Jak przekazuje Zuzanna Sokołowska, rzecznik prasowa szpitala, certyfikat akredytacyjny to formalne potwierdzenie, że rawicki szpital spełnia najwyższe określone przez ministerstwo standardy w zakresie lecznictwa szpitalnego.
- Certyfikat nadawany przez Ministra Zdrowia, jest wynikiem rygorystycznej oceny prowadzonej przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie – jednostki odpowiedzialnej za weryfikację zgodności działań placówek medycznych z krajowymi normami i wymaganiami. Przegląd akredytacyjny naszej placówki przeprowadzony był w dniach 16-18 października 2024 r. przez czterech wizytatorów - przekazuje rzeczniczka.
14 listopada lecznica otrzymała raport z przeglądu akredytacyjnego, a 17 stycznia tego roku - certyfikat potwierdzający, podpisany przez Ministra Zdrowia z tą samą datą.
Co oznacza akredytacja dla szpitala i jego pacjentów?
Zuzanna Sokołowska podkreśla, że uzyskanie certyfikatu akredytacyjnego to bardzo ważne wyróżnienie, ale przede wszystkim ogromna odpowiedzialność za pacjentów.
- To potwierdzenie, że nasz szpital działa zgodnie z najwyższymi określonymi standardami, zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa i jakość świadczonych usług. Jest to dla nas krok milowy, który wyznacza nowy poziom troski o pacjenta, a także zarządzania szpitalem - tłumaczy.
Rzecznik prasowa szpitala wskazuje, że uzyskanie certyfikatu ma wiele korzyści. Są to:
- Poprawa jakości opieki zdrowotnej: uzyskany certyfikat oznacza, że wszystkie procedury medyczne i organizacyjne w szpitalu są prowadzone w sposób spójny i zgodny z najlepszymi praktykami. Dzięki temu pacjenci mogą liczyć na najwyższy poziom bezpieczeństwa i profesjonalizmu.
- Podniesienie prestiżu szpitala: Certyfikat akredytacyjny przyznawany przez Ministra Zdrowia jest potwierdzeniem, że szpital jest w gronie liderów w zakresie jakości opieki zdrowotnej. Wzmacnia to pozycję w regionie i buduje zaufanie pacjentów.
- Lepsze zarządzanie i organizacja pracy: proces akredytacji wymagał wprowadzenia szeregu usprawnień organizacyjnych. Dzięki temu szpital funkcjonuje jeszcze sprawniej, co pozwala na efektywniejsze zarządzanie zasobami i szybsze reagowanie na potrzeby pacjentów.
- Podniesienie kwalifikacji personelu: w proces akredytacji zaangażowany był cały zespół. Szkolenia, spotkania, audyty, które przeszliśmy wpłynęły na rozwój kompetencj pracowników, co bezpośrednio wpłynęło na jakość świadczonych usług.
- Większa transparentność i zaufanie - akredytacja to gwarancja, że działania są zgodne z krajowymi standardami i podlegają stałemu monitoringowi. Pacjenci zyskują pewność, że wybierając rawicki szpital, otrzymują opiekę najwyższej jakości, w pełni transparentną i opartą na najlepszych praktykach.
Szpital w Rawiczu dziękuję za pomoc i wsparcie
Władze lecznicy zaznaczają, że sukces, czyli uzyskanie ministerialnego certyfikatu, nie byłoby możliwe bez zaangażowania i ciężkiej pracy całego zespołu pracowników Szpitala Powiatowego w Rawiczu.
- Serdecznie dziękujemy - lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom, opiekunom medycznym, fizjoterapeutom i pozostałemu personelowi medycznemu, wszystkim pracownikom administracyjnym oraz pozostałym pracownikom za ich wkład, determinację i zaangażowanie oraz profesjonalizm. Dziękujemy również naszym pacjentom za zaufanie i wsparcie, które każdego dnia motywują nas do jeszcze lepszej pracy. Certyfikat akredytacyjny to wspólny sukces, który będziemy rozwijać w kolejnych latach, by stale podnosić standardy i wychodzić naprzeciw potrzebom naszego społeczeństwa - podkreśla zarząd szpitala.
CZYTAJ TAKŻE: Nowoczesny system automatycznego potwierdzania i odwoływania wizyt w rawickim szpitalu