Reklama

Wiemy, które drogi zostaną przebudowane. Samorządy dostaną na nie pieniądze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adam Sperzyński starosta rawicki

Wiemy, które drogi zostaną przebudowane. Samorządy dostaną na nie pieniądze  - Zdjęcie główne

Droga w Niemarzynie | foto Adam Sperzyński starosta rawicki

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Znamy wyniki naboru do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) w 2022 roku. Dofinansowanie na remont traktów ważnych dla mieszkańców otrzymają Powiat Rawicki, a także gminy: Miejska Górka, Jutrosin i Pakosław.

Premier ogłosił listę samorządów, które dostaną rządowe dotacje na remont dróg ważnych dla społeczności lokalnych - także w powiecie rawickim. 

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Ile kilometrów będzie remontowanych?

Budżet przeznaczony na dotacje z RFRD opiewał w skali kraju na 2,73 mld zł. Te pieniądze pozwolą na modernizację ponad 3,8 tys. km dróg.

Chcemy w taki sposób przebudowywać i modernizować cały system dróg w Polsce, żeby centra powiatów i gmin były miejscami, do których można się łatwo dostać - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. 

Do Wielkopolski ma trafić pula blisko 235 milionów złotych na 156 inwestycji gminnych i 47 powiatowych.

Modernizacja i rozbudowa infrastruktury to jeden z ważniejszych czynników zwiększający potencjał województwa. Cieszę się, że wielkopolscy samorządowcy tak licznie skorzystali z możliwości, jakie oferuje program, dzięki czemu nasz region będzie się nieustannie rozwijał - twierdzi wojewoda wielkopolski - Michał Zieliński

Te drogi w powiecie rawickim zmienią oblicze

Pieniądze udało się pozyskać także samorządom z naszego terenu.

Powiat Rawicki wnioskował dofinansowanie przebudowy blisko kilometrowego odcinka drogi w Niemarzynie. Inwestycja została oszacowana na ponad 3,7 mln zł, dotacja pokryje aż 80% tej kwoty. Trasa ma być zmodernizowana do listopada.  

W Miejskiej Górce oblicze zmieni ul. Spacerowa na długości 326 metrów. Remont będzie kosztował Gminę Miejska Górka przeszło 1,4 mln zł. Dofinansowanie sięgnie 60%. Ta droga także ma być przebudowana do listopada.  

Z kolei, Gmina Pakosław zmodernizuje drogę w Pomocnie (237 metrów). Realizację tej inwestycji przewidziano odczerwca do października. Koszt oszacowano na 680 tys. zł. Połowa będzie pochodzić z rządzowego funduszu. Ale to nie wszystko, samorząd dostanie także 50% dofinansowanie na budowę 273-metrowego odcinka w Góreczkach Wielkich. To zadanie ma pochłonąć 607 tys. zł. Podobnie, jak w Pomocnie, ta droga też ma byc gotowa jesienią. 

Na dwie inwestycje dotacje udało się pozyskać także gminie Jutrosin - budowę ul. Akacjowej i Lawendowej oraz przebudowę ul. Wrocławskiej w mieście (250 metrów). Na te inwestycje łącznie samorząd wyda ponad 1,4 mln zł, a dofinansowanie wyniesie 70%. 

Nie wszyscy "załapali" się na dofinansowanie 

Na tak zwanej liście rezerwowej znalazły się trzy inwestycje - to oznacza, że na tę chwilę dofinansowania na nie nie ma.

Przepadł wniosek Powiatu Rawickiego na przebudowę odcinka od Zawad do skrzyżowania z drogą gminną w Ugodzie. Inwestycję wyceniono na blisko 1,3 mln zł. 

Z kolei Gmina Rawicz nie otrzymała pieniędzy na przebudowę ulic w mieście: Targowej i Wałów Ks. Józefa Poniatowskiego (wniosek na 2. miejscu listy rezerwowej). To kosztowne przedsięzwzięcie, bo oszacowane na ponad 3,5 mln zł. 

Poza listą projektów dofinansowanych znalazła się także modernizacja drogi gminnej w Konarach na odcinku ponad, 1,4 km. Samorząd Miejskiej Górki tę inwestycję wycenił na 2,8 mln zł z okładem. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy