Reklama

Trwa modernizacja stacji uzdatniania wody w Załęczu

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak mówi Robert Garczyński, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Rawiczu, celem przedsięwzięcia jest zwiększenie wydajności ujęcia, zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, a także zapewnienie nieprzerwanych dostaw wody do mieszkańców Rawicza oraz okolicznych miejscowości.

Reklama

Więcej informacji pod filmem ↓

Trwa modernizacja stacji uzdatniania wody w Załęczu. To w ostatnim czasie druga największa w historii rawickich wodociągów inwestycja, która kosztować będzie prawie 12 mln zł.

Stacja powstała na początku lat 80. i ma 40 lat, więc technicznie jest już wyeksplatowana, dlatego przyszedł czas na jej gruntowną modernizację. Przy okazji, przez małą awaryjnosć nowoczesnych urządzeń, ma zwiększyć się bezpieczeństwo dostaw wody do mieszkańców.

Inwestycja za 12 mln zł. Kto ją wykonuje?

We wrześniu 2021 r. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Rawiczu sp. z o.o. podpisał umowę na realizację zadania z konsorcjum firm: HYDRO-MARKO z Jarocina oraz PROINVEST z Rawiczu. Inwestycja jest finansowana w formie pożyczki (częściowo umarzalnej) z programu „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie skutków zagrożeń środowiska” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Prace rozpoczęły się w październiku 2021 roku, a ich planowane zakończenie datowane jest na przełom maja i czerwca 2023 roku.

Roboty trwają, stacja pracuje

Inwestycja ma szeroki zakres robót i obejmuje część budowlaną, elektryczną, technologiczną i sanitarną. Przebudowa - jak mówi prezes ZWiK-u - odbywa się w taki sposób, by zapewnić ciągłość pracy stacji. 

- To jest jedyna stacja, która zaopatruje Rawicz i okoliczne miejscowości: Masłowo, Sierakowo, Folwark, jak również część wsi po stronie gminy Wąsosz. dlatego, ona w czasie przebudowy musi być cały czas w ruchu i nie możemy sobie pozwolić na wyłączenie. Dlatego harmomogram prac został tak skonstruowany, że część prac została wykonana w miesiącach zimowych, a te konieczne do zrobienia w miesiącach ciepłych, będą realizowane tak, żeby jak namniej zakłócać dostawy wody - mówi Robert Garczyński, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Rawiczu.

Przypomina, że stacja w Załęczu dostarcza około 70% wody potrzebnej dla mieszkańców gminy Rawicz. Założenia inwestycji są takie, że po przebudowie stacja uzyska wydajność 6.600 m3 na dobę, czyli to jest średnio godzinowo 275 m3. 

Co obejmuje przebudowa?

Remont to przede wszystkim kompleksowa modernizacja hali uzdatniania wody. Wszystko, co jest związane z uzdatnianiem wody ma być wymienione.

W budynku pompowni wszystkie urządzenia uzdatniania i dystrybucji wody zostaną wymienione na nowe i będą pracować w niezmiennym układzie technologicznym. Filtry ciśnieniowe, które do tej pory usytuowane były poza budynkiem, zostaną wymienione na nowe i umieszczone w wewnątrz pompowni.

Woda uzdatniona gromadzona będzie w dwóch istniejących zbiornikach retencyjnych, które zostaną poddane gruntownej renowacji wraz z wymianą całego orurowania. Jeden z nich - mający pojemność 1.000 m3 - został już zmodernizowany, a w październiku prace obejmą kolejny.

Obecnie wodę uzdatnioną tłoczy do sieci wodociągowej zestaw składający się z 3 pomp. Po modernizacji, sieć wodociągowa zasilana będzie za pomocą 5 pomp. Wszystkie sieci wodociągowe i kanalizacyjne na terenie obiektu zostaną wymienne na nowe.

Inwestycja obejmuje przebudowę budynku socjalno-technicznego, nadbudowę i przebudowę budynku pompowni wraz z budową fundamentów pod urządzenia uzdatniania wody. W samym budynku stacji przebudowana zostanie dyspozytornia oraz zaplecze socjalne wraz z wykonaniem instalacji sanitarnych. Inwestycja przewiduje również budowę kontenerowej stacji transformatorowej oraz nowych linii zasilających i instalacji elektrycznych, a także zmianę systemu ogrzewania obiektów.

Modernizacja uwzględnia także montaż pompy ciepła oraz instalacji paneli fotowoltaicznych, która będzie zasilała stację w prąd. 

Jakie będą efekty modernizacji stacji uzdatniania wody?

Celem przedsięwzięciajest zwiększenie wydajności ujęcia, zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, a także zapewnienie nieprzerwanych dostaw wody do mieszkańców Rawicza oraz okolicznych miejscowości - mówi prezes ZWiK-u Robert Garczyński.

Stacja zostanie wyposażona jeszcze w dodatkowe urządzenia do dezynfekcji wody. 

- Nasza woda jest czysta. Nie ma żadnych bakterii, dlatego zachęcam także do jej picia. Można to robić bez obaw, a po modernizaji stacji nie tylko będziemy mówić, że woda jest dobra, ale będziemy mogli się pochwalić urządzeniami, które będą o to dbać bez ingerencji w skład chemiczny wody - zapewnia Garczyński.

Inwestycja ma przyczynić się także do optymalizacji kosztów eksploatacyjnych obiektu.

Woda z 11 studni. Powstanie ich więcej

Rawickie wodociągi zaopatrują w wodę miasto Rawicz oraz inne miejscowości z 11 studni głębinowych zlokalizowanych na terenie Świniar, Borowna, Wodnik i Załęcza (kolejna ma powstać w przyszłym roku). W samym Załęczu, na terenie Stacji Uzdatniania Wody usytuowane są 2 studnie, które zostaną w ramach zadania wyposażone w nową armaturę wraz z orurowaniem oraz naziemną obudowę z tworzywa.

W celu zapewnienia prawidłowej eksploatacji ujęcia i stacji oraz uzyskiwania niezbędnych informacji o rzeczywistych parametrach technicznych rozbudowany zostanie również istniejący systemu monitoringu i sterowania procesem uzdatniania wody.

- Cała przebudowa wykonywana jest na czynnym obiekcie, dlatego też do czasu zakończenia inwestycji może pojawić się kilka nocnych przerw w dostawie wody, bez których nie uda się wykonać pewnych czynności - wyjaśnia prezes ZWiK.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE