Reklama

Raty można będzie przełożyć na później. Rząd zamierza pomóc kredytobiorcom

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Mateusz Morawiecki

Raty można będzie przełożyć na później. Rząd zamierza pomóc kredytobiorcom - Zdjęcie główne

gov.pl | foto Mateusz Morawiecki

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mateusz Morawiecki kilkanaście dni temu obiecał rządową pomoc dla posiadaczy kredytów hipotecznych. Dziś (10 maja) premier ogłosił szczegóły.

Raty kredytów rosną z dnia na dzień. Narodowy Bank Polski w tym miesiącu ósmy raz z rzędu zdecydował o podwyżce stóp procentowych. Główna stawka oprocentowania 5,25 proc. - to najwyższy poziom od 2008 roku. Podnosząc stopy, rada chce powstrzymać szalejącą w Polsce inflację, która już osiągnęła wynik dwucyfrowy. To jednak odbija się na kredytobiorcach - raty ich zobowiązań poszybowały. 

Rząd obiecuje pomoc kredytobiorcom. Wakacje kredytowe

Rząd zdecydował więc o wsparciu osób spłacajacych kredyty hipoteczne. Najważniejszym mechanizmem, który zamierza wprowadzić mają być wakacje kredytowe - przez cztery miesiące w tym roku (po dwa w trzecim i czwartym kwartale) i tyle samo w następnym (po jednym miesiącu w każdym kwartale). Te raty oczywiście będzie trzeba spłacić - tyle, że później i bez karnych odsetek.

Jak zawnioskować o wakacje kredytowe?

Z rządowych informacji wynika, że wystarczy złożyć wniosek - w formie tradycyjnej, mailowo albo przez bankowość elektroniczną. Wakacje kredytowe mają zacząć obowiązywać z chwilą doręczenia bankowi wniosku o zawieszenie wykonania umowy. Co ważne, przerwa w spłacie może być zastosowana tylko do pożyczek udzielonych w złotówkach.  

Pomoc państwa w spłacie rat kredytu. Na jakich zasadach?

Osoby w trudnej sytuacji mogą ubiegać się o pomoc państwa w spłacie rat. Wsparcie może wynieść maksymalnie 2 tys. zł miesięcznie i być wypłacane do 3 lat. 

Pomoc ta ma charakter zwrotny. Spłata udzielonych dopłat ma się rozpocząć po upływie 2 lat od ostatniej transzy wsparcia. Pieniądze mają być zwracane w 144 równych miesięcznych ratach - nieoprocentowanych. Jak zapewnia rząd, będzie można ubiegać się o umorzenie części zobowiązania. Warunkiem ma być jednak terminowa spłata pierwszych 100 rat. 

Dopłaty ma obsłużyć fundusz wsparcia kredytobiorców, który rząd zamierza powiększyć do 2 mld zł. Aby z niego skorzystać, kredytobiorca (co najmniej jedna z osób) musi być bezrobotny, rata jego kredytu przekroczyć 50 proc. miesięcznych dochodów, albo gdy miesięczny dochód po odjęciu kredytu nie przekracza 1.200 zł na osobę w rodzinie.

Ponadto, rząd chce też wprowadzić nowy sposób naliczania odsetek. Dotychczasowy WIBOR (wysokość oprocentowania pożyczek na krajowym rynku międzybankowym) ma byc zastąpiony nowym systemem. Jak zapewnia premier, ma być on korzystniejszy dla spłacających kredyty.

Pakiet pomocy został skierowany do kilkudniowych konsultacji społecznych, tak, aby proces legislacyjny nowych przepisów zakończył się do 1 lipca.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy