Szkolenie zorganizowali OSP Sarnowa i fundacja CFBT - która prowadzi kampanię profilaktyki raka oraz ogólnozdrowotną dla strażaków. W spotkaniu w rawickim kinie Promień wzięło udział około siedemdziesięcioro druhen i druhów z naszego powiatu.
- Pomysł organizacji szkolenia urodził się kilka miesięcy, w momencie, gdy w naszej jednostce w Sarnowie pojawiła się pralnica do ubrań specjalnych. Urządzenie miało służyć strażakom z całego powiatu. Przez rok z terenu powiatu wypraliśmy tylko około 10 ubrań. Pomyślałem, jak dotrzeć z informacją do pozostałych - przyznał Karol Maćkowiak, wiceprezes OSP Sarnowa.
W trakcie szkolenia ochotnicy obejrzeli krótki film, a także wysłuchali prelekcji dotyczącej minimalizacji narażenia ratownika na toksyny, które wydzielają się w czasie pożarów.
- Koledzy, którzy prowadzili szkolenie, są w zespole komendanta głównego do walki z nowotworem wśród strażaków. Przekazali nam cenną wiedzę. Celem szkolenia było uświadomienie strażaków, z czym na co dzień się mogą spotkać oraz, jak można zminimalizować ryzyko narażenia na toksyczne produkty pożarowe - podkreśla Karol Maćkowiak.
Dodaje, że tego typu spotkania to nowość. Do tej pory odbyły się w niewielu miejscach w kraju. Natomiast, jak podkreśla, strażacy są w grupie szczególnie narażonej na zachorowanie na nowotwory. Substancje, które wydzielają się w trakcie pożaru, są rakotwórcze. Ważne jest, by już po akcji gaśniczej brudne środki ochrony osobistej schować w jednym miejscu w aucie (nie w kabinie) i później je wyprać, a sprzęt wyczyścić jak najszybciej. Co więcej, każdy strażak powinien wziąć prysznic najpóźniej godzinę po powrocie z działań.
- Instruktorzy dziękowali za możliwość przekazania swojej wiedzy i zagwarantowali dalsze wsparcie podczas kolejnych warsztatów czy szkoleń - podsumowuje druh z Sarnowy.