Reklama

Święta rodzina z Nazaretu. Kim byli?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: wikipedia.com

Święta rodzina z Nazaretu. Kim byli? - Zdjęcie główne

Święta Rodzina oleodruk K. Fireutz | foto wikipedia.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Świętą Rodzinę według Biblii tworzą trzy osoby: Jezus, Maryja i Józef. Ich wspólne święto zapisane jest w kalendarzu liturgicznym Kościoła Katolickiego w niedzielę, w oktawie Bożego Narodzenia (w tym roku będzie to 28 grudnia).

Reklama

Obraz Świętej Rodziny ukazują dwie z czterech Ewangelii (według świętego Łukasza i Mateusza). Genealogiczne jej członkowie pochodzili z rodu Dawida. Pan Jezus - w Piśmie Świętym - występuje zawsze jako jedyny syn Maryi. Dlatego przy swojej śmierci zawierzył swoją matkę w opiekę nie rodzinie czy też rodzeństwu, ale jednemu z Apostołów. Święta Rodzina tradycyjnie utożsamiona została jako wzór wszystkich chrześcijańskich rodzin, choć Józef nie był, fizycznym ojcem Chrystusa. Był nim jednak według prawa żydowskiego, jako prawomocny małżonek Maryi, która według wierzeń urodziła Jezusa pozostając dziewicą.

Maryja

Ewangelie pokazują Maryję dopiero w chwili Zwiastowania, pomijając okres jej dzieciństwa. Niewiele jest w Nowym Testamencie słów o Maryi. Najdłuższym tekstem jest „Magnificat” - hymn wdzięczności za dziewicze poczęcie dziecka, podczas spotkania z Elżbietą.

Według Ewangelii św. Łukasza, Maryja mieszkała w mieście galilejskim Nazaret razem z poślubionym jej świętym Józefem. Tam nastąpiło Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny i poczęcie za sprawą Ducha Świętego (Łk 1,26-38). Ewangelista Mateusz podaje, że gdy Józef, mąż Maryi, uświadomił sobie, iż Maryja spodziewa się dziecka, zamierzał ją oddalić potajemnie. Za namową anioła nie uczynił tego (Mt 1,19-25). Narodziny Jezusa w Betlejem – według Ewangelisty świętego Łukasza - należy tłumaczyć dekretem o spisie ludności, który miał zmusić świętą Rodzinę do podróży do miasta rodzinnego Józefa. Tam Maryja powiła Jezusa, a anioł, okoliczni pasterze i mędrcy ze Wschodu oddali im cześć. Papież Pius XII w 1950 roku ogłosił dogmat wiary stwierdzający, że pod koniec swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały.

Józef

Święty Józef, mąż Maryi i przybrany ojciec Jezusa, pozostaje postacią nieco tajemniczą i ukrytą, bo Pismo Święte wspomina o nim zaledwie kilka razy - w ewangeliach Mateusza i Łukasza. Nie ma ani jednego słowa, które wypowiedział święty Józef.

Z Ewangelii wiemy, że Józef należał do rodu Dawida. W sprawie szczegółów z jego życia trzeba polegać na tym, co przekazały o nim Ewangelie, które poświęcają mu łącznie 26 wierszy, a jego imię wymieniają 14 razy. Mimo wysokiego pochodzenia, Józef nie posiadał żadnego majątku. Na życie zarabiał stolarstwem i pracą jako cieśla. Zaręczony z Maryją, stanął przed tajemnicą cudownego poczęcia. Ostatnie spotkanie ze świętym Józefem na kartach Ewangelii to historia o zaginięciu dwunastoletniego Jezusa podczas pielgrzymki do Jerozolimy. Nie ma żadnej informacji o tym, by Józef uczestniczył w wydarzeniach związanych z procesem i męką Mesjasza.

W ikonografii święty Józef przedstawiany jest z Dziecięciem Jezus na ręku i z lilią w dłoni. Jego atrybutami są, m. in. narzędzia ciesielskie. Święty Józef zajmuje w kalendarzu liturgicznym Kościoła specjalne miejsce - jego wspomnienie (19 marca) zaliczane jest do uroczystości.
Na podstawie: mateusz.pl oraz katolik.pl

Święto Świętej Rodziny

Zaczęto je obchodzić w różnych krajach i diecezjach od XVIII wieku. Po raz pierwszy ustanowił je 4 listopada 1684 roku w Kanadzie, za aprobatą papieża Aleksandra VII, biskup Francois Montmorency-Laval. Na stałe do liturgii wprowadzono je za pontyfikatu papieża Leon XIII, który 20 listopada 1890 roku wydał dekret aprobujący „kult czci zwrócony ku Rodzinie Świętej”. Zatwierdził je papież Leon XIII. Z kolei, Papież Benedykt XV rozszerzył święto Świętej Rodziny na cały Kościół.
Źródło: ewangeliadlanas.wordpress.com

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy