Reklama

Trwa nabór do miejskogóreckiej orkiestry dętej. Poszukiwani muzycy i osoby chcące się uczyć

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Trwa nabór do miejskogóreckiej orkiestry dętej. Poszukiwani muzycy i osoby chcące się uczyć - Zdjęcie główne

archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Orkiestra Dęta Miejska Górka, która uświetnia swoimi występami wiele uroczystości na terenie powiatu i poza nim, szuka muzyków o specjalnościach: waltornia, puzon, tuba.

Orkiestra Dęta Miejska Górka ogłosiła nabór na wolne miejsca w orkiestrze. Potrzebni są muzycy grający na: waltorni, puzon lub tubie. 

Zgłaszać mogą się także zainteresowani grą na innych instrumentach, którzy chcieliby dołączyć do miejskogóreckiej orkiestry.

Chętni mogą przyjść na próbę zespołu, w każdy piątek od godz. 18.00 w budynku Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce. Można też napisać do orkiestry na jej profilu na Facebook-u. Nauka gry na instrumencie jest bezpłatna.

Orkiestra dęta w Miejskiej Górce istnieje od wielu lat

Początki działalności Orkiestry Dętej w Miejskiej Górce sięgają lat dwudziestych ubiegłego stulecia, kiedy to lokalni muzycy spotykali się w miejskogóreckiej restauracji „Pod Giełdą”, wspólnie muzykując. Zespół niezwykle szybko zdobył sympatię mieszkańców. Już w ciągu pierwszych lat funkcjonowania - orkiestra, włączyła się do życia kulturalnego miasta, występując nie tylko w Miejskiej Górce, ale i w całym powiecie rawickim.

Z chwilą wybuchu II wojny światowej zespół rozpadł się, lecz po jej zakończeniu orkiestra znów rozpoczęła swoją działalność. W 1946 roku orkiestrą „zainteresowała” się miejskogórecka Cukrownia. Reaktywowanie zespołu zaczęto od zakupu nowych instrumentów muzycznych i rekrutacji wśród miejscowej młodzieży szkolnej. W ten sposób powstał 40 osobowy  zespół orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej Cukrowni „Miejska Górka”.

W roku 2008 zespół stał się Stowarzyszeniem, które zrzesza obecnie 39 członków, prowadzi 4 cykle bezpłatnych warsztatów muzycznych.

Miejskogórecką orkiestrę tworzą zdolni muzycy i prawdziwi pasjonaci

Członkowie orkiestrzy to zdolni muzycy i prawdziwi pasjonaci. Uwielbiają to, co robią. Kapelmistrzowie są także wykształconymi w tym kierunku fachowcami.

Damian Ruskowiak - I kapelmistrz - to Absolwent Państowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Romana Maciejewskiego w Lesznie oraz Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie trąbki prof. Romana Grynia. Swoją przygodę z trąbką rozpoczął w orkiestrze Miejska Górka, z którą jest związany już od 25 lat.

Od 2009 roku jest nauczycielem w Państwowej Szkoły Muzycznej im. Józefa Zeidlera w Gostyniu w klasie trąbki, zespołów kameralnych oraz instruktor orkiestry. Od 2010 roku założyciel i dyrygent szkolnego Big Band’u. Od roku 1996 pracuje jako organista w kościele pw. Św. Mikołaja w Miejskiej Górce.

Współpracował z wieloma orkiestrami - m.in. Akademicką Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją prof. Zygmunta Rycherta, Filharmonią Pomorską im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Simfonietta Potsdam, Orkiestrą Kameralną Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Od roku 2019 prowadzi Orkiestrę Dętą w Miejskiej Górce.

II kapelmistrz - Rafał Gubański - Absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie klarnetu prof. Zdzisława Nowaka. Swoje umiejętności gry na instrumencie kształcił na kursach mistrzowskich m.in. u takich muzyków jak: Jean Marc Fessard, Florent Heau, (Francja), Rocco Parisi (Włochy), Alan Hacker (Wielka Brytania), Jan Jakub Bokun, Kornel Wolak (USA), Wojciech Komsta, Piotr Baron.

Od 2009 r. prowadzi klasę klarnetu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Jarocinie, a od 2013 r. jest również nauczycielem w Niepublicznej Szkole Muzycznej I stopnia w Rawiczu. Współpracował z wieloma polskimi orkiestrami – m.in, Filharmonią Poznańską, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Muzycznym w Poznaniu, Teatrem Polskim w Poznaniu, Operą na Zamku w Szczecinie, Sinfonietta Polonia. Od 2016r. współpracuje stale z Teatrem im. W. Bogusławskiego oraz od niedawna z Big Bandem Filharmonii Kaliskiej.

Brał udział w wielu premierach dzieł operowych i symfonicznych oraz Poznańskim projekcie „Made in Chicago", podczas którego wspólnie z m.in Renee Baker, Mwata Bowden, David Boykin, Nicole Mitchell zarejestrowano i wydano płytę przez wytwórnie Rogue Art pt. „Arc of O" autorstwa Nicole Mitchell. Nagrywał ścieżkę dźwiękową dla flimu " Biały Potok" w reżyserii Michała Grzybowskiego (premiera w 2020 r. ) oraz dla wielu innych zespołów i projektów muzycznych. Założyciel zespołu Smart Big Band muzyk formacji Sunday Morning oraz Q-Artist Music.

Hubert Skórnicki - także II kapelmistrz - to absolwent PSM I i II stopnia im. R. Maciejewskiego w Lesznie oraz Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Zawodowy muzyk i tubista występujący na co dzień w Orkiestrze Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Orkiestra Dęta Miejska Górka wystąpi w najbliższy weekend, 18 września, na Rawickim Jarmarku Historycznym.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE