Reklama

Rawicz. Śmieszny żart czy wybryk? Ktoś otworzył kapsułę z defibrylatorem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: udostępnione przez K. Kędziorę | D. Bela (archiwum)

Rawicz. Śmieszny żart czy wybryk? Ktoś otworzył kapsułę z defibrylatorem - Zdjęcie główne

foto udostępnione przez K. Kędziorę | D. Bela (archiwum)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dwa lata temu zostały zamontowane trzy kapsuły z przenośnymi defibrytalorami. Pojawiły się na deptaku przy ul. Wojska Polskiego, na "Neptunie" przy ul. Bohaterów Westerplatte oraz na ścianie remizy OSP w Szymanowie.

Reklama

Użycie AED zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanego. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje niesie bezpodstawne otwarcie kapsuły. Do takiego doszło wczoraj.

11.12.2021 około godziny 22:30 zostaliśmy poinformowani przez odpowiedzialną mieszkankę Rawicza o bezpodstawnym otwarciu kapsuły AED (defibrylator) na ulicy Wojska Polskiego. Przypominamy, że każde otwarcie tego typu kapsuły będzie zgłaszane na policję, a osoba, która podejmuje się tego czynu, odpowiada karnie. Dla przypomnienia mieszkańców Rawicza i nie tylko sprzęt ten służy do ratowania ludzkiego życia, a nie do zabawy - informuje Kamil Kędziora, strażak ratownik OSP KSRG Rawicz

Na szczęście, kapsuła oraz AED  nie zostały uszkodzone.

Przypomnijmy. Ochotnicza Straż Pożarna w Rawiczu wzięła udział w konkursie organizowanym przez PZU „Pomoc to moc”. Dzięki zebraniu 2.326 serduszek w internetowym głosowaniu wygrali ponad 40 tys. złotych na zakup trzech zewnętrznych, automatycznych defibrylatorów AED.

Użycie podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej defibrylatora AED zwiększa nawet o 80% szanse na przeżycie poszkodowanego. Obsługa takiego urządzenia jest bardzo prosta. Wystarczy je włączyć, a defibrylator sam zacznie wydawać komendy dotyczące prawidłowego zastosowania. Po ściągnięciu specjalnej podświetlonej kapsuły uruchamia się alarm. Należy jednak pamiętać, aby podczas udzielania ratunku zadzwonić po służby - pod numer 999 albo 112.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE