reklama

Rawicz. Jak zimą radzą sobie osoby bezdomne? Kto im pomaga? [ZDJĘCIA, FILM]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPrzebywają w pustostanach, altankach działkowych czy toaletach miejskich. Jedni są z Rawicza, inni przyjechali do miasta. Trudny, zimowy okres przed osobami bezdomnymi. Co robią służby, by im pomóc?
reklama

Od kilku dni temperatura utrzymuje się poniżej zera. Pada też śnieg. Dla osób bez stałego, bezpiecznego schronienia to trudny czas. Leżą na przystankach, na ławkach na Placu Wolności, targowisku i plantach, w pomieszczeniach z bankomatami czy na rawickim rynku. Zdarza się, że są pod wpływem alkoholu.

- Te osoby również potrzebują naszej uwagi i pomocy. Człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło. Wówczas wystarczy jeden telefon, a zaalarmowane służby przybędą na miejsce i pomogą takie osoby doprowadzić do miejsc zamieszkania lub izb wytrzeźwień - podkreśla asp. sztab. Beata Jarczewska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu.

Śpią w altankach czy pustostanach

Sprawdziliśmy, gdzie i w jakich warunkach nocują osoby bezdomne. Wybraliśmy się do miejsc, w których spędzają czas. Ich „lokale" są dalekie od ideału. To najczęściej pustostany i altanki działkowe. Nie ma tam światła ani ogrzewania. Są za to stare koce, gruz, sfatygowane łóżka, fotele czy puszki.
 
- Przeżyłem tak 18 zim. Czemu tutaj? Tak wyszło - przyznał pochodzący z południa Polski mężczyzna, który zamieszkał w jednym z rawickich pustostanów. - Mieliśmy mieszkanie z dziewczyną, ale z teściową nie poszło. Pokłóciliśmy się. Moja noga tam nie postanie - dodał.

Twierdził, że miał ze swoją partnerką odłożone pieniądze. Zostali jednak z nich okradzeni.
 
Jak zauważa asp. sztab. Beata Jarczewska, często osoby bezdomne nie zważają na to, że większość pustostanów przeznaczonych jest do likwidacji i przebywanie w nich zagraża życiu albo zdrowiu ze względu na stan techniczny takich obiektów. 

Posiłek i ciepła odzież dla potrzebujących

Do kilku punktów w mieście z gorącą herbatą, kanapkami i odzieżą udali się, m.in. pracownicy socjalni Centrum Usług Społecznych w Rawiczu. Towarzyszyli im policjanci. 

- CUS posiada szereg narzędzi wykorzystywanych w pracy z osobami w kryzysie bezdomności. Jest to przede wszystkim możliwość skierowania do schroniska, udzielenia ciepłego posiłku czy ubrania. W chwili obecnej na terenie gminy Rawicz przebywa siedem osób bezdomnych - mówi Bogusława Olszewska, zastępca dyrektora CUS w Rawiczu.
Dodaje, że w drugiej połowie grudnia zaplanowano także spotkanie przy opłatku dla osób samotnych i bezdomnych. Zorganizuje je stowarzyszenie "Ariadna", w skład którego wchodzą pracownicy CUS-u.

Jak nieść pomoc?

Wiesz, że w pobliżu przebywa osoba bez stałego miejsca pobytu? Możesz o niej poinformować przez internet. W Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa (dostępnej TUTAJ) należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie, i gotowe. Cała procedura jest niezwykle prosta. Można dodatkowo dodać krótki opis lub załączyć zdjęcie, czy film. Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy.

reklama

Można także informację przekazać telefonicznie, policjantom pod całodobowym numerem telefonu: 47-772-72-00 lub do rawickiego Centrum Usług Społecznych, w godzinach pracy 7.00-15.00, od poniedziałku do piątku pod numerem telefonu: 65-545-40-37.

Toalety miejskie stały się noclegownią?

Toalety miejskie w Rawiczu działają od końca 2019 roku. Początkowo były płatne. Szybko stały się jednak "ofiarą" wandali. Wyłamywali oni głównie zamki, w których znajdowały się monety. W 2022 roku burmistrz Grzegorz Kubik zaproponował więc radzie miasta zniesienie opłaty, by nie "kusić" kolejnych złodziei. 

- Wniosek został złożony z kilku powodów. To są kwestie dewastacji zamków w poszukiwaniu pieniędzy, choć wcale nie ma tam dużo monet, a szkody były dużo droższe. Poza tym, toalety były też przez to wyłączane z użytkowania - wyjaśniał wówczas burmistrz.
 
Radni zgodzili się na rezygnację z opłat. Toalety stały się ogólnodostępne. Pojawił się jednak nowy problem - z miejskich szaletów zaczęły korzystać, m.in. osoby bezdomne. Nie przebywały w nich chwilę, tylko godzinami, a stan toalet po takiej wielogodzinej wizycie pozostawiał wiele do życzenia. 
 
- Włamań nie ma, ale osoby, które czasowo chcą przenocować albo w ciągu dnia się wyspać, zaczęły te miejsca okupować. Zdecydowaliśmy się wrócić do opłat. To jest miejsce przeznaczone dla mieszkańców, którzy chcą skorzystać z toalet w określonym celu - komentuje Grzegorz Kubik. - Robiliśmy próbę (i znieśliśmy opłaty - przyp. red.), żeby zobaczyć, co to da. Nie spodziewaliśmy się, że to pójdzie w tą stronę. Musimy wrócić do opłat - przyznał.
Dodał też, że gdy toalety są niszczone, naprawa następuje najszybciej jak to możliwe.
- To, co trafia do mediów czy na portale społecznościowe to tylko ułamek sytuacji, które zastajemy, a szczególnie zastają osoby, które obsługują toalety na co dzień - dopowiada włodarz gminy.
Samorządowiec przyznał, że opłaty za toalety zostaną wprowadzone jeszcze w grudniu 2023 roku. 
 

Nie wszyscy chcą przyjąć pomoc

Rawicki radny Jan Puślecki podczas ubiegłorocznej dyskusji na temat zniesienia opłat za miejskie toalety, apelował, by otoczyć większą opieką ludzi, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania. 

- Bardzo często jest tak, że te osoby nie chcą korzystać z pomocy, choć wiele razy jest wyciągana do nich ręka - mówił wówczas wiceburmistrz Paweł Szybaj. - Oferujemy im noclegownię, wyżywienie, a oni rezygnują z tego.
Jego słowa potwierdziła Władysława Czajkowska, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Rawiczu. 

- Osoby te z własnego wyboru nie decydują się na pójście do jakiejś placówki, bo tam są określone zasady postępowania, nie można spożywać alkoholu, a im to nie odpowiada. (...) Najczęściej jest tak, że my się zamartwiamy, sprawdzamy, jakie mają warunki, a oni nie chcą naszej pomocy. Na siłę nic nie możemy zrobić. Musi być wola współpracy - relacjonowała szefowa CUS-u.
 
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama