Reklama

W gminie Pakosław brakuje miejsc w przedszkolach. Samorząd szuka rozwiązania

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: FB wójta Piotra Skrzypka

W gminie Pakosław brakuje miejsc w przedszkolach. Samorząd szuka rozwiązania - Zdjęcie główne

foto FB wójta Piotra Skrzypka

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W gminie Pakosław zakończyła się rekrutacja do przedszkoli. W samorządowych placówkach zabrakło miejsc dla wszystkich chętnych. Wójt Piotr Skrzypek przyznaje - ponad 30 dzieci nie zostało przyjętych.

Reklama

Pakosław nie jest jedyną gminą, gdzie nie dla wszystkich dzieci starczyło miejsc w przedszkolach. Podobna sytucja jest w Rawiczu. 

Z uwagi na to, podjęliśmy starania o zorganizowanie dodatkowych miejsc wychowania przedszkolnego na terenie Rawicza tak, by możliwe było przyjęcie dzieci, które nie dostały się do przedszkoli wybranych przez rodziców. Ponadto, z uwagi na dużą liczbę zgłoszonych dzieci, od nowego roku szkolnego zostanie uruchomiony dodatkowy oddział w Przedszkolu w Dębnie Polskim - informowała w minionym tygodniu Anna Nowak, naczelnik wydziału edukacji w rawickim magistracie.

Zabrakło miejsc w przedszkolach prowadzonych przez gminę Pakosław 

Wójt gminy Pakosław przyznaje - zainteresowanie opieką przedszkolną jest duże. Jak mówi, świadczą o tym zapytania, które zewsząd do niego docierały w trakcie rekrutacji. Temat był poruszany także podczas czwartkowego (30 marca) posiedzenia rady gminy.

- Zapewniam więc, że sytuacja niewystarczającej liczby miejsc w naszych placówkach, w stosunku do zgłaszanego zapotrzebowania, jest mi znana - podkreśla Piotr Skrzypek. 

Wegług danych na dzień 3 kwietnia - czyli po złożeniu przez rodziców oświadczeń o ostatecznym wyborze przedszkola - miejsca w gminnych placówkach zabrakło dla 31 dzieci - 24 z Pakosławia i 7 z Chojna.

Na to, jak podkreśla wójt, wpływ mają dwa czynniki. Po pierwsze, obecnie rekrutowane są dzieci z wyżu demograficznego, po drugie - rodzice chcą posyłać do przedszkola coraz młodsze dzieci. 

- Jeszcze kilkanaście lat temu 3-4 letnie pociechy zwykle pozostawały pod opieką rodziców. Dziś normą stało się uczęszczanie maluchów do przedszkola. Obserwowane trendy świadczą o chęci powrotu pań na rynek pracy - komentuje wójt.

Dodać można, że w tegorocznej rekrutacji przyjeto do pakosławskich przedszkoli 48 nowych dzieci - 31 do przedszkola w Pakosławiu (wraz z filią w Sowach) oraz 17 do przedszkola w Chojnie.

Jakie są kryteria przyjęć do pakosławskich przedszkoli?

Zaznacza, że w procesie rekrutacyjnym o kolejności przyjęcia dziecka do przedszkola decydują konkretne przepisy ustawy oraz uchwała rady gminy.

W pierwszej kolejności, do przedszkola dostanie się dziecko:

  • z rodziny wielodzietnej,
  • z niepełnosprawnością,
  • którego rodzice albo rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnością,
  • które wychowuje tylko jeden z rodziców,
 

Dopiero w drugim etapie postępowania stosuje się kryteria gminne:

  • dziecko, którego oboje rodzice / opiekunowie prawni lub rodzic samotnie wychowujący / opiekun prawny są zatrudnieni, wykonują pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, prowadzą gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą albo pobierają naukę w systemie dziennym - 10 pkt w procesie rekrutacji,
  • dziecko z rodziny objętej nadzorem kuratorskim lub wsparciem asystenta rodziny - 6 pkt,
  • wiek dziecka (dziecko 4-letnie przed 3-letnimi) - 4 pkt.
- Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienia są odpowiedzią na dość często pojawiające się pytanie, dlaczego dziecko młodsze jest na liście przyjętych, natomiast starsze nie. Wiek dziecka nie jest bowiem jedynym ustawowym kryterium, na co gmina wpływu nie ma - podkreśla włodarz. 

Będzie dodatkowy oddział?

Włodarz potwierdza, że w związku z zaistniałą sytuacją, gmina rozważa utworzenie w swoich placówkach przynajmniej jednego dodatkowego oddziału przedszkolnego.

- Za wcześnie na szczegóły. Rozważamy różne koncepcje - odpowiada Piotr Skrzypek, indagowany, kiedy należy spodziewać się decyzji. 

Najnowsze, świąteczne wydanie Życia Rawicza, dostępne już w sklepach i e-wydaniu - TUTAJ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy