Pustułka jest jednym z najmniejszych i najbardziej pospolitych sokółów i jest drapieżnikiem. Poluje na gryzonie (zwłaszcza norniki i myszy), krety, a nawet gady lub bezkręgowce.
- Ze względu na preferowany pokarm, polując zawisają w powietrzu intensywnie łopocząc skrzydłami, po czym spadają na wypatrzonego gryzonia lub gada, zabijając go przy użyciu pazurów i wagi ciała. Nadwyżkę pożywienia gromadzą w pobliżu gniazda. Polują w promieniu kilku kilometrów od niego. Pustułka widzi w ultrafiolecie, co prawdopodobnie pozwala jej dostrzec świeże ślady moczu zostawione przez gryzonie, a następnie podążać ich tropem - czytamy na stronie organizacji Jestem na pTAK!, która zajmuje się ochroną przyrody, a w szczególności właśnie ptaków.
Pustułka wyprowadza jeden lęg w roku, który w przypadku straty może powtórzyć. Jest terytorialna, ale aktywnie broni tylko bliskiej okolicy gniazda. Gniazda nie buduje, a jaja składa bezpośrednio na podłożu półki skalnej, dostatecznie głębokiego wyłomu w murze, balkonu czy innej niszy naturalnej lub konstrukcyjnej, ale wysoko nad ziemią.
I tak właśnie zrobiły rawickie pustułki, które osiedliły się w elementach architektonicznych jedej z kamienic. Dostrzegł je jeden z mieszkańców i wykonał im piękną sesję zdjęciową.
- Samica składa 3-8 (najczęściej 5-6) jaj, które zaczyna wysiadywać po złożeniu trzeciego. Samiec dostarcza pokarm, który samica zjada poza gniazdem. Młode opuszczają gniazdo po 30-31 dniach, ale przez kolejne dwa tygodnie karmią je rodzice. Sukces lęgowy osiąga około 60-80% par, a populacje miejskie radzą sobie lepiej, niż wiejskie - zaznaczają ornitolodzy z organizacji Jestem na pTAK!.
W Polsce żyje obecnie około 5 tysięcy par pustułek. Ptaki te znajdują się pod ochroną.