Reklama

Rawicz. Jeździsz ciągnikiem? Tę drogę omijaj szerokim łukiem

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Dawid Bela

Rawicz. Jeździsz ciągnikiem? Tę drogę omijaj szerokim łukiem - Zdjęcie główne

foto Dawid Bela

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przez blisko cztery lata kierowcy ciągników rolniczych mogli korzystać z północnej obwodnicy Rawicza. Sytuacja zmieniła się wraz z nadejściem 2022 roku. Przywrócono pierwotną organizację ruchu.

We wrześniu 2013 roku oddano do użytku północną obwodnicę Rawicza - czyli krajową „36-tkę”. Przez pierwsze lata kierowcy ciągników czy pojazdów wolnobieżnych mieli zakaz wjazdu na tę trasę - na odcinku od Ronda Sarnowskiego im. Jerzego Zelka do Ronda Załęcze. Korzystać mogli jedynie z dróg przez Rawicz i Masłowo.

Zmiany nastąpiły wraz z rozpoczęciem remontu linii kolejowej Poznań - Wrocław i zamknięciem przejazdu kolejowo-drogowego pomiędzy Rawiczem a Masłowem. Doszło do tego w marcu 2018 roku. Znaki - zakazu wjazdu ciągników rolniczych - zostały zasłonięte zarówno od strony Dolnego Śląska (przy Rondzie Załęcze), jak i przy Rondzie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W praktyce, od tego momentu kierujący ciągnikami legalnie mogli korzystać z DK36.

Budowa tunelu pomiędzy Rawiczem a Masłowem nie trwała, jak początkowo sugerowano rok, a ponad trzy lata. Gmina Rawicz, jeszcze przed jego otwarciem, wystosowała pismo do GDDKiA w Poznaniu, by utrzymać istniejącą organizację ruchu na "krajówce". Miało to związek - z wtedy planowanymi - przebudowami w centrum miasta. Chodziło, m.in. o modernizację odcinka ul. Wały Dąbrowskiego. Generalna Dyrekcja zaakceptowała ten wniosek magistratu. Do 31 grudnia 2021 roku kierowcy ciągników mogli jeździć obwodnicą. 

Jak się dowiedzieliśmy, gmina Rawicz wystosowała kolejny wniosek. Zaapelowała do GDDKiA o to, by kierowcy ciągników rolniczych mogli na stałe korzystać z obwodnicy Rawicza, nie tylko na odcinku Rondo Załęcze - Rondo WOŚP, a aż do Ronda Sarnowskiego im. Jerzego Zelka. Tym razem, zarządca drogi na to się jednak nie zgodził.

„Udzielona przez nas zgoda miała charakter czasowy” - napisała w e-mailu do redakcji Alina Cieślak, rzeczniczka prasowa GDDKiA w Poznaniu. „Po wygaśnięciu w dniu 31.12.2021 r. aktualnie obowiązującej organizacji ruchu przywrócony zostanie zakaz ruchu ciągników rolniczych na przedmiotowym odcinku drogi krajowej nr 36. Gmina zwróciła się do nas z pismem w tej sprawie i tożsame stanowisko zostało przedstawione” - dodała rzeczniczka. 

Naklejki zniknęły już ze znaków pomiędzy Rondem WOŚP a Rondem Załęcze. Kierowcy ciągników, pomiędzy województwem dolnośląskim a Sarnową, powinni zatem jeździć przez Załęcze, Masłowo i Rawicz.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE