Reklama

Samorządowcy z Rawicza upamiętnili Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca'56

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Powiat Rawicki

Samorządowcy z Rawicza upamiętnili Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca'56 - Zdjęcie główne

foto Powiat Rawicki

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przedstawiciele rawickich samorządów złożyli kwiaty pod pomnikiem Żołnierza Polskiego w Rawiczu, upamiętniając w ten sposób Poznański Czerwiec'56.

Obchodzony dzisiaj (28 czerwca 2022r.) Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 stał się okazją do złożenia kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego w Rawiczu. Przedstawiciele samorządów Rawicza i powiatu rawickiego oraz organizacji społecznych działających w mieście, w samo południe upamiętnili tych, którzy 66 lat temu wystąpili przeciwko komunistycznym władzom Polski. 

Czym był Poznański Czerwiec'56? 

Wydarzenia, określane mianem Poznańskiego Czerwca, miały miejsce 28 czerwca 1956 r. Jak przekazują historycy, nad ranem w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielski Poznań wybuchł strajk, który przerodził się w spontaniczny protest Wielkopolan przeciwko komunistycznej władzy.

Poznański Czerwiec był pierwszym w czasach PRL-u strajkiem generalnym. Do jego stłumienia wysłano wojsko i milicję. Na ulicach Poznania doszło do starć robotników ze służbami porządkowymi. Do wysuwanych przez strajkujących postulatów o charakterze ekonomicznym, po pewnym czasie dodano żądania społeczne i polityczne. Starjk robotników przekształcił się w manifestację. 

W wyniku krwawych walk lub urazów powstałych w ich czasie śmierć poniosło 57 mężczyzn. Najmłodszy z nich miał 13 lat. Większość ofiar nie brała bezpośredniego udziału w strajku, została ranna lub zabita w skutek bezładnej strzelaniny, jaka wywiązała się pomiędzy wojskiem i milicją, a robotnikami. W kolejnych dniach kilkuset uczestników manifestacji zostało aresztowanych i poddanych brutalnym przesłuchaniom.

W czasach PRL wydarzenia Poznańskiego Czerwca'56 były pomijane w oficjalnych komunikatach lub nazywano je eufemistycznie "wydarzeniami czerwcowymi", dowodząc przy tym, że strajk został wywołany przez agentów obcych państw. Strajk, w opinii historyków, w istotnym stopniu przyspieszył zmiany polityczno-gospodarcze w PRL.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy