13 czerwca wykonawca przebudowy skryżowania ulicy Sienkiewicza - Poniatowskiego - Grunwaldzkiej oraz ulic Poniatowskiego i Targowej w Rawiczu wejdzie na plac budowy. Pierwsze prace rozpoczną się na ulicy Targowej, a konkretniej na odcinku od ronda im. Rawickich Olimpijczyków do zjazdu na teren marketów Intermarche i Brichomarche. Prace na tym odcinku mają potrwać około miesiąca.
- Wykonawca poinformował nas, że zapora będzie ustawiona częściowo w połowie zjazdu do marketów, tak aby była możliwość dojazdu do sklepu (zakres zamknięcia zostanie skrócony do zjazdu do Brico). Po wykonaniu masy bitumicznej na tym odcinku wykonawca rozpocznie kolejny etap do Domu Kultury w Rawiczu - przekazuje Centrum Informacyjne Burmistrza.
Na tak krótki czas zamknięcia nie przeiwduje się wytyczenia objazdu.
Plan sytuacyjny terenu.
Kierowcy chcący dojechać do marketów położonych przy ulicy Targowej będą musieli wybrać alternatywną trasę - jadąc od Dębna Polskiego najlepiej skręcić w ulicę Kmicica, potem Sienkiewicza, następnie w Wały Poniatowskiego i obok domu kultury wjechać na ulicę Targową. Jeżeli chodzi o dojazd od strony ulicy Sarnowskiej, najlepiej będzie udać się na Zielony Rynek, potem ulicą Piastowską, następnie Scherwentkego i ponownie przy domu kultury wjechać w ulicę Targową.
Przebudowa ważnego skrzyżowania w Rawiczu. Jakie dalsze prace?
Zgodnie z projektem, inwestycja ma objąć przebudowę ulic Targowej i Poniatowskiego, a także przebudowę skrzyżowania ulic Poniatowskiego - Sienkiewicza - Grunwaldzkiej. Na wspomnianych ulicach powstanie nowa nawierzchnia oraz przebudowane zostaną chodniki.Najważniejszą częścią inwestycji jest jednak modyfikacja układu skrzyżowania ulic: Sienkiewicza, Grunwaldzkiej i Wały Poniatowskiego oraz reorganizacja ruchu. Po zmianach, pierwszeństwo przejazdu będą miały pojazdy poruszające się po ulicy Poniatowskiego. Z kolei, kierowcy nadjeżdżający od strony ulicy Grunwaldzkiej oraz jadący od ulicy Sienkiewicza będą musieli ustąpić pierwszeństwa.
Przebudowa skrzyżowania przeiwduje także wydłużenie plant oraz budowę wyniesionego przejścia dla pieszych, co umożliwi przejście z jednej strony plant na drugą bez konieczności obchodzenia skryżowania na około.
Kwota dofinansowania wynosi 2 mln 712 tys. 895, 80 zł. Pieniądze pochodzą z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wykonawcą inwestycji jest firma NODO z Leszna - firma ta zaproponowowała najniższą kwotę - 3 mln 994 tys. złotych.
"Wielu mieszkańców będzie miało mniej stresu"
- Myślę, że ta inwestycja spowoduje, że wielu mieszkańców będzie miało mniej stresu. Lustro na skrzyżowaniu nie oddaje rzeczywistej odległości pojazdów, a wielu obcych nie wie, jak się po tym skrzyżowaniu poruszać - komentował inwestycję w marcu Grzegorz Kubik, burmistrz Rawicza.
Inwestycja ta - jak podkreślał już burmistrz Grzegorz Kubik - jest kontynuacją działań rawickiego samorządu, który od kilku lat przebudowuje układ drogowy w centrum miasta, co ma przyczynić się do upłynnienia ruchu, szczególnie na skrzyżowaniach, które stały się rondami. Władze chcą, aby ruch głównie odbywał się po zewnętrznej części plant.