Reklama

Rawicz. Przebudowa deptaków odłożona w czasie

Opublikowano:
Autor:

Rawicz. Przebudowa deptaków odłożona w czasie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

 RAWICZ  Burmistrz Rawicza poinformował w mediach społecznościowych o "zmianie kolejności inwestycji" w centrum miasta. Z informacji tej wynika, że remont deptaków zostanie odłożony w czasie.  

Niecały miesiąc pozostał do zakończenia prac związanych z rewitalizacją rynku w Rawiczu. Znaczna część nowej nawierzchni jest ułożona, podobnie jak instalacje podziemne. Zdaniem urzędu, z płyty rynku będzie można korzystać w połowie przyszłego miesiąca. 

Zgodnie z pierwotnymi planami władz miasta, deptaki miały zostać wyremontowane zaraz po rynku. Burmistrz zakładał, że nastąpi to po zakończeniu formalności związanych z przetargami na przebudowę gmachu po dawnym gminazjum oraz budynku przy ulicy Buszy. Tam powstać ma nowoczesna multibiblioteka i Centrum Wsparcia Ekonomii Społecznej. 

Dzisiaj burmistrz Grzegorz Kubik przekazał informację o zmianie obowiązującego dotychczas planu. Wskutek tego, rewitalizacja deptaków ma zostać przełożona minimum o dwa lata. 

Decyzję burmistrz argumentuje trudną sytuacją przedsiębiorców prowadzących działalność w centrum miasta. Trwające od miesięcy prace rewitalizacyjne i pandemia - zdaniem Grzegorza Kubika - negatywnie wpłynęły na handel w tej części Rawicza, a rozpoczęcie kolejnych prac mogłoby tą sytuację pogorszyć. 

Zależy nam, aby przez dwa lata rawiccy kupcy mogli odbudować zmniejszone przychody w swoich punktach usługowych i handlowych. Chcemy też, aby mieszkańcy przywykli do nowych rozwiązań komunikacyjnych w centrum miasta - czytamy w udostępnionym przez burmistrza wpisie na FB.

Jak podał burmistrz, kontynuowane mają być już rozpoczęte w centrum inwestycje: 

  • przebudowa budynku po dawnym Gminazjum nr 1 na nowoczesną multibibliotekę, która pomieści zbiory znajdujące się dziś w gmachu Doku Kultury i w budynku przy ul. Staszica. Czytaj więcej: Rawicz. Multibiblioteka gotowa za rok?
  • rewitalizacja budynku przy ulicy Buszy, gdzie swoją siedzibę będzie miało m.in Centrum Wsparcia Ekonomii Społecznej
  • budowa trasy rowerowej przez centrum miasta - w ramach współnego projektu z Powiatem Rawickim (lider projektu) i Gminą Pakosław. Czytaj więcej: Zobacz, którędy pobiegnie ścieżka z Rawicza do Osieka
Natomiast, nowym projektem, który ma być realizowany po zakończeniu rynku, jest modernizacja ulic biegnących po wewnętrznej stronie plant - a więc Wałów: Kościuszki, Poniatowskiego i Dąbrowskiego.

- Stan tych ulic nie jest najlepszy. W ramach remontu wymieniona zostałaby nawierzchnia jezdni i chodników. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że prace udałoby się zacząć już w nadchodzącym roku - komentuje przedstawiciel Centrum Informacyjnego Burmistrza.

Jak twierdzi CIB, zmiany wprowadzone przez burmistrza były rozważane od kilku miesięcy. Zaprzecza, jakoby ich podłożem był brak funduszy w budżecie gminy. 

- Wpływ na tę decyzję miały m.in. opinie handlowców, z którymi rozmawiał burmistrz. Gmina dysponuje środkami, które pozwoliłyby na rozpoczęcie przebudowy jednego z deptaków, jednak te środki będą przeznaczone na inwestycje drogowe - zapewnia przedstawiciel CIB-u.

Pieniądze na przebudowę wymienionych dróg mają pochodzić z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Natomiast, zgodnie z aktualnymi zapowiedziami - rewitalizacja pierwszego z deptaków zacznie się w 2023 roku.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE