszy dzień był dla nas kolejną okazją do uczczenia nie tylko naszego patrona - Stefana Bobrowskiego, ale także podziękowania firmom i instytucjom wspierającym szkołę. Piękna akademia doskonale podkreśliła wymiar uroczystości, która została zakończona odsłonięciem pamiątkowej tablicy. Umieszczeni na niej zostali wszyscy pracodawcy, którzy do tej pory otrzymali statuetki i honorowy tytuł Przyjaciela Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu. Dzisiaj grono zostało powiększone o Komendę Powiatową Policji w Rawiczu oraz firmę Legutko - skomentowała wydarzenia Daria Jagła, dyrektor zespołu.
Kim był Stefan Bobrowski?
Stefan Bobrowski, ps. Grabowski (ur. 17 stycznia 1840 w Terechowie, zm. 12 kwietnia 1863 koło Rawicza) był polskim działaczem niepodległościowym, członkiem stronnictwa "Czerwonych", powstańcem styczniowym, członkiem Komitetu Centralnego Narodowego i przewodniczącym Tymczasowego Rządu Narodowego (Komisji Wykonawczej).Miał zaledwie 23 lata, kiedy został nie tylko naczelnikiem Warszawy, ale faktycznym przywódcą powstania styczniowego. Niestety, miał politycznych wrogów. Na pojedynek wyzwał go Adam hrabia Grabowski, który poczuł się urażony słowami Bobrowskiego. Wielu historyków uważa, że pojedynek Bobrowskiego z Grabowskim był w rzeczywistości politycznym zabójstwem, zaaranżowanym przez opozycyjne stronnictwo "Białych". Młody przywódca był bowiem krótkowidzem, zaś hrabia - świetnym strzelcem. Na miejsce pojedynku wybrany został las niedaleko Łaszczyna. Wynik był łatwy do przewidzenia, Stefan Bobrowski zginął 12 kwietnia 1863 roku.