Reklama

Radni zgodzili się na podwyżkę podatków

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Bojanowo

 Radni  zgodzili się na podwyżkę podatków - Zdjęcie główne

foto Gmina Bojanowo

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni podjęli uchwałę w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości, jakie będą obowiązywały w przyszłym roku. Zdecydowali, że wzrosną one o około 4%.

Reklama

W gminie - póki co - obowiązują stawki uchwalone w 2019 roku. W minionym roku nie zdecydowano się na ich zmianę - ze względu na pandemię. Tym razem w związku z ciągle rosnącymi kosztami - także prowadzenia jednostek gminnych - burmistrz zaproponował podwyżkę. Nie sięgała ona jednak stawek maksymalnych ustalonych przez ministerstwa finansów, ale wszystkie pozycje miały pójść w górę do poziomu, który miał obowiązywać już w 2021.

Do dwóch razy sztuka?

Po raz pierwszy rajcy głosowali za stawkami podatkowymi na październikowym posiedzeniu. Wówczas zdecydowali o tym, by nie przyjmować kwot proponowanych przez burmistrza i pozostawić opłaty w dotychczasowej wysokości. - Szanuję ich decyzję. W efekcie będziemy musieli się gospodarować tym, co mamy - ocenił głosowanie burmistrz Maciej Dubiel, choć przyznał, że zanim decyzja ta się uprawomocni, będzie jeszcze raz rozmawiał z radą i wyjaśniał im powody, dla których stawki trzeba by jednak podnieść.

Niepopularna, ale konieczna

Uchwała o wysokości stawek od nieruchomości znalazła się więc także w porządku obrad listopadowego posiedzenia. - Kolejny raz przedkładam radnym mają propozycję. Omawialiśmy to już w październiku, ale postanowiliśmy jeszcze raz tę kwestię omówić. Argumenty przemawiające za taką koniecznością szczegółowo wyjaśniłem na komisji, ale jeszcze przypomnę, że należy to zrobić z racji wzrostu wszystkich cen od wody, prądu, gazu, węgla, płacy minimalnej, co mocno obciąża nasz budżet - zaznaczał na posiedzeniu w dniu 26 listopada burmistrz Maciej Dubiel podkreślając, że podwyżka podatków, a tym samym wzrost wpływu z tytułów podatków jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszej gminy. - Proszę o podjęcie tej decyzji. Myślę, że wszyscy chcemy, żeby zadania gminy były realizowane - mówił zanim radni przystąpili do głosowania.

Ostatecznie rajcy - większością głosów - zdecydowali o podniesieniu stawek podatków od nieruchomości. Tym samym w przyszłym roku wzrosną one o 4,11%.

- Bardzo państwu dziękuję za podjęcie tej uchwały - zaznaczał burmistrz Maciej Dubiel. - Może to nie jest popularna decyzja, ale uważam, że konieczna - poparł go przewodniczący rady miejskiej Jan Moryson.

STAWKI PODATKÓW OD NIERUCHOMOŚCI NA ROK 2022

od gruntów:

a) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowaniaw ewidencji gruntów i budynków od 1m² powierzchni 0,99 zł

b) pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych od 1 ha powierzchni 4,99 zł

c) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego od 1m² powierzchni 0,52 zł

2) od budynków lub ich części:

a) mieszkalnych od 1m² powierzchni użytkowej 0,85 zł

b) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej 24,84 zł

c) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym 11,62 zł

d) związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych 5,06 zł

e) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego 8,37 zł

3) od budowli:

a) służących do zbiorowego odprowadzania ścieków 1% ich wartości

b) od pozostałych 2% ich wartości

O ile więcej zapłacą mieszkańcy?

Przykładowy podatek

 

 

2021

2022

zmiana

mieszkanie

60

m2

48,60

51,00

2,40

garaż/pomieszczenie gospodarcze

20

m2

161,00

167,40

6,40

grunty

500

m2

250,00

260,00

10,00

przeznaczonych na działalność gospodarczą - pomieszczenia

50

m2

1 195,00

1 242,00

47,00

przeznaczonych na działalność gospodarczą - grunty

50

m2

47,50

49,50

2,00

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy