Reklama

Rawicz. Wiadomo, jak będzie wyglądać niedźwiedź i makieta miasta

Opublikowano:
Autor:

Rawicz. Wiadomo, jak będzie wyglądać niedźwiedź i makieta miasta - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Rawicz. Już wiadomo, jak będzie wyglądać posąg niedźwiedzia oraz makieta starego miasta, które znajdą się na płycie zmodernizowanego rynku w Rawiczu. Niedźwiedź stanie nieopodal fontanny i będzie można się z nim fotografować, a makieta znajdzie się "na tyłach" budynku ratusza.

Na koncepcję zarówno misia z herbu miasta, jak i makiety gmina ogłosiła konkurs, który skierowała głównie do tzw. środowisk artystycznych.

Konkurs na niedźwiedzia i makietę Rawicza rozstrzygnięty

Dziś poinformowano o jego wynikach. Zdaniem władz, najlepszy pomysł na niedźwiedzia ma Dariusz Sagan. Jak uzasadniono opracował on figurę w sposób nawiązujący do hasła „Rawicz zawsze otwarty” oraz legendy o Klotyldzie i niedźwiedziu. 

"Projekt zakłada wizerunek pomnika o przyjaznym i pogodnym charakterze oraz o dużej wartości fotogenicznej. Sąd opracował również zalecenia pokonkursowe, które dotyczą m.in. umieszczenia daty fundacji Rawicza („1638”), modyfikacji ułożenia łap niedźwiedzia (umożliwiając np. siadanie na nich) oraz zwrócenie głowy zwierzęcia w stronę nieistniejącego już pałacu fundatora miasta, a także innych zmian nieujętych w zaleceniach' - czytamy w informacji przekazanej przez burmistrza Grzegorza Kubika.

Z kolei pierwsze miejsce w konkursie na makietę miasta zajęła propozycja Tomasza Sachanowicza i Mikołaja Jerczyńskiego ze Szczecina. Sąd konkursowy wybór uzasadnił m.in. wyrazistością przedstawionego układu urbanistycznego oraz zawarciem w układzie pełnych Plant im. Jana Pawła II, które zdefiniowały zakres rawickiej starówki. Autorzy projektu powinni jeszcze dopracować elementy zieleni i zadbać o skalę i treść opisów oraz lokalizację napisów. 

- Zgłosiło się do nas wielu artystów z całej Polski, którzy wykonali naprawdę piękne prace. Jestem przekonany, że postać niedźwiedzia, który będzie zachęcał swoją otwartą postawą i radosnym usposobieniem, stanie się ciekawym symbolem centrum miasta. Tuż obok stanie makieta miasta, która uwydatni to, jak piękny i przemyślany jest urbanistyczny układ starówki - komentuje burmistrz Grzegorz Kubik.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE