Wczorajszy koncert Orkiestry Dętej Miejska Górka zgromadził rekordową publiczność, jaka chyba do tej pory zasiadła w miejscowej hali. Nic dziwnego, bo występy muzyków zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Tym razem jednak było to wydarzenie wyjątkowe - inaugurujące obchody 100-lecia istnienia orkiestry.
Filmowo, musicalowo i nastrojowo, czyli Koncert Noworoczny Orkiestry Dętej Miejska Górka
Koncert rozpoczął się od marsza - Dywizjon 303, a następnie zabrzmiały utwory "A whiter shade of pale" - Bielszy odcień bieli oraz "Frozen" z hitowej bajki Disneya. Pierwszą piosenką, wykonaną przez Julię Stolpe - półfinalistkę 12. edycji programu The Voice of Poland był utwór z repertuaru Kasi Kowalskiej "Coś optymistcznego".Nie zabrakło także popisowej - w wykonaniu orkiestry - ścieżki dźwiękowej z serii filmów "Gwiezdne Wojny" oraz "Upiora z opery", czy muzyki z musicalu "West Side Story" .
Oprócz Julii Stolpe wystąpił także Michał Bober - wokalista z Wrocławia - uczestnik finałowych odcinków 11. edycji Voice of Poland, ćwierćfinalista 2. edycji X Factor , osoba która z zespołem Soul City otrzymała wyróżnienie w kategorii SuperJedynek podczas 52. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Razem świetnie się zaprezentowali w utworze Zbigniewa Wodeckiego - “Lubię wracać”.
Publiczności bardzo podobały się także wykonania piosenek Hanny Banaszak, Zbigniewa Wodeckiego, Maryli Rodowicz, Krzysztofa Krawczyka i Andrzeja Piasecznego.
Kto gra w orkiestrze dętej Miejska Górka?
W międzyczasie kapelmistrz Damian Ruskowiak opowiadał ciekawostki z historii i działalności orkiestry, która obecnie liczy 43 osoby. Zdradził, że w formacji nie tylko panuje rodzinna atmosfera, ale po prostu całe rodziny do niej należą.
- Wśród nas jest kilkanaście “orkiestrowych” rodzin - mamy tutaj szwagrów, mamy kuzynów, kilka rodzeństw, mieliśmy orkiestrowe małżeństwo. Ponadto mamy tatę i córkę - Hubert Skórnicki i jego córka Gosia. Syna i ojca - Henryk Rejek i Paweł Rejek. Ale ewenementem są trzy pokolenia - najstarszy stażem i wiekiem - Tadeusz Barteczka, jego syn Łukasz oraz dzieci Łukasza, a wnuki pana Tadzia - Zuzia i Mateusz. Wielkie brawa! - wyliczał Damian Ruskowiak.
Przypomniał również, że stowarzyszenie od 2013 roku zrealizowało osiem projektów dofinansowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ich ramach otrzymali w sumie 210 tys. zł dofinansowania i niemal wszystkie instrumenty pochodzą z tych projektów.
Przez 100 lat działalności orkiestra miała 7 kapelmistrzów. Byli to: Stanisław Gorszki (1922-1928) - założyciel, powstaniec wielkopolski i pierwszy kapelmistrz, Stefan Wojciechowski (1928-1946) i jego młodszy brat Franciszek Wojciechowski (1946-1977), Zygfryd Biegała (1978-1981).
- 37 lat prowadził naszą orkiestrę Franciszek Gołaś (1981-2018). Miał tutaj być dziś z nami, niestety, z powodów zdworotnych nie udało mu się dotrzeć, ale prosił aby przekazać wszystkim pozdrowienia. Obecnie to ja mam zaszczyt prowadzić ten zespół, od roku 2018, wspólnie z drugim kapelmistrzem - Hubertem Skórnickim - informował Damian Ruskowiak, który w roli konferansjera radzi sobie równie świetnie.
SKŁAD ORKIESTRY DĘTEJ MIEJSKA GÓRKA
Sekcja waltorni:
- Paweł Rejek i Jan Garbaliński
- Rafał Gubański
- Oliwia Andrzejewska
- Adrianna Chudziak
- Dawid Bartkowiak
- Patrycja Leciejewska-Lach
- Łukasz Barteczka
- Przemysław Nowicki - instruktor drewna
- Marcin Samól
- Maria Ławniczak
- Patryk Jasiak
- Franciszek Garbaliński
- Hubert Olejniczak
- Krzysztof Maciejak
- Katarzyna Skrzypek
- Martyna Paluszkiewicz
- Rozalia Samól
- Andrzej Pląskowski
- Grzegorz Majewski
- Szymon Stanisławski
- Mateusz Barteczka
- Dawid Szeptun
- Julia Samól
- Zuzanna Barteczka
- Małgorzata Skórnicka
- Katarzyna Maciejewska
- Anna Krasowska
- Tadeusz Barteczka
- Zuzanna Samól
- Angelika Pogorzelska
- Beata Ćwiklińska
- Kamila Paluszkiewicz
- Weronika Grześkowiak
- Stanisław Garbaliński
- Marta Wiśniewska
- Hubert Skórnicki - instruktor i kapelmistrz
- Henryk Rejek
- Konrad Jankowiak - instruktor puzonu
- Przemysław Ratajczak
- Bogusław Typiński