Reklama

Jest decyzja w sprawie przyszłości szkoły podstawowej w Gościejewicach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Bojanowo

Jest decyzja w sprawie przyszłości szkoły podstawowej w Gościejewicach - Zdjęcie główne

foto Gmina Bojanowo

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gminie Bojanowo nie udało się na czas dopełnić wszystkich formalności, by z początkiem września sfinalizować planowaną likwidację Szkoły Podstawowej w Gościejewicach. Od zamiaru tego jednak nie odstąpiono. Decyzją rady, przesunięto zamknięcie placówki na na następny rok szkolny.

Początkowo w programie posiedzenia, które odbyło się wczoraj (31 sierpnia) o godzinie 17.00. znajdowały się dwie uchwały, bo do ostatniej chwili nie było wiadomo, jaką decyzję będzie można podjąć. Kuratorium oświaty nie odsłało jednak przed 1 września swojej opinii na temat likwidacji, więc ostatecznie uchwałę tę wycofano.

Likwidacja szkoły w Gościejewicach przesunięta w czasie

Głosowano natomiast zmianę uchwały z 26 marca 2021 r. w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Gościejewicach. Datę zakończenia działalności przez placówkę przesunięto na kolejny rok szkolny. Wcześniej burmistrz Maciej Dubiel ponownie wyjaśnił, jak wygląda obecna sytuacja prawna związana ze szkołą.

Jak wskazał, po przyjęciu w marcu 2021 roku uchwały o zamiarze likiwidacji placówki z końcem sierpnia 2022 roku, burmistrz wystąpił o opinię do Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Ten nie zgodził się na zamknięcie szkoły. Gmina odwołała się do tego postanowienia do Ministra Edukacji i Nauki. Minister podtrzymał stanowisko kuratora, więc gmina złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

"W efekcie 13 czerwca WSA wydał wyrok, w którym stwierdził, że Kurator Oświaty nie miał podstaw prawnych odmawiając gminie wydania pozytywnej opinii w sprawie zamiaru likwidacji szkoły w Gościejewicach. Obecnie oczekujemy na ponowne wydanie opinii przez Kuratora. Z uwagi na fakt, że do 31 sierpnia 2022 roku Wielkopolski Kurator Oświaty nie wydał ponownej opinii, podjęcie przedmiotowej uchwały jest uzasadnione" - napisano w uzasadnieniu do uchwały przesuwającej termin likwidacji szkoły.

Jak głosowali radni w sprawie podstawówki w Gościejewicach?

W sesji uczestniczyło 12 radnych (niebecne były Alina Broniarz, Beata Bura, Karolina Salamon). Nie było już dyskusji w tym temacie. Nikt nie zajął głosu.

Dziesięć osób opowiedziało się za podjęciem uchwały, a dwie były przeciwne - Bogumiła Woźniak oraz Ewa Szczepaniak.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE