Jerzy May zmarł 7 listopada 2023 roku, miał 68 lat. Jerzy May prowadził przychodnię lekarską w Jutrosinie oraz Kobylinie. Był lekarzem internistą, byłym dyrektorem rawickiego szpitala oraz oficerem Wojska Polskiego w stanie spoczynku.
Janina Habernik zmarła 17 listopada roku, miała 80 lat. Janina Habernik była jedną z najbardziej charakterystycznych osób w Dziennego Domu Pobytu w Rawiczu. Uczestniczyła w wielu wydarzeniach i inicjatywach organizowanych w DDP. Zaczęła pracę w firmie MHD, skąd przeszła do gminnej spółdzielni, a następnie została księgową w wojskowym kasynie. Po likwidacji kasyna, pracowała w biurze w jednostce wojskowej. Gdy zaczęła chorować, przeszła na rentę i z pracy zawodowej zrezygnowała.
Dorota Jędrychowska zmarła 7 grudnia 2023 roku, miała 77 lat. Dorota Jędrychowska była wieloletnią członkinią działającego w gminie Bojanowo - Zespołu Pieśni i Tańca Gołaszyniacy. Swoją charyzmą i pozytywną energią zarażała całe pokolenia „Gołaszyniaków".
Maria Stróżyk zmarła 26 stycznia 2024 roku, miała 91 lat. Maria Stróżyk była wnuczką Wincentego Brzeskwiniewicza, jednego z przywódców powstania wielkopolskiego w Miejskiej Górce, sporo angażowała się w upamiętnianie tego wydarzenia. Działała na rzecz lokalnej historii, szczególnie działań związanych z upamiętnieniem powstania wielkopolskiego. Była instruktorką Związku Harcerstwa Polskiego w stopniu przewodniczki, członkinią Harcerskiego Kręgu Starszyzny Leszczyna w Lesznie. Do 1994 r. pracowała jako księgowa w PZGS w Rawiczu (późniejsza Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska"). W 2019 r. odsłoniła pamiątkową tablicę, która została umieszczona na budynku hali widowiskowo-sportowej w Miejskiej Górce, noszącej imię Powstańców Wielkopolskich.
Krzysztof Wrzeszcz zmarł 28 stycznia 2024 roku, miał 73 lata. Krzysztof Wrzeszcz był strażakiem, wieloletnim prezesem OSP Szkaradowo i Komendant Gminny Związku OSP w Jutrosinie. Funkcję tę sprawował przez ćwierć wieku. Zrezygnował pod koniec 2017 roku. Za swoją pracę w strukturach OSP Krzysztof Wrzeszcz niejednokrotnie był odznaczany. Przyznano mu, m.in. medal za „Za zasługi dla pożarnictwa” (w 1982, 1986 i 1991 roku), Złoty Znak Związku OSP RP (w 2003 roku), czy Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza (w 2012 roku). W 2017 r. został uhonorowany odznaką „Semper Vigilant - Wiecznie Czuwający” - jednym z najwyższych strażackich odznaczeń.
Krystyna Formanowicz (1950 - 2024)
Zmarła 8 lutego. Krystyna Formanowicz była wieloletnią członkinią Koła Plastycznego dla dorosłych przy Domu Kultury w Rawiczu. Jej pasją było malarstwo akwarelowe i fotografia, szczególnie pięknych, poetyckich pejzaży, ze zwierzętami w tle.
Leszek Skrzypczak (1947 - 2024)
Zmarł 19 kwietnia. Leszek Skrzypczak w przeszlości był kierownikiem drużyny seniorów Rawii Rawicz, a także wieloletnim działaczem klubu. Do ostatnich dni przyglądał się poczynaniom seniorów klubu.
Małgorzata Suchanecka (1982 - 2024)
Zmarła 27 kwietnia. Małgorzata Suchanecka z Chojna od 2019 r. wałczyła z nowotworem. Na różne sposoby wspierali ją mieszkańcy Chojna oraz okolicznych miejscowości, organizując m.in. charytatywne zbiórki, kiermasze i loterie.
Marian Biernaczyk (1939 - 2024)
Zmarł 1 maja. Marian Biernaczyk był społecznikiem z krwi i kości. 22 lata zasiadał w radzie miejskiej Bojanowa. W radzie gminy zasiadał nieprzerwanie przez cztery kolejne kadencje (1990-1994, 1994-1998, 1998-2002, 2002-2006). Był inicjatorem budowy Domu Katechetycznego w Gościejewicach wraz z kaplicą, który został oddany do użytku w 1988 r. Część swojej prywatnej ziemi przekazał pod budowę tych obiektów. W tym samym roku rozpoczęła się w Gościejewicach budowa remizo-świetlicy, która miała służyć zarówno strażakom, jak i mieszkańcom. Budynek oddano do użytku w 1992 roku. Za swoją działalność i osiągnięcia był wielokrotnie nagradzany i wyróżniony, między innymi, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa i odznaczeniem za Zasługi dla Województwa Leszczyńskiego.
Henryk Szwed (1930 - 2024)
Zmarł 7 maja. Henryk Szwed był znanym w Rawiczu laryngologiem, wieloletnim pracownikiem rawickiego szpitala. Początki kariery lekarskiej Henryka Szweda sięgają lat 60-tych. Przez niemal 20 lat, do lat 80-tych, pracował jako jedyny laryngolog w rejonie. Brał udział w wielu akcjach społecznych, organizowanych w celach profilaktyki ochrony zdrowia. Mimo przejścia na emeryturę w 2000 r., przez wiele lat nadal był osobą aktywną zawodowo. W 2008 r. wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia, wręczył mu Złoty Medal za Długoletnią Służbę. Odznaczenie to nadawane jest za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej. W 2009 r. został odznaczony tytułem „Zasłużony dla Powiatu Rawickiego".
Aleksander Rachwalski (1953 - 2024)
Zmarł 27 maja. Aleksander Rachwalski był wieloletnim prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Miejskiej Górce. W straży pożarnej działał ponad 30 lat.
Eugenia Kaminski (1933 - 2024)
Zmarła 18 czerwca. Eugenia Kaminski przez ponad 30 lat angażowała się we współpracę Jutrosina z Potigny. Jej rodzina w latach 30-tych XX wieku wyjechała z Polski za „chlebem”, Eugenia urodziła się już we Francji. Jej ojciec znalazł pracę w kopalni rudy żelaza w okolicach Potigny. W swoim domu w Potigny gościła wiele osób z gminy Jutrosin - m.in. tych, którzy wyjeżdżali na staże organizowane przez Rotary Club. Zawsze serwowała przepyszne jedzenie, a szczególnie bigos.
Zofia Dzierżyńska (1949 - 2024)
Zmarła 19 lipca. Zofia Dzierżyńska ukończyła Studium Nauczycielskie w Poznaniu, na kierunku geografia z wychowaniem fizycznym, po którym rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej w Sielcu Nowym. Od 1976 r. była związana ze Szkołą Podstawową w Miejskiej Górce. Pracując w szkole, równocześnie rozpoczęła naukę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na kierunku geografia, gdzie w czerwcu 1983 r. uzyskała tytuł magistra. Zofia Dzierżyńska była nauczycielem w Szkole Podstawowej w Miejskiej Górce, a następnie w miejscowym Zespole Szkół im. Stanisława Mikołajczyka prawie 30 lat. Od września 1987 r. do sierpnia 1992 r. była dyrektorem miejskogóreckiej podstawówki. Wcześniej, przez dwa lata, pełniła funkcję jej wicedyrektora. Przez wiele lat pracy zyskała sobie szacunek i uznanie w szerokim środowisku. Była nauczycielką z powołania, a swój zawód traktowała z pasją, powierzone obowiązki sprawowała z największą starannością. Uczniowie darzyli ją zaufaniem i ogromną sympatią.
Sergiusz Chwiłkowski (1954 - 2024)
Zmarł 19 sierpnia. Sergiusz Chwiłkowski był wieloletnim, znanym i cenionym nauczycielem Szkoły Podstawowej w Bojanowie. Był pedagogiem „z powołania". Kochał swoją pracę, którą połączył z największymi pasjami - teatrem i turystyką. Przez 40 lat prowadził w szkole koło teatralne im. Heleny Modrzejewskiej, którego historię utrwalił w 42 grubych kronikach. Po 44 latach pracy zawodowej, w 2018 r. przeszedł na emeryturę.
Krzysztof Skupin (1964 - 2024)
Zmarł 27 sierpnia. Krzysztof Skupin w bojanowskiej radzie miejskiej dwóch kadencji zajmował się kwestiami finansowymi, rolniczymi i gospodarczymi. Mandat sprawował latach 2006 -2 010 oraz 2010 - 2014. W obu kadencjach był członkiem Komisji Budżetowej, Rozwoju Gospodarczego, Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Zawodowo radny Skupin prowadził gospodarstwo rolne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.