Reklama

W Cukrownię planują zainwestować ponad 300 mln zł

Opublikowano:
Autor:

W Cukrownię planują zainwestować ponad 300 mln zł  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Cukrownia w Miejskiej Górce działa już 137 lat. Początkowo podczas jednej kampanii powstawało w niej 2.500 ton cukru, a dziś jest to już około 100 tys. ton. W zakład planuje się zainwestować ponad 300 mln zł.

Jeszcze na początku lat 90. XX wieku cukrownia była przedsiębiorstwem państwowym. Forma własności uległa zmianie w 1991 roku. Wtedy - na podstawie ustawy o prywatyzacji - powstała Spółka Akcyjna założona przez 750 akcjonariuszy (300 pracowników i emerytów oraz 450 plantatorów). W 1996 r. firma Pfeifer & Langen, z siedzibą w Kolonii, odkupiła akcje od pracowników i plantatorów, obejmując pakiet większościowy. Środki finansowe z podniesienia kapitału przeznaczono na dalszą modernizację zakładu.

Modernizacja

W 1997 r. przedsiębiorstwo przeszło gruntowną modernizację, a od kwietnia 2005 r. cukrownia Miejska Górka, w skład której wchodzą także zakłady w Górze i Głogowie, należy do grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. z siedzibą w Poznaniu. Przedsiębiorstwo obejmuje również cukrownie Gostyń, Środa Wielkopolska oraz Glinojeck (woj. mazowieckie). W ciągu kilku miesięcy corocznej kampanii przetwarzonych zostaje 590 tysięcy ton buraków, z których produkuje się około 100 tysięcy ton cukru. Tylko w ciągu jednej doby powstaje około 700 ton. - Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i systemy automatyzacji produkcji, dzięki czemu należymy do Grupy będącej liderem na polskim rynku cukrowniczym - zaznacza Jacek Sobczyński, szef miejskogóreckiej cukrowni. Dodaje, że produkty trafiają do najbardziej wymagających odbiorców na rynku europejskim (służy do wytwarzania np. napojów, ciast, słodyczy, leków), a cukrownia spełnia wszystkie normy i standardy – w tym te dotyczące ochrony środowiska. Przypomina, że firma angażuje się w działania społeczne, poprzez współuczestnictwo w imprezach kulturalnych na terenie powiatów rawickiego i górowskiego, a także poprzez wsparcie finansowe lokalnych stowarzyszeń, szkół oraz fundacji.

Wielomilionowa inwestycja

W czerwcu tego roku zarząd Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park” wydał decyzję o wsparciu inwestycji w miejskogóreckiej cukrowni. Opiewa ona na 334 mln złotych. Spółka Pfeifer & Langen Polska S.A nie podjęła jeszcze decyzji o rozbudowie mocy przerobowych. - Natomiast obecnie rozpatrujemy różne scenariusze, z których najbardziej prawdobodobny zakłada rozbudowę cukrowni w Miejskiej Górce. Decyzja o wsparciu potencjalnej inwestycji w Miejskiej Górce poprzez pomoc publiczną będzie brana pod uwagę przy podjęciu ostatecznej decyzji – mówi Jacek Sobczyński, dyrektor cukrowni. - Czekamy na różne decyzje. Jest to na razie w fazie koncepcji - kwituje. Z informacji uzyskanej od Jacka Serdecznego z Departamentu Komunikacji i Marketingu WSSE "Invest Park", graniczna data zakończenia inwestycji zawarta w decyzji to koniec 2025 roku, choć nie wyklucza się wcześniejszej jej finalizacji.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE