reklama

W Rawiczu pojawiły się hulajnogi ogólnodostępne. Jak można z nich korzystać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: D. Bela

W Rawiczu pojawiły się hulajnogi ogólnodostępne. Jak można z nich korzystać? - Zdjęcie główne

foto D. Bela

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościLedwo się pojawiły na Placu Wolności w Rawiczu, od razu wzbudziły zainteresowanie młodzieży. Niestety, nie udało się od razu ich uruchomić. Są jeszcze nieaktywne. Do kogo należą hulajnogi elektryczne i jak można z nich korzystać?
reklama

Jak się dowiedzieliśmy, hulajnogi nie są własnością miasta, ale prywatnego podmiotu - firmy Quick, która zajmuje się wynajmem hulajnóg elektrycznych w wielu miastach Polski, między innymi w Krotoszynie.

By z nich korzystać, potrzebna jest aplikacja. Po zarejestrowaniu się w aplikacji, należy załadować ją wybraną kwotą, bo przejazd hulajnogą nie jest darmowy.  Hulajnóg jest kilkadziesiąt. Zaparkowano je m.in. na Placu Wolności, na rynku, czy w pobliżu Zespołu Szkół Zawodowych. Już można z nich korzystać.

Miasto nie ma zysku

Miasto z funkcjonowaniem hulajnóg elektrycznych nie ma tak naprawdę nic wspólnego. Nie płaci za nie, ani na nich nie zarabia. 

reklama

- Hulajnogi należą do prywatnej firmy, która zgodnie z prawem nie musi mieć zgody miasta na taką działalność. Ponieważ niektóre miasta mają niezbyt dobre doświadczenia w wynajmie hulajnóg, to wraz pracownikami będziemy obserwować funkcjonowanie tego wynajmu pod względem wpływu na estetykę miasta i utrzymywany porządek. Od momentu, kiedy zostałem burmistrzem, wiele pracy włożyliśmy w to, aby ulice i chodniki były zadbane i dostępne. Chcę taki stan utrzymać. Jesteśmy otwarci na każdy rodzaj biznesu, ale chcemy też zachować czystość i porządek w mieście. Będziemy również w tym przypadku tego mocno pilnować - mówi burmistrz Grzegorz Kubik. 

Kto może jeździć hulajnogą?

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie firmy, użytkownikiem hulajnogi może być osoba, która ukończyła 18 rok życia. Korzystać mogą z nich również osoby, które ukończyły 10 lat i legitymują się jednym z uprawnień: karta rowerowa, prawo jazdy kategorii AM, A1, B1, lub T.

reklama

  • Osoby, które nie ukończyły 10. roku życia mogą korzystać z hulajnóg w strefie zamieszkania, wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej.
  • Użytkownicy powinni korzystać ze ścieżek rowerowych, a jeśli w danym miejscu nie ma ścieżki rowerowej – z chodnika. W ściśle określonych warunkach mogą poruszać się po jezdni (dotyczy drogi z ograniczeniem prędkości do 30 km/h).
  • Użytkownik poruszający się po drodze rowerowej lub jezdni może jechać z prędkością maksymalną do 20 km/h. Poruszając się chodnikiem użytkownik ma obowiązek jazdy z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego i ustępowania pierwszeństwa pieszym.
  • Hulajnogę należy zaparkować w miejscu do tego przeznaczonym. Jeśli brak takiego miejsca, hulajnogę należy pozostawić na chodniku, jak najbliżej jego zewnętrznej krawędzi (najbardziej oddalonej od jezdni). Pozostawione urządzenie parkujemy równolegle do krawędzi chodnika, w taki sposób, by pozostawić pozostałym jego użytkownikom jak najwięcej wolnej przestrzeni.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama