Uroczysta gala z okazji 25-lecia działalności klubu odbyła się w rawickim Domu Kultury. Udział w niej wzięli rózni zaproszeni goście - działacze byli i obecni, wychowankowie, przedstawiciele instytucji, rodzice i przyjaciele klubu. Wśród obecnych znaleźli się między innymi: wiceburmistrz Rawicza - Paweł Szybaj, starosta rawicki - Adam Sperzyński, prezes Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki - Jacek Biernacki, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 4 w Rawiczu - Dariusz Staśkowiak, utytułowani sportowcy Karolina Kucharczyk-Urbańska i Robert Maćkowiak.
Galę prowadziły Aldona Świtała - prezes klubu oraz Patrycja Twardowska, trenerka młodszej grupy "kadetów".
Klub funkcjonuje od 25 lat. Kto go założył?
Chwilę po oficjalnym powitaniu gości specjalną wersję utworu "Wehikuł Czasu" odśpiewała Katarzyna Niwczyk. Później przybliżono historię klubu - a ta jest bardzo bogata.
- Klub Kadet Rawicz powstał 19 listopada 1999 roku. Było dwóch inicjatorów założenia klubu: Ludwik Łyczakowski i Bogusław Jusiak, którzy znali się z lat wcześniejszych, kiedy to na terenie Rawicza działała filia wojskowego klubu Śląsk Wrocław. Pomysłodawczynią utworzenia sportowego stowarzyszenia lekkoatletycznego była Anna Łyczakowska, natomiast pierwszym prezesem - Jan Wierucki. Nazwa klubu związana jest z miejscem, gdzie klub się zawiązał, a więc przy istniejącym w tamtych latach Liceum Ogólnokształcącym nr 2 w Rawiczu, gdzie w czasie przedwojennym znajdował się i działał Korpus Kadetów - przypomniano podczas gali.
Działalność klubu wspomagana była i jest przez klasy sportowe o profilu lekkiej atletyki. Na początku lat 2000 taka współpraca była z niestniejącym już II Liceum Ogólnokształcącym (później - Zespoł Szkół nr 3 im. Korpusu Kadetów - włączony do I LO - przyp. red). i trwala kilka lat, natomiast od roku 2008 do dziś ścisła współpraca odbywa się ze Szkołą Podstawową nr 4 w Rawiczu.
Wielu zawodników odniosło i odnosi sukcesy nie tylko na szczeblu krajowym, ale również na arenie międzynarodowej. Największą wizytówką "Kadeta" jest mistrzyni olimpijska Anita Włodarczyk, która choć nie zdobyła w barwach klubu żadnego medalu mistrzostw Polski, to stawiała w nim pierwsze kroki na dworze królowej sportu, a jej osiągnięcia są fenomenalne.
Kolejnymi znanymi ze swoich osiągnięć w Europie i na świecie osobowościami są: Karolina Kucharczyk-Urbańska, Przemysław Waściński, Oliwier Frąckowiak, Joanna Mosiek, Ewa Nowakowska, Olimpia Nowak, Marika Kaczmarek i Bartłomiej Krupa. Wymienione osoby to największe gwiazdy klubu, a wielu z nich była obecnych podczas piątkowej gali.
Czytaj także: Wyjątkowa konferencja w Jutrosinie. „Siła zdrowia, spokój umysłu - razem rozwijamy skrzydła”
MUKS "Kadet" docenił obecnych i byłych zawodników
Jubileusz był także okazją do wyróżnień. Jako pierwsi otrzymały je osoby, które były w komitecie założycielskim. Mowa tu o:
- Janie Wieruckim
- Renacie Pietrze
- Annie Nodze
- Renacie Skowronek
- Józegowi Szurkowi
- Robertowi Maćkowiakowi
Dzięki tym ludziom nasz klub istnieje, dzieci i młodzież z gminy Rawicz oraz z powiatu rawickiego mogą rozwijać swój talent i sportową pasję na dworze królowej sportu - mówiła Aldona Świtała, obecna prezes klubu.
W ciągu 25 lat klub może pochwalić się zdobyciem 66 medali Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych, 4 medali Mistrzostw Europy, a wychowankowie klubu reprezentowali go na Mistrzostwach Świata i Igrzyskach Paraolimpijskich. Tych, którzy odnosili największe sukcesy, również uhonorowano. Są to:
- Karolina Kucharczyk-Urbańska – trzykrotna mistrzyni paralimpijska z Londynu, Tokio i Paryża, wicemistrzyni paraolimpiady z Rio de Janerio, wielokrotna medalistka mistrzostw świata Virtus
-
Przemysław Waściński - trzykrotny medalista Mistrzostw Europy w sztafetach 4x400m, zdobywca srebrnego medalu w 2013 U20 w Rieti we Włoszech, złotego medalu seniorskiego w 2017 w Halowych Mistrzostwa Europy w Belgradzie oraz w 2017 srebra w Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Bydgoszczy
Niestety, z różnych przyczyn, nie wszyscy mogli być obecni na gali, ale organizatorzy zapewnili, że wyróżnienia przekażą.
Na scenę zaproszono również tych, którzy wywalczyli medale na Mistrzostwach Polski. Byli to: Ewa Nowakowska, Agata Samiło, Vanessa Szymoniak, Katarzyna Drobisz, Marta Trupkiewicz, Sebastian Naglik, Mateusz Skrzypek, Dawid Składnik, Marcin Trupkiewicz, Aldona Świtała, Patrycja Twardowska.
Jeśli chodzi o bieżący rok sportowy, to on również obfitował w osiągnięcia. Wyróżniono:
- Mikołaja Krupieńczyka - wywalczył srebrny medal w Halowym Ogólnopolskim Finale LDK w Spale. Indywidualnie zajął 7. lokatę w biegu na dystansie 300m, a województwo wielkopolskie wygrało klasyfikacją generalną, a więc z 16 województw okazało się najlepsze
- Dominikę Maćkowiak - dwukrotnie w tym roku brała udział w ogólnopolskich finałach centralnych i za każdym razem znalazła sie w ścisłej ósemce. Jej koronną konkurencją jest skok w dal. Najwyższą lokatę zajęła tydzień temu w Spale podczas Halowego Ogólnopolskiego Finału LDK. Uplasowała się na 5. miejscu i również dołożyła cegiełkę do zwycięstwa województwa w klasyfikacji ogólnej
- Aleksadnrę Dudzińską - na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Poznaniu wywalczyła brązowy medal w konkurencji wieloskoku i uzyskała możliwość zaprezentowania się na Mistrzostwach Polski U16 w Białymstoku. W stolicy Podlasia Ola uplasowała się na 15. miejscu.
Podziękowania za pracę i współpracę
Jak przyznała Aldona Świtała do tanga zwanego lekką atletyką trzeba dwojga - zawodnika i trenera. Przez 25 lat w sztabie trenerskim znaleźli się: Bogusław Jusiak, nieżyjący już Ludwik Łyczakowski, Maciej Maćkowiak, Patrycja Twardowska oraz Aldona Świtała.Słowa uznania i wdzięczności skierowano również do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz operatorów koordynujących poszczególne programy ministralne. Podziękowania za wsparcie przyznano:
- Pawłowi Szybajowi, wiceburmistrzowi Rawicza
- Adamowi Sperzyńskiemu, staroście rawickiemu
- Jackowi Biernackiemu, prezesowi Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki
- Rafałowi Wieruszewskiemu, koordynatorowi ogólnopolskiego programu Lekkiej Atletyki dla Każdego
- Krzysztofowi Piaskowi, wiceprezesowi Zrzeszenia LZS oraz koordynatora Rządowego Programu KLUB
- Dariuszowi Staśkowiakowi, dyrektorowi SP4 Rawicz
- Maciejowi Szymkowiakowi, dyrektorowi OSiR w Rawiczu
- Dariuszowi Taraszkiewiczowi, dyrektorowi Domu Kultury w Rawiczu
Przyjaciółmi nazwano też członków centalnego koła sędziowskiego, w którego skłąd wchodzą: Anna Pludra, Ryszard Dojs, Jan Kałużny, Karol Poleszak oraz Wojciech Woziwodzki. Do tego grona zaproszono również Wiesława Mazurka, który kilka lat temu pisał historię klubu; Karolinę Niemczal, przedstawiciela zaprzyjaźnionego klubu UKS Achilles Leszno oraz Bartosza Kowalskiego, na którego klub liczy w kwestiach fotograficznych.
Ostatnimi wyróżnieniami uhonorowano tych, którzy pomagają klubowi logistycznie poprzez dojazd na zawody. Podziękowania wręczono: Joannie Łącznej, Ewie Rompie, Marcie Wolnej, Łukaszowi Mielochowi, Tomaszowi Aleksandrowiczowi, Tomaszowi Maćkowiakowi, Łukaszowi Aleksandrowi, Tomaszowi Lipowczykowi, Robertowi Maciołce, Dawidowi Matuszewskiemu, Joannie i Łukaszowi Hankiewiczom oraz Emili i Arturowi Orłowskim.
Na koniec zaproszeni goście mogli zabrać głos - wiele słów wsparcia i gratulacji przekazali m. in. Adam Sperzyński, Paweł Szybaj, Jacek Biernacki, Dagmara Zajczewska czy przedstawiciele centralnego koła sędziowskiego. Tym sposobem zakończono część oficjalnom - podziękowano wszystkim przybyłym i zaproszono do dalszej celebracji.
Jako redakcja portalu rawicz24.pl oraz tygodnika "Życie Rawicza" klubowi życzymy kolejnych udanych lat działalności oraz wielu sukcesów na różnych arenach i szczeblach rywalizacji.
Czytaj także: W Bojanowie spotkali się z profesorem Dawidem Murawą
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.