Reklama

Sparaliżowany transport, wydłużone ferie. Rawiczanie wspominają zimę stulecia

Opublikowano:
Autor:

Sparaliżowany transport, wydłużone ferie. Rawiczanie wspominają zimę stulecia - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Przełom lat 1978 i 1979. Prawie wiosenna aura w okolicy Świąt Bożego Narodzenia nie zwiastowała „Armagedonu”, który miał nadejść pod koniec roku.

Tego, co wydarzyło się w nocy z 29 na 30 grudnia nikt się nie spodziewał. Nagłe ochłodzenie spowodowało, że padający deszcz zamienił się w intensywne śnieżyce. Towarzyszył temu silny wiatr.

Na drogach zaczęły tworzyć się zaspy.

Rekordową grubość pokrywy śnieżnej odnotowano kilka tygodni później w Suwałkach - 84 centymetry. W Nowy Rok 1979 cały kraj był już sparaliżowany przez zaspy i siarczysty mróz.

- Odnotowałem w swoim kalendarzu, że 1 stycznia 1979 roku było ponad -21 stopni, potem było już powyżej -20, ale 25 stycznia temperatura spadła już do -30 - wspomina Józef Czarski z Dubina.

Wskutek zakłóceń w transporcie, zaczęło brakować surowców energetycznych. Przez zamarznięte zwrotnice kolejowe i popękane od mrozu szyny, transporty węgla do elektrociepłowni utknęły.

Do odśnieżania torów i dróg skierowano wojsko z ciężkim sprzętem.

W większości miast komunikacja miejska nie funkcjonowała lub działała w bardzo ograniczonym zakresie. Do wiosek nie dojeżdżały autobusy. - Przez wiele dni także jazda samochodem była istną... szkołą przetrwania. Na odcinku Rawicz - Pakosław - Jutrosin potworzyły się długie i głębokie zaspy - wspomina pan Jan z Rawicza, który w tamtym okresie pracował jako kierowca w mleczarni. 

Jak wyglądało życie w styczniu 1979 roku? Na jak długo odwołano lekcje? Ile węgla spalono w Szkole Podstawowej w Dubinie? Wspomnienia Rawiczan można przeczytać w aktualnym - świątecznym wydaniu Życia Rawicza. Do kupienia także TUTAJ

Do gazety w prezencie dołączony jest KALENDARZ NA 2021 ROK.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE