Reklama

Emeryci i renciści na inflacji nie stracą? Sprawdź kwoty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pexels.com

Emeryci i renciści na inflacji nie stracą? Sprawdź kwoty - Zdjęcie główne

W przyszłym roku emeryci mają dostać zauważalnie wyższe świadczenia | foto pexels.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W czwartek, 27 października 2022r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o waloryzacji rent i emerytur. Świadczenia mają wzrosnąć o co najmniej 250 złotych. Czy to wystarczy, żeby pokryć skutki szalejącej inflacji?

W przyszłym roku zarówno renciści, jak i emeryci, będą odbierać wyższe świadczenia. Decyzją parlamentu obowiązywać będzie waloryzacja procentowo-kwotowa. Co to oznacza dla przeciętnego emeryta?

Waloryzacja rent i emerytur. Ponad 1.500, zamiast 1.338 zł   

Świadczenia wzrosną o wskaźnik waloryzacji, ale z gwarancją minimalnej podwyżki. I tak, w 2023 roku świadczenie ma wzrosnąć do 1.588,44 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej oraz do 1.191,33 zł - w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. 

Obecnie minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna - wynoszą 1.338,44 zł brutto. Natomiast renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - to 1.003,83 zł brutto.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej - Stanisław Szwed, poinformował, że w tym roku na waloryzację przeznaczono ok. 18,4 mld zł, w kolejnym będzie to blisko 40 mld zł. 

- Zaplanowaliśmy waloryzację na poziomie 13,8 proc., to będzie koszt około 40 mld zł od pierwszego marca - wyjaśniał.

Przyszłoroczna waloryzacja świadczeń ma być najwyższa od roku 1999 roku. Czy to wystarczy, żeby seniorzy nie odczuli skutków inflacji? To się dopiero okaże. 

Co wpływa na wysokość waloryzacji rent i emerytur? 

Według obowiązujących przepisów, emerytura przysługuje dzisiaj każdemu, kto osiągnął wiek emerytalny i opłacił choćby jedną składkę. W niektórych przypadkach świadczenie jest bardzo niskie, liczone nawet w groszach. Gwarancję podwyższenia emerytury do kwoty najniższego świadczenia mają osoby, które ukończyły powszechnie obowiązujący wiek emerytalny i posiadają odpowiedni staż pracy - 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Zgodnie z przepisami, zarówno emerytury, jak i renty są co roku, w marcu, waloryzowane. Ma to na celu podwyższenie świadczenia, tak aby zrekompensować spadek ich wartości wobec cen towarów i usług, które drożeją. Jak informuje ZUS - a zdają sobie z tego sprawę tylko osoby najbardziej zainteresowane tematem - podczas obliczania nowej kwoty brane są pod uwagę dwa wskaźniki z roku poprzedzającego waloryzację. Jest to inflacja emerycka oraz co najmniej 20 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Im podane wartości są wyższe, tym wyższa waloryzacja. 

Artykuł pochodzi z portalu jarocinska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy