reklama

Rawicz. 1.695 interwencji na sygnale. Komu i gdzie pomagały zespoły ratownictwa medycznego w 2024 roku?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: B. Kowalski (archiwum)

Rawicz. 1.695 interwencji na sygnale. Komu i gdzie pomagały zespoły ratownictwa medycznego w 2024 roku? - Zdjęcie główne

foto B. Kowalski (archiwum)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPonad 5 milionów zgłoszeń przyjęły dyspozytornie medyczne w kraju w 2024 roku. Część z nich obsługiwały dwie rawickie załogi karetek. Sprawdzamy, jak wyglądają statystyki za minione dwanaście miesięcy zespołów ratownictwa medycznego, stacjonujących przy rawickim szpitalu.
reklama

Przy rawickim szpitalu swoją bazę mają dwa zespoły ratownictwa medycznego (w całej Polsce funkcjonuje 1636 ZRM, stan na 2023 rok). W minionym roku "nasze" karetki wyjeżdżały blisko trzy tysiące razy, nie tylko do pacjentów z powiatu rawickiego. Z jakimi wyzwaniami w 2024 roku musiały mierzyć się załogi rawickich karetek pogotowia?

W skład rawickich ZRM-ów wchodzi 26 osób, w tym 4 lekarzy, a także 22 ratowników medycznych i pielęgniarzy systemu. W minionym roku załogi karetek odnotowały 2971 interwencji (średnio, ponad 8 dziennie) - w tym 1695 na sygnale (średnio, ponad 4 dziennie). 

Kierujący ambulansami pokonali tysiące kilometrów. Specjalistyczna karetka przejechała 39.128 km (niemal tyle, ile wynosi długość równika), a podstawowa - 34.105 km. Pracy nie brakowało załodze karetki transportowej, służącej wyłącznie do transportu pacjentów. Pokonała 65.246 km. 

reklama

Więcej wyjazdów do osób wymagających pomocy zanotował zespół specjalistyczny (z lekarzem). W zeszłym roku było ich 1528. Zespół podstawowy (bez lekarza) prowadził działania 1.443 razy. 

Rawickie załogi karetek prowadziły działania w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku

Średnio, interwencja trwała 104 minuty. Składa się na to czas od wyjazdu do momentu powrotu do bazy. Zawarte są w nim także medyczne czynności ratunkowe i ewentualny transport pacjenta do szpitala. Interwencje były prowadzone w różnych miejscach, jednak najczęściej w domach - 2.357 razy, czyli w blisko 80%. Zespoły ratownictwa medycznego udawały się także do szkół, miejsc publicznych czy zakładów pracy. Pomagały 124 osobom, które ucierpiały w wypadkach czy kolizjach drogowych. 163 razy pomocy potrzebowały dzieci.

reklama

Rawicz. Co drugi pacjent trafił do szpitala

W minionym roku, najczęściej interwencja kończyła się przetransportowaniem pacjenta do szpitala. Stało się tak w ponad 55% przypadków.

Zespoły ratownictwa medycznego nie pracowały tylko na terenie powiatu rawickiego. Czasem w drodze do pacjenta miały do pokonania nawet 60 kilometrów. Gdzie zatem interweniowały?

- W Wielkopolsce w Krobi, Poniecu, Kościanie czy Rydzynie. Na Dolnym Śląsku w Górze, Wąsoszu, Wińsku, Prusicach czy Żmigrodzie - informuje Zuzanna Sokołowska, rzeczniczka prasowa Szpitala Powiatowego w Rawiczu. 

Załogi rawickich karetek zawoziły pacjentów do wielkopolskich i dolnośląskich szpitali. Oprócz Rawicza, do Leszna, Kościana, Gostynia, Trzebnicy, Wrocławia, Poznania, Śremu czy Milicza. W praktyce oznaczało to, że jedna, a czasem obie karetki były wyłączone z działań na naszym terenie na wiele godzin.

reklama

W takich sytuacjach do pacjentów z naszego powiatu jechały załogi z ościennych rejonów. Wśród nich były ambulanse z powiatu krotoszyńskiego. Pracują tam trzy załogi karetek. Odnotowały 4.379 interwencji. Ponad 200 z nich prowadziły w powiecie rawickim.

- W trakcie jednego dyżuru mamy przekrój różnych dziedzin medycyny - mówi Jakub Nelle, ratownik medyczny i rzecznik prasowy ZRM działających przy SP ZOZ w Krotoszynie. - Przedział medyczny ambulansu to mały szpital na kółkach z pododdziałem kardiologii, chirurgii, ginekologii, psychiatrii, laryngologii, intensywnej terapii, toksykologii, pediatrii, interii, ortopedii. Przyjmujemy poród, wykonujemy chirurgiczne procedury ratujące życie, zabezpieczamy liczne złamania, wdrażamy odpowiednie czynności w przypadku udaru mózgu czy w ostrym zespole wieńcowym, wykonujemy zaawansowane zabiegi resuscytacyjne, zajmujemy się pacjentami pod wpływem różnych środków odurzających i podajemy adekwatnie odtrutki. Podsumowując, w sytuacji zagrożenia życia musimy szybko udzielać medyczne czynności ratunkowe i podejmować adekwatne decyzje do różnego stanu pacjenta - dodaje.

reklama

Załogi karetek z powiatu krotoszyńskiego najczęściej pracowały w gminie Jutrosin czy Miejska Górka. W działaniach brały też udział załogi karetek z powiatu leszczyńskiego, gostyńskiego, górowskiego, milickiego, czy trzebnickiego. Niczym nadzwyczajnym nie są także wizyty załóg śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - z Ostrowa Wielkopolskiego czy Wrocławia. Wspólne interwencje rawickiej załogi karetki z załogą LPR prowadzono 18 razy.

Kiedy wzywać karetkę?

Zespoły ratownictwa medycznego (pogotowie) powinny być wzywane tylko w uzasadnionych przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta. Stan nagły to stan, w którym odroczenie w czasie pomocy medycznej może skutkować utratą zdrowia lub życia, tj.:

  • utrata przytomności

  • zaburzenia świadomości

  • drgawki

  • nagły, ostry ból w klatce piersiowej

  • zaburzenia rytmu serca

  • nasilona duszność

  • nagły, ostry ból brzucha

  • uporczywe wymioty

  • gwałtownie następujący poród

  • ostre i nasilone reakcje uczuleniowe (wysypka, duszność), będące efektem zażycia leku, ukąszenia czy użądlenia przez jadowite zwierzę

  • zatrucie lekami chemicznymi lub gazami

  • rozległe oparzenia

  • udar cieplny

  • wyziębienie organizmu

  • porażenie prądem

  • podtopienie lub utonięcie

  • agresja spowodowania chorobą psychiczną

  • dokonana próba samobójcza

  • upadek z dużej wysokości

  • rozległa rana, będąca wynikiem urazu

  • urazy kończyn dolnych, uniemożliwiające samodzielne poruszanie się
Czytaj także: Nowoczesny system automatycznego potwierdzania i odwoływania wizyt w rawickim szpitalu

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Rawicza, gminy i powiatu rawickiego w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Rawiczu. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
reklama
reklama