- Z jednej strony, jest formą uczestniczenia w życiu społecznym poprzez konieczność obserwowania przemian zachodzących poza murami więzienia, z drugiej natomiast, pozwala kształtować rzeczywistość za więziennym murem - w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności - podkreśla Ewa Szulc.
- Tak duże zainteresowanie konkursem, coraz wyższy poziom redagowanych periodyków oraz powstanie nowych tytułów dowodzą, że organizacja konkursu ma sens, a rola gazetek więziennych jest nie do przecenienia. Periodyki te powstają w oderwaniu od mediów elektronicznych, tym samym stanowiąc ich substytut w więziennym życiu - przypomina rzecznik prasowa Zakładu Karnego w Rawiczu.
- Przy ocenie nadesłanych prac brano pod uwagę zarówno względy merytoryczne, w szczególności ciekawą tematykę, obecność treści sprzyjających procesowi resocjalizacji i przygotowujących osadzonych do wyjścia na wolność oraz dotyczące form i sposobów aktywnego oraz racjonalnego odbywania kary pozbawienia wolności, jak i formalne, w tym szatę graficzną, kompozycję tekstów, poziom adiustacji i korekty. Poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki, w związku z czym ocena i klasyfikacja nadesłanych prac stanowiły dla jury niełatwe zadanie - przekazuje Ewa Szulc.
- I miejsce – „REPLAY” Areszt Śledczy w Mysłowicach
- II miejsce – „REAKTYWACJA” Zakład Karny w Rawiczu
- III miejsce – „PIĄTY południk” Areszt Śledczy w Lublinie
- „DOCELÓWKA BRANIEWSKA” wydawana w Oddziale Zewnętrznym w Braniewie
- „ERRATA” wydawana w Oddziale Zewnętrznym w Koszalinie.