Reklama

Rawicka pływalnia zamknięta do odwołania. Powodem jest bakteria

Opublikowano: pon, 14 gru 2020 21:17
Autor:

Rawicka pływalnia zamknięta do odwołania. Powodem jest bakteria - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Rawicz. Zamknięty basen. Przez co najmniej kilkanaście dni rawicka pływalnia będzie nieczynna. Jak poinformował dziś portal Maciej Szymkowiak, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rawiczu, decyzja o zamknięciu obiektu zapadła ze względów bezpieczeństwa. 

W związku ze stwierdzeniem przekroczenie parametru zawartości bakterii legionella pod prysznicami do momentu usunięcia bakterii z instalacji oraz przeprowadzenia nowych badań, basen będzie do odwołania wyłączony z eksploatacji. Wyniki badań stwierdziły przekroczenie wyłącznie w instalacji prysznicowej, natomiast woda w nieckach basenowych spełnia wszelkie normy sanitarne - podkreśla Maciej Szymkowiak. Dodaje, że legionella jest najczęściej pojawiającą się bakterią na terenie pływalni. - Normy mikrobiologiczne zostały przekroczone, ale musimy wykonać ponowne badania, a obiekt został tymczasowo zamknięty. Ta przerwa jest niezbędna dla wykonania czynności, które mają doprowadzić wodę w pływalni do właściwych parametrów, a także ze względu na czas oczekiwania na wyniki powtórnego badania wody.

Jak przyznaje szef OSiR-u, najprostszą metodą unieszkodliwienia legionelli jest metoda termiczna. Po podgrzaniu wody do temperatury 70-75 stopni Celsjusza, bakteria ginie niemal natychmiastowo. Cały proces trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. - Zamknięcie basenu na dłuższy okres czasu spowodowane jest natomiast ponownym badaniem wody, trwającym około dziesięć dni - podsumowuje Maciej Szymkowiak. 

Legionella to jedna z najmniejszych istniejących bakterii. W środowisku naturalnym występuje w bardzo niskim stężeniu i nie stanowi zagrożenia. Lubi mokre i ciemne miejsca - o temperaturze od 20 do 45 stopni Celsjusza, a także obecność związków żelaza. Jej rozwojowi sprzyja również duża wilgotność powietrza. Jak dodał Maciej Szymkowiak, stosowanie chlorowania wody nie zawsze pomaga pozbyć się pałeczek legionelli. 

W ostatnich tygodniach basen nie był ogólnodostępny. Mogli jedynie z niego korzystać uczniowie w ramach zajęć w szkole lub ci, którzy uprawiają sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, m.in. pływacy klubu Wodnik

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE