Od dziś, 9 września, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o przyznanie pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem w związku z epidemią koronawirusa.
Można je składać w wersji papierowej - osobiście lub za pośrednictwem osoby trzeciej, przesłać pocztą lub elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.
Pomoc przewidziano dla producentów bydła opasowego, krów mlecznych, prosiąt, owiec, kóz oraz kur niosek i rzeźnych: kurcząt, gęsi i indyków.
Będzie ono uzależnione od skali produkcji. Istotna dla tej pomocy będzie również data 1 marca. To według tej daty będzie podawany stan stada beneficjenta.
Nabór wniosków potrwa do 30 września. Wypłata środków na konto rolnika nastąpi w miesiącu wydania przez kierownika biura powiatowego ARiMR decyzji o przyznaniu pomocy. Te będą wydawane w terminie do 75 dni od dnia zakończenia naboru wniosków.
Więcej informacji na www.arimr.gov.pl, pod numerem bezpłatnej infolinii - tel. 800-38-00-84 oraz w punktach informacyjnych w biurze powiatowym ARiMR.
O przyznanie pomocy mogą ubiegać się rolnicy, którzy według stanu na 1 marca, byli posiadaczami co najmniej:
- 3 sztuk byków w wieku co najmniej 12 miesięcy i nie starszych niż 24 miesiące
- 3 sztuk krów mlecznych lub typu użytkowego kombinowanego w wieku powyżej 24 miesięcy,
- 10 sztuk samic owiec, których wiek wynosił co najmniej 12 miesięcy,
- 1 świni, aczkolwiek pomoc ma dotyczyć jedynie prosiąt urodzonych w siedzibie stada między 1 listopada 2019 r. a 30 kwietnia 2020 r. Wsparcie ma być przyznane, jeśli w tym okresie urodziło się minimum 21 prosiąt i zostały one zgłoszone do oznakowania nie później niż 30 czerwca 2020 r.,
- 10 sztuk owiec (samic) w wieku co najmniej 12 miesięcy,
- 5 sztuk kóz (samic) w wieku co najmniej 12 miesięcy.
W przypadku drobiu wsparcie należy się rolnikom, którzy według stanu na 1 marca 2020 r. prowadzili produkcję co najmniej 1.000 sztuk:
- niosek reprodukcyjnych (produkcja jaj kur rzeźnych),
- kurcząt, gęsi lub indyków rzeźnych, pod warunkiem że między 15 marca a 15 czerwca 2020 r. dokonano przemieszczenia tych zwierząt.
Ważne! Liczbę zwierząt, płeć i typ użytkowy zwierząt oraz posiadacza bydła, krów, świń kóz i owiec ustala się na podstawie danych zawartych w rejestrze prowadzonym przez ARiMR, zgodnie ze stanem aktualizacji tych danych na 30 czerwca 2020 r.
Czytaj również