Reklama

Uwaga! Sezon na kleszcze już trwa

Opublikowano: pon, 11 maj 2020 13:14
Autor:

Uwaga! Sezon na kleszcze już trwa - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Bądźmy ostrożni, bo z tak wyczekiwanej wyprawy do lasu czy na łąkę, możemy przynieść groźnego dla zdrowia pasożyta. A kleszczy w tym roku znów jest dużo.

 Kleszcze, atakując nasze ciało przenoszą choroby zakaźne i pasożytnicze. Są bardzo małe, przez co trudno je dostrzec, dlatego tak ważne jest dokładne obejrzenie skóry po powrocie z lasu czy innych terenów zielonych.
Występują w trzech groźnych postaciach. Są to larwy (prawie przezroczyste), nimfy (wielkości główki od szpilki) oraz imago, czyli postać dojrzała (około 4-5 mm długości).

- Występują w miejscach o dużej wilgotności, porośniętych krzewami, niskimi zaroślami i trawami, na łąkach, nad stawami i jeziorami, w zagajnikach, wzdłuż dróg i ścieżek leśnych, a czasami nawet w przydomowych ogrodach, miejskich parkach i skwerach - przypomina Izabela Olińska, inspektor z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rawiczu, która apeluje o to, by uważać na te stworzenia. Nie jest prawdą, że kleszcze żyją tylko na drzewach i „skaczą” na przechodzących żywicieli. Maksymalna wysokość ich bytowania i czyhania na ofiarę to 1,5 m. Przebywają najczęściej na spodniej stronie liści, na końcach traw, na gałęziach.

 Kleszcze wyczuwają ciepło i zapach człowieka, czy zwierzęcia, dlatego wychodząc w tereny, gdzie mogą one występować należy używać specjalnych preparatów je odstraszających, zakładać odzież zakrywającą ciało i najlepiej jasną, bo wtedy łatwiej dostrzec na niej „intruza”. Po powrocie do domu należy sprawdzić dokładnie ubranie, a także ciało (także w zagłębieniach ciała, np. za uszami czy w zgięciach kolan).

- Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne i nieproszony gość może pozostać niezauważony na naszym ciele nawet przez kilka dni. Pomocne w pozbyciu się kleszczy jest również wyczesanie włosów i umycie całego ciała - informuje Izabela Olińska. Dodaje, że sprawdzić należy także, czy kleszcze nie osiadły na skórze lub sierści czworonoga, który towarzyszył nam podczas spaceru.

Jak przekazują służby sanitarne, pasożyty należy usuwać wyłącznie mechanicznie - przy pomocy pęsety lub odpowiednich przyrządów. Zabieg ten trzeba przeprowadzić niezwłocznie po zauważeniu pajęczaka, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Miejsce po ukąszeniu obserwujemy przez kilkanaście dni, zwracamy również uwagę na ogólne samopoczucie. Jeżeli pojawią się niepokojące objawy, takie jak osłabienie, ból głowy, gorączka, ból mięśni lub pierścieniowate zaczerwienienie skóry wokół ukąszenia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. To dlatego, że choroby przenoszone przez kleszcze poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Do zachorowań najczęściej rozpoznawanych w Polsce należą borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. 
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE