Reklama

Starosta komentuje decyzję wojewody w sprawie zmian w szpitalach covidowych

Opublikowano: sob, 5 gru 2020 21:00
Autor:

Starosta komentuje decyzję wojewody w sprawie zmian w szpitalach covidowych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Niedawno wojewoda wielkopolski wydał decyzję w sprawie szpitali, które powoli będą zmniejszać liczbę łóżek przeznaczonych dla pacjentów covidowych. Nie było wśród nich Rawicza, który w dalszym ciągu jest placówką jednoimienną i nie przyjmuje pozostałych chorych. Co na to władze powiatu?

Apel do wojewody o zmianę decyzji w sprawie szpitala wysłali już rawiccy radni miejscy. Na wczorajszym posiedzeniu Zarządu Powiatu Rawickiego jednogłośnie przyjęto stanowisko w sprawie komunikatu Wojewody Wielkopolskiego o zmniejszeniu łóżek covidowych. 

Jak wyjaśnia starosta, komunikat wojewody nie dotyczył szpitali, które w całości przeznaczone zostały na tzw. covidowe, a jedynie placówek, w których wyznaczono dodatkowe oddziały dla pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

- Sytuacja rawickiego szpitala była tematem spotkania, które odbyłem z Panem Wojewodą w dniu 27 listopada 2020r. Rozmowa dotyczyła zarówno stanu obecnego, jak i przyszłości placówki. Przedstawiłem Panu Wojewodzie problemy, z którymi boryka się szpital oraz obawy dotyczące spraw kadrowych tj. trudności w znalezieniu personelu medycznego, po powrocie szpitala do stanu przed przekształceniem. Chciałbym też po raz kolejny zaznaczyć, że od pierwszej informacji o zamiarze zmiany statusu szpitala na covidowy II stopnia zabezpieczenia, wraz z władzami spółki wyrażałem negatywne stanowisko Zarządu Powiatu w tej kwestii. Jednak decyzja Wojewody Wielkopolskiego, którą otrzymał szpital podlegała natychmiastowemu wykonaniu, więc trudno było z taką decyzją polemizować. Niezależnie od tego w dniu 28 października wysłaliśmy do Pana Wojewody propozycję dotyczącą utworzenia 20 łóżek covidowych z możliwością zwiększenia, przy zachowaniu dotychczasowej struktury oddziałowej w szpitalu. W naszej ocenie było to rozwiązanie optymalne, dzięki któremu mieszkańcy powiatu, a także gmin sąsiednich mieliby nadal zapewniony dostęp do usług medycznych na dotychczasowym poziomie. Niestety propozycja ta nie spotkała się z akceptacją, dlatego też zmuszeni byliśmy przystosować szpital do nowej rzeczywistości - czytamy na oficjalnym proflu starosty na Facebooku. Włodarz zazacza, że nadal podejmowane są działania, aby istniejący stan zmienić.

4 grudnia Zarząd Powiatu Rawickiego skierował do Wojewody Wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka kolejną prośbę o rozważenie zmiany decyzji z 23 października 2020 r. i przywrócenie funkcjonowania Szpitala Powiatowego w Rawiczu sp. z o.o. na obowiązujących poprzednio zasadach - a więc reaktywowanie wszystkich oddziałów. Także Rada Powiatu Rawickiego przygotowuje apel w tej kwestii. Zostanie on przyjęty przez radę na najbliższej sesji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE